Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze
III/415-44/AŚS/04
z 21 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III/415-44/AŚS/04
Data
2004.07.21



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Zielonej Górze


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
emerytura
prawa majątkowe
spadkobiercy
śmierć podatnika


Pytanie podatnika
Czy emerytura wypłacona po śmierci podatnika opodatkowana jest odatkiem dochodowym od osób fizycznych, czy podlega opodatkowaniu od spadku.


Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze, działając na podstawie art. 14 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926 ze zm.) odnosząc się do zapytania zawartego w piśmie z dnia 28.06.2004r., uzupełnionego zgodnie z wezwaniem o własne stanowisko w sprawie w dniu 12.07.2004r. informuję, iż przedmiotowa kwestia znajduje uregulowanie w ustawie z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. nr 14, poz. 176 ze zm.).

Na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego prawa i obowiązki zmarłego z chwilą jego śmierci, przechodzą na spadkobierców. Do spadku nie należą prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również te prawa, które z chwilą śmierci przechodzą na oznaczone osoby, niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami.

Świadczenia emerytalne stanowią dla spadkobierców zmarłego przychód z praw majątkowych, który podlega opodatkowaniu na podstawie art. 18 wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowi przychód który należy wykazać w rocznym zeznaniu podatkowym. Nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i nie wchodzi w skład masy spadkowej.

Zgodnie z treścią art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – w brzmieniu nadanym ustawą nowelizująca z dnia 27 lipca 2002r. (Dz. U. nr 141, poz. 1182) ustawodawca od 1 stycznia 2003r. nałożył na płatników, od dokonanych wypłat należności obowiązek pobrania i odprowadzenia zaliczek na podatek dochodowy w wysokości do końca 2003r. – 20% od całej kwoty przychodu.

Dla tych przychodów ustawa o podatku dochodowym, zgodnie z zapisem art. 22 ust. 9, nie przewiduje kosztów uzyskania.

Zgodnie z art. 42 ust. 3 cytowanej wyżej ustawy, po zakończeniu roku kwotę dokonanej wypłaty oraz pobranej zaliczki płatnik czyli ZUS powinien wykazać na informacji PIT-8B i przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania podatnika w terminie do 31 stycznia 2004r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj