Interpretacja Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli
US.III-443/53/04
z 9 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.III-443/53/04
Data
2004.09.09



Autor
Urząd Skarbowy w Stalowej Woli


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego


Słowa kluczowe
ładowność
paliwo
samochód
związek przyczynowo-skutkowy
związek z przychodem


Pytanie podatnika
1. Czy podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu paliwa do samochodu ciężarowego uniwersalnego?
2. Czy w przypadku niemożności odliczenia podatku VAT z tytułu zakupu paliwa do samochodu ciężarowego uniwersalnego można zaliczyć w całości wartość brutto wynikającą z faktur VAT do kosztów uzyskania przychodu?


W nawiązaniu do pisma z dnia 13.08.2004 r. (data wpływu 17.08.2004 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli, działając w oparciu o art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), informuje jak niżej:

Z przedstawionego stanu faktycznego zawartego w ww. piśmie wynika, że podatnik świadczy usługi w zakresie transportu materiałów i osób. Do ww. działalności wykorzystuje samochód ciężarowy uniwersalny marki "Peugeot" Partner o dopuszczalnej ładowności 571 kg i 5 miejscach siedzących określonych w posiadanym przez podatnika świadectwie homologacji. Podatnik prosi o wyjaśnienie, czy na posiadany przez niego pojazd przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu paliwa do ww. samochodu.

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ww. ustawy, tj. takich, których dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż określona wzorem:

DŁ = 357 kg + n x 68 kg,

gdzie: DŁ - oznacza dopuszczalną ładowność,n - oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy.

Dopuszczalna ładowność, o której mowa w art. 86 ust. 3, określana jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruch drogowym. Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji, o której mowa w zdaniu pierwszym, nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe, o których mowa w ust. 3 (art. 86 ust. 5 ww. ustawy o VAT). Wyżej wymieniony przepis ma także zastosowanie w przypadku nie posiadania przez podatnika powyższych dokumentów. Zgodnie z uregulowaniami zawartymi w ww. przepisach istotne jest, aby ładowność samochodu określona w świadectwie homologacji wydanym dla danego typu pojazdu była wyższa niż określona wg wzoru.

W świetle obowiązujących przepisów okazuje się, że posiadany przez pana samochód nie spełnia „warunku ładowności”, gdyż ładowność określona w świadectwie homologacji wynosi 571 kg i jest mniejsza niż ładowność określona wg podanego wyżej wzoru, która wynosi 697 kg. Zatem podatnikowi nie przysługuje prawo odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących zakup paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 43 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2004 r. (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zm.) kosztem uzyskania przychodów jest podatek naliczony dla podatnika podatku od towarów i usług w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrotu różnicy podatku od towarów i usług. Wobec powyższych ustaleń dotyczących podatku VAT przepis ten będzie miał zastosowanie w przedmiotowym przypadku, w związku z czym będzie pan mógł ewidencjonować koszty zakupu paliwa brutto wraz z podatkiem VAT, o ile spełnione będą przesłanki uznania tego zakupu za koszt uzyskania przychodu określone w art. 22 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym, tj. będzie istniał związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy poniesieniem kosztu a uzyskaniem przychodu.

Mając na uwadze obecnie obowiązujące przepisy podatkowe Naczelnik Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli uznał, że przedstawione w przedmiotowym piśmie stanowisko podatnika jest nieprawidłowe, ponieważ ładowność samochodu określona w świadectwie homologacji jest niższa niż określona podanym wyżej wzorem, o którym mowa w art. 86 ust. 3 ustawy o VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj