Interpretacja Urzędu Skarbowego w Skarżysku-Kamiennej
PP-443/14/2004
z 9 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/14/2004
Data
2004.08.09



Autor
Urząd Skarbowy w Skarżysku-Kamiennej


Temat
Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Definicje legalne

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku

Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe


Słowa kluczowe
budynek mieszkalny
budynki zbiorowego zamieszkania
kościół
roboty budowlane
stawki podatku


Pytanie podatnika
Czy budynki kościołów wchodzą w skład PKOB wymienionych w poz. 161 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług i są opodatkowane stawką podatku VAT w wysokości 7% ?


Na podstawie art. 14a, 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami), w odpowiedzi na pismo z dnia 03.07.2004 r., w sprawie opodatkowania robót budowlanych związanych z budynkami kościołów i innych związków wyznaniowych, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skarżysku Kamiennej wyjaśnia, że powyższa kwestia uregulowana została w art. 2 ust. 12, art. 41, art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w następujący sposób:

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 do dnia 31 grudnia 2007 r. stawkę w wysokości 7% stosuje się w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu.

Przez obiekty budownictwa mieszkaniowego zdefiniowane w art. 2 ust. 12 ustawy rozumie się: budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji obiektów Budowlanych:
111 - budynki mieszkalne jednorodzinne,
112 - budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe,
ex 113 - budynki zbiorowego zamieszkania – wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

A zatem roboty budowlane związane z budynkami zbiorowego zamieszkania należącymi do kościołów i innych związków wyznaniowych opodatkowane są stawką podatku VAT w wysokości 7%.

Roboty budowlane związane z budynkami przeznaczonymi do sprawowania kultu religijnego, do których zalicza się między innymi: kościoły, kaplice, cerkwie, meczety, synagogi zaklasyfikowane według PKOB do grupy 127 (pozostałe budynki niemieszkalne) podlegają opodatkowaniu stawką VAT w wysokości 22%.

Podstawą do stosowania przy robotach budowlanych stawki 7% nie może być art. 41 ust. 12 ustawy jak to sugeruje podatnik, ponieważ do chwili obecnej nie zdefiniowano pojęcia budownictwa społecznego oraz nie określono warunków, jakie należy spełnić, aby roboty zaliczone zostały do budownictwa społecznego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj