Interpretacja Urzędu Skarbowego w Brzezinach
I-415/1-6/2004
z 10 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I-415/1-6/2004
Data
2004.11.10



Autor
Urząd Skarbowy w Brzezinach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
odliczenie od dochodu
odsetki od kredytu
ulga budowlana


Pytanie podatnika
Zwracam się z zapytaniem czy mam prawo do odliczenia od dochodu odsetek od kredytu hipotecznego, zaciągniętego w banku ...... na zakup nowo wybudowanego lokalu mieszkalnego w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Lokal mieszkalny zostal zakupiony we wrześniu 2004 r. od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, a transakcja zostata udokumentowana umową w formie aktu notarialnego. Firma budująca uzyskała pozwolenie na budowę w dniu (..).11.1999 r. i wybudowała budynek, który w stanie surowym został sprzedany firmie sprzedającej, na którą to w dniu (..).05.2002 r. nastapiło przeniesienie pozwolenia na budowę. W dniu (..).05.2003 r. firmie sprzedającej zostało udzielone pozwolenie na użytkowanie budynku mieszkalnego. Czy skorzystanie z odliczeń od dochodu z tytułu spłaty odsetek od kredytu wyklucza możliwość odliczeń od podatku z tytutu wydatków na remont i modernizację z których korzystam na podstawie umowy użyczenia? Nadmienię rownież, że wcześniej nie korzystałem z tzw. "dużej ulgi budowlanej".


Stosownie do art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzezinach w odpowiedzi na zapytanie o udzielenie informacji o zakresie stosowania prawa podatkowego stwierdza, że:

- zgodnie z art. 26b ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26.07.1991 r o podatku dochodowym od osob fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) od podstawy obliczenia podatku odlicza się faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, na zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej.

Przepis art. 26b ust. 2 ww. ustawy określa warunki zastosowania spłaty odsetek od kredytu (pożyczki). Zgodnie z powołanym przepisem od podstawy opodatkowania można odliczyć odsetki na spłatę kredytu (pożyczki) jezeli:

- kredyt (pożyczka) został udzielony podatnikowi po dniu 1 stycznia 2002 r.;

- kredyt (pożyczka) był udzielony przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych do udzielania kredytów (pożyczek), a z umowy kredytu (pożyczki) musi wynikać cel mieszkaniowy, jaki ma być sfinansowany przyznanym kredytem (pożyczką);

- inwestycja dotyczy budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych na terytorium Rzeczypospolitej Polski przeznaczonym pod budownictwo mieszkaniowe;

- inwestycja zakończona została przed upływem 3 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym uzyskano pozwolenie na budowę. Przy czym zakończenie inwestycji nie może nastąpić nie wcześniej niż w 2002 r. i musi być potwierdzone (jeżeli chodzi o zakup lokalu mieszkalnego w takim budynku od osoby, ktora wybudowała ten budynek w prowadzonej dzialalności gospodarczej) - umowę, w formie aktu notarialnego, o przeniesieniu na podatnika własności lokalu mieszkalnego.

Podatnik ma możliwość skorzystania z ulgi po zakończeniu inwestycji , a zatem dokona on pierwszego odliczenia odsetek dopiero w rocznym zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w ktorym inwestycja została ukończona.

Do zeznania podatkowego składanego za rok, w którym po raz pierwszy dokonuje się odliczenia, podatnik dołącza oświadczenie, według określonego wzoru, o wysokości wszystkich poniesionych wydatków związanych z daną inwestycją, w tym o wysokości wydatków udokumentowanych fakturami wystawionymi przez podatników podatku od towarów i usług niekorzystających ze zwolnienia od tego podatku.

Odsetki będące przedmiotem odliczenia:

a) zostały faktycznie zapłacone, a ich wysokość i termin zapłaty są udokumentowane dowodem wystawionym przez podmiot uprawniony do udzielenia kredytu (pożyczki),

b) nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów i nie zostały zwrócone podatnikowi z jakiejkolwiek formie, chyba że zwrócone odsetki zwiększyly podstawę obliczenia podatku,

c) nie zostały odliczone od przychodów na podstawie art. 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Podatnik lub jego małżonek nie korzystał lub nie korzysta z odliczenia od dochodu (przychodu) lub podatku wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe, tj. z tzw. "dużej ulgi budowlanej" i zakupu gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego.

Odliczenie obejmuje:

- odsetki naliczone za okres począwszy od dnia 1 stycznia 2002 r. i zapłacone od tego dnia,

- odsetki od tej częsci kredytu, która nie przekracza kwoty stanowiącej iloczyn 70 m2 powierzchni uzytkowej i wskaźnika przeliczeniowego 1m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, ustalonego do celów obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów na oszczędnościowych książeczkach mieszkaniowych za III kwartał roku poprzedzającego rok podatkowy, określonej na rok zakończenia inwestycji.

Z przedstawionych przez Pana dokumentow, tj. umowy kredytu hipotecznego oraz aktu notarialnego - umowa przyrzeczenia ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego i jego sprzedaży i aktu notarialnego - umowa ustanowienia i sprzedaży odrębnej własności lokalu mieszkalnego wynika, że spełnia Pan wymogi ww. przepisów i może Pan korzystać z ulgi dotyczącej spłaty odsetek od kredytu hipotecznego.

Ponadto Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzezinach wyjaśnia, że możliwość korzystania przez Pana z ulgi z tytułu spłaty odsetek od kredytu hipotecznego nie wyklucza mozliwosci korzystania przez Pana z ulgi na remont i modernizację (lokalu mieszkalnego, budynku mieszkalnego zajmowanego na podstawie umowy użyczenia).

Stosownie do art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych podatek dochodowy zmniejsza się, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj