Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-444/04/CIP/01
z 14 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-444/04/CIP/01
Data
2004.06.14



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy

Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Rejestracja --> Zgłoszenie rejestracyjne


Słowa kluczowe
stawki podatku
świadczenie usług
ubezpieczenia
usługi wspomagające
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
1) Jaką stawką podatku VAT w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług opodatkowane są przychody z prowadzonej przez Podatnika działalności?Podatnik jest zdania, iż usługi wykonywane przez niego, określone symbolem PKWiU 67.20.10-00 są w świetle zapisu zawartego w załączniku nr 4 w poz. 3 pkt 4 w/w ustawy usługami zwolnionymi z podatku, wobec czego składa deklaracje VAT – R, jako aktualizację danych w zakresie stawki opodatkowania podatkiem VAT.2) Podatnik jednocześnie prosi organ podatkowy o zajęcie stanowiska odnośnie interpretacji zapisów zawartych w art. 15 ust. 1 w/w ustawy o podatku VAT, zgodnie z którą podatnikami podatku od towarów i usług są te osoby fizyczne, które samodzielnie wykonują działalność gospodarczą.W świetle art. 15 ust. 3 pkt 3 , za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, „jeżeli z tytułu wykonywania tych czynności osoby je wykonujące są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonywanie tych czynności.W ocenie Podatnika prowadzona przez niego działalność nie ma charakteru samodzielnie prowadzonej działalności gospodarczej, co oznaczałoby, że nie spełnia on kryteriów podatnika VAT. Czy w tej sytuacji powinien złożyć wniosek o wyrejestrowanie z ewidencji podatników VAT?


Stan faktyczny:

Podatnik prowadzi działalność, polegającą na wykonywaniu na rzecz zakładu ubezpieczeń, w oparciu o zawartą z nim „umowę o świadczeniu usług”, usług pomocniczych w zakresie wykonywania czynności wstępnej likwidacji szkód. Czynności przez niego wykonywane polegają na dokonywaniu ustaleń dotyczących okoliczności powstania i rozmiaru szkód, zgodnie ze wskazówkami zleceniodawcy na drukach zleceniodawcy oraz na dokonywaniu obliczeń wartości szkód w niektórych sprawach w oparciu o cenniki zleceniodawcy i zasady określone w warunkach ubezpieczeń. Usługi świadczone przez Podatnika zostały sklasyfikowane przez Urząd Statystyczny w Łodzi jako mieszczące się w grupowaniu PKWiU 67.20.10-00 „usługi pomocnicze związane z ubezpieczeniami i funduszami emerytalno – rentowymi bez obowiązkowych ubezpieczeń społecznych”.

Ocena prawna stanu faktycznego:

1. Zgodnie z postanowieniami art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.W myśl art. 43 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy.

Pod poz. 3 w/w załącznika ustawodawca wymienił „usługi pośrednictwa finansowego” o symbolu PKWiU - sekcja J ex (65-67), z wyłączeniem:

  • działalności lombardów, z wyjątkiem usług świadczonych przez banki,
  • usług polegających na oddaniu w odpłatne użytkowanie rzeczy ruchomej,
  • usług doradztwa finansowego (PKWiU EX 67.13.10-00.20),
  • usług doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych (PKWiU ex 67.20.10 - 00.20, - 00.30), z wyjątkiem świadczonych przez zakład ubezpieczeń w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej oraz świadczonych w tym zakresie przez podmioty działające w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń,
  • usług ściągania długów oraz faktoringu,
  • usług zarządzania akcjami, udziałami w spółkach lub związkach, obligacjami i innymi rodzajami papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy,
  • usług przechowywania akcji, udziałów w spółkach lub związkach, obligacji i innych rodzajów papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy,
  • transakcji dotyczących dokumentów ustanawiających tytuł własności,
  • transakcji dotyczących praw w odniesieniu do nieruchomości.

Z załączonej do zapytania opinii Urzędu Statystycznego w Łodzi, która została sporządzona w oparciu o przedstawiony opis Podatnika, wynika, iż czynności wyceny szkody, ustalania wartości przedmiotu ubezpieczenia, sporządzania protokołu z zaistniałej szkody, przeprowadzenia lustracji miejsca szkody oraz ustalania okoliczności powstania szkody i jej rozmiarów – na zlecenie firmy ubezpieczeniowej mieszczą się w grupowaniu: PKWiU 67.20.10 – 00 „usługi pomocnicze związane z ubezpieczeniami i funduszami emerytalno – rentowymi bez obowiązkowych ubezpieczeń społecznych”.Ze stanu faktycznego natomiast wynika, iż Pytający prowadzi działalność na rzecz zakładu ubezpieczeń polegającą na wykonywaniu czynności wstępnych likwidacji szkód oraz ich wyceny w oparciu o cenniki zleceniodawcy i zasady określone w warunkach ubezpieczeń.Co do zasady usługi wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych (PKWiU 67.20.10-00.30), do których zaliczają się również usługi polegające na likwidacji szkód podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 22 %. Biorąc jednak pod uwagę fakt, iż świadczone przez Pytającego usługi likwidacji i wyceny szkód świadczone są w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń, usługi te są zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy w związku z załącznikiem Nr 4 poz. 3 pkt 4 do tej ustawy.Zarejestrowani, czynni podatnicy podatku od towarów i usług, którzy następnie zwolnieni zostali z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 113 ust. 1, bądź zgłosili wykonywanie wyłącznie czynności zwolnionych od podatku na podstawie art. 43, pozostają w rejestrze dalej zarejestrowani, lecz już jako podatnicy zwolnieni od podatku od towarów i usług (art. 96 ust. 10 w/w ustawy).Zgodnie z art. 96 ust. 12 ustawy o podatku VAT, jeżeli dane zawarte w zgłoszeniu rejestracyjnym ulegną zmianie, podatnik jest obowiązany zgłosić zmianę do naczelnika urzędu skarbowego w terminie 7 dni, licząc od dnia, w którym nastąpiła zmiana.

2. Podatnikami w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Według art. 15 ust. 2 działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.Stosownie do zapisów art. 15 ust. 3 za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1, nie uznaje się czynności:

  1. z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 12 ust. 1 – 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.);
  2. wykonywanych przez osobę fizyczną na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące umowy zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy;
  3. z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2 – 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonywania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.

Podmioty wykonujące w/w czynności na warunkach określonych w art. 15 ust. 3, które kwalifikują się jako działalność gospodarcza w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, lecz nie spełniają wymogu uznania ich za realizowane w sposób samodzielny - nie są podatnikami podatku od towarów i usług. Jak wynika z art. 15 ust. 3, unormowanie to dotyczy wykluczenia opodatkowania pracowników i innych osób, o ile są one związane stosunkiem prawnym pomiędzy pracodawcą a pracownikiem (np. umowa o pracę) bądź zlecającym wykonywanie czynności co do:

  • warunków pracy,
  • wynagrodzenia oraz
  • odpowiedzialności pracodawcy.

W art. 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.)zastrzeżono, iż za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody wymienione w pkt 2-8, z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatników pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

W świetle powyższego oraz biorąc pod uwagę, iż czynności wykonywane przez Podatnika w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie mieszczą się w grupie czynności z tytułu których przychody zostały wyszczególnione w art. 13 pkt 2 – 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie może on był wyłączony z grupy podatników VAT na podstawie art. 15 ust. 3 pkt 3 w/w ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj