Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald
AD-IO/423/3/2004
z 10 listopada 2001 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
AD-IO/423/3/2004
Data
2001.11.10



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku --> Deklaracje i zaliczki

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
deklaracja podatkowa
podatek dochodowy od osób prawnych
wspólnota mieszkaniowa
złożenie deklaracji


Pytanie podatnika
Czy istnieje obowiązek złożenia przez Wspólnotę Mieszkaniową, korzystającą z prawa nieskładania deklaracji CIT - 2 na podstawie art. 25 ust. 5 ustawy podatkowej, miesięcznej deklaracji w przypadku sprzedaży przez członków wspólnoty lokalu wyodrębnionego z części wspólnej nieruchomości? Czy członkowie Wspólnoty Mieszkaniowej, dokonujący sprzedaży lokalu mieszkalnego wyodrębnionego z części wspólnej nieruchomości, zobowiązani są do zapłaty 10% zryczałtowanego podatku dochodowego?


Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wynika, iż członkowie Wspólnoty Mieszkaniowej w dniu 14.05.2004 r. dokonali sprzedaży lokalu wyodrębnionego z części wspólnej nieruchomości.

W dniu zawarcia umowy kupna- sprzedaży nabywca wpłacił cenę sprzedaży na rachunek bankowy Wspólnoty Mieszkaniowej. Powyższa kwota na mocy uchwały Wspólnoty Mieszkaniowej z dnia 29.07.2004r. przeznaczona została w części na refundację poniesionych przez kupującego połowy kosztów notarialnych związanych z zawarciem umowy kupna – sprzedaży w dniu 14.05.2004r. /Wspólnota postanowiła zrefundować część opłat notarialnych poniesionych przez nabywcę w związku z poniesionymi przez niego kosztami przeprowadzonej przed sprzedażą inwentaryzacji całego budynku/. Kwotę poniesioną na refundację Jednostka zaliczyła do swoich kosztów z tytułu opłat notarialnych.

Pozostałą część powyższej kwoty przeznaczono na zasilenie funduszu remontowego.Jednocześnie Wspólnota poinformowała, iż zarząd Wspólnoty Mieszkaniowej złożył naczelnikowi urzędu skarbowego oświadczenie o przeznaczeniu dochodów na cele utrzymania nieruchomości wspólnej, na podstawie którego korzysta ze zwolnienia z obowiązku składania miesięcznej deklaracji CIT-2

W związku z powyższym Jednostka wystąpiła z zapytaniem czy w opisanej sytuacji zachodzi obowiązek złożenia przez Nią deklaracji.Podatnik pyta również czy w powyższej sytuacji ciąży obowiązek złożenia deklaracji przez poszczególnych członków Wspólnoty.

W piśmie uzupełniającym Podatnik poinformował, że Wspólnota Mieszkaniowa nie posiada pełnomocnictwa do reprezentowania poszczególnych członków Wspólnoty przed urzędami.

Organ podatkowy wyjaśnia, że zgodnie z przepisem art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa naczelnik urzędu skarbowego stosownie do swojej właściwości, na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.Z brzmienia wyżej cytowanego przepisu wynika, iż organ podatkowy udziela pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego wyłącznie w indywidualnych sprawach podatnika.

Z nadesłanych pism wynika, że Wspólnota Mieszkaniowa występuje między innymi z zapytaniem w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego dla poszczególnych członków Wspólnoty.

Tutejszy organ wyjaśnia, że właściwym organem podatkowym do udzielenia informacji z zakresu prawa podatkowego dla członków Wspólnoty jest organ podatkowy właściwy dla tych osób.

Z przedłożonej umowy sprzedaży wynika, że osobami sprzedającymi lokal mieszkalny są osoby podlegające przepisom ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych /tekst jednolity Dz. U z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm./ oraz osoby podlegające przepisom ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm./.

Uzyskany przez osobę fizyczną przychód ze sprzedaży nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na zasadzie tego przepisu źródłem przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło nabycie. Podatek od przychodu ustalany jest na podstawie art. 28 ust. 2 w formie ryczałtu w wysokości 10 % uzyskanego przychodu, płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, właściwego według miejsca zamieszkania podatnika.

Na podstawie art. 28 ust. 4 podatnik będący osobą fizyczną obowiązany jest złożyć deklaracje o osiągniętych przychodach z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych, objętych zryczałtowanym podatkiem dochodowym /PIT-23/. Zasada ta nie będzie miała jednak zastosowania, jeżeli w ciągu 14 dni od dnia dokonania sprzedaży nieruchomości członek wspólnoty będący osobą fizyczną złoży oświadczenie ze przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczy na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub e) wyżej powołanej ustawy.

Zgodnie z przepisami art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a i e wolne od podatku dochodowego są, przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych w części wydatkowanej nie póżniej niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży:

    a/ na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem
    - na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie
    - na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego
    - na budowę, rozbudowę, nadbudowę przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej
    - na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację- na cele mieszkalne-własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
    b/w części wydatkowanej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w lit.a/, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.

Dochody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości przez członków Wspólnoty będących podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym według zasad określonych w przepisach ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

Przychody i koszty z tytułu sprzedaży lokalu mieszkalnego u podatnika podatku dochodowego od osób prawnych należy wykazać w deklaracji /zeznaniu/ o wysokości osiągniętego dochodu /poniesionej staty/ przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych CIT-2 /CIT-8/.

Odnośnie opodatkowania przychodów uzyskanych przez Wspólnotę Mieszkaniową i obowiązku składania przez Nią deklaracji, tutejszy organ podatkowy uprzejmie wyjaśnia: Zgodnie z przepisami art. 12 ust. 2 i art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali /tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 80, poz. 903 ze zm./ do przychodów wspólnoty zalicza się między innymi:

    1/ pożytki i wszelkie inne przychody zrealizowane przez wspólnotę mieszkaniową oraz
    2/ opłaty wnoszone przez właścicieli lokali na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną.

Z kolei przepis art. 14 ustawy o własności lokali określa, że na koszty zarządu nieruchomością wspólną składają się w szczególności:

    1) wydatki na remonty i bieżącą konserwację,
    2) opłaty za dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu i wody, w części dotyczącej nieruchomości wspólnej, oraz opłaty za antenę zbiorczą i windę,
    3) ubezpieczenia, podatki i inne opłaty publicznoprawne, chyba że są pokrywane bezpośrednio przez właścicieli poszczególnych lokali,
    4) wydatki na utrzymanie porządku i czystości,
    5) wynagrodzenie członków zarządu lub zarządcy.

Wspólnoty mieszkaniowe jako jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej podlegają przepisom ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

Wyżej wymieniona ustawa w art. 7 stanowi, iż przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód rozumiany jako nadwyżka osiągniętych przychodów nad kosztami ich uzyskania.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, przychodem są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Z kolei art. 15 ust. 1 w/w ustawy stanowi, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

W myśl powyższych przepisów przychodami i kosztami mającymi wpływ na ustalenie dochodu podatkowego są tylko te przychody i koszty, które zostały wyrażnie określone w przepisach ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych.

Ze stanu faktycznego wynika, iż w dniu 14.05.2004r. na konto Wspólnoty wpłynęła kwota ze sprzedaży nieruchomości dokonanej w dniu 14.05.2004r.Kwota ta w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy podatkowej kwalifikuje się do przychodów Wspólnoty Mieszkaniowej w dniu otrzymania pieniędzy. Z otrzymanych pieniędzy Podatnik zrefundował poniesione przez nabywcę koszty opłat notarialnych związanych ze sprzedażą nieruchomości i zaliczył je do swoich kosztów z tytułu opłat notarialnych.

Organ podatkowy wyjaśnia, iż koszty notarialne związane z zawarciem umowy kupna - sprzedaży, poniesione przez kupującego nieruchomość, zrefundowane w części przez Wspólnotę, nie stanowią kosztów podatkowych Wspólnoty Mieszkaniowej.

Opłaty związane z zakupem lokalu poniesione zostały bowiem przez osobę fizyczną /członka Wspólnoty/ a nie przez Wnioskującą.Wydatek na refundację kosztów opłat notarialnych poniesionych przez osobę fizyczną w myśl przepisu art. 15 ust. 1 nie pozostaje bowiem w realnym związku przyczynowo-skutkowym z uzyskiwanymi przychodami Wspólnoty Mieszkaniowej.

Dochody wspólnot mieszkaniowych utworzonych zgodnie z odrębnymi przepisami stosownie do treści art. 17 ust. 1 pkt 4m ustawy podatkowej, w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2003 roku, w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych oraz wydatkowane na rzecz członków wspólnoty, korzystają do dnia 31.12.2004r. ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych stosownie do art. 5 ustawy z dnia 12.11.2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw /Dz. U. z 2003r. Nr 202, poz.1957/.

W przypadku gdy Wspólnota Mieszkaniowa złoży właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego oświadczenie, że jest podatnikiem wymienionym w art. 17 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz że nie dokonuje wydatków na cele inne niż określone w art. 17 ust. 1b, 1f i 1 e ,wówczas jest ona zwolniona z obowiązku składania miesięcznej deklaracji CIT-2 na podstawie art. 25 ust. 5 ustawy.

W przypadku zmiany stanu faktycznego uzasadniającego to zwolnienie, podatnik podatku dochodowego od osób prawnych bez wezwania obowiązany jest złożyć deklaracje na zaliczkę miesięczną.

Z opisanego stanu faktycznego wynika, iż Wspólnota Mieszkaniowa wypłaciła środki finansowe z tytułu refundacji kosztów opłat notarialnych na rzecz członka Wspólnoty Mieszkaniowej.W świetle powyższego należy stwierdzić ,że Wspólnota Mieszkaniowa wydatkowała swoje dochody na cele określone w art. 17 ust. 1 pkt 4m ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, uprawniające ją do zwolnienia ze składania miesięcznych deklaracji CIT-2.

Informacja została udzielona w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu zgodnie ze stanem prawnym w dniu jej sporządzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj