Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
PBI -2/413/142/2/TP/04
z 10 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PBI -2/413/142/2/TP/04
Data
2004.11.10



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
nieodpłatne używanie
nieruchomości
opłata czynszowa
przychód


Pytanie podatnika
"Czy wspólnik spółki cywilnej użyczając nieodpłatnie część nieruchomości ,której jest właścicielem na cele działalności spółki powinien zapłacić podatek od wartości czynszowej użyczonego lokalu oraz czy wartość czynszowa tego lokalu jest przychodem spółki ?"


Dzziałając na podstawie art.14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa ( DzU Nr 137,poz.926 ze zm. ) ,Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku ,informuje :Pismem z dnia 21.09.2004 r (data wpływu do Urzędu 22.09.2004 r) zwrócił się Pan z prośbą o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego,przedstawiając następujący stan faktyczny :

W dniu 31maja 2004 r została zawarta umowa użyczenia części domu mieszkalnego między D.B. -właścicielką domu i jednocześnie wspólniczką spółki cywilnej X i biorącym do użyczenia X s.c ,reprezentowaną przez drugiego wspólnika XY.Zwrócił się Pan do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku z następującym pytaniem:"Czy wspólnik spółki cywilnej użyczając nieodpłatnie część nieruchomości ,której jest właścicielem na cele spółki powinien zapłacić podatek od wartości czynszowej użyczonego lokalu oraz czy wartość czynszowa tego lokalu jest przychodem spółki ?"

Sformuował Pan też własne stanowisko w sprawie stwierdzając ,iż :Podatek dochodowy od osób fizycznych opłacony został również przez właściciela nieruchomości a zarazem wspólnika tejże spółki .

Informacja w zakresie zaliczenia nieodpłatnych świadczeń otrzymanych przez Spółkę.Spółka jest zupełnie innym,odrębnym podmiotemod jej wspólników.Zatem oddanie przez jednego ze wspólników nieruchomości do używania spółce ( nawet gdy jest on jej wspólnikiem ) jest bezpłatnym odstąpieniem nieruchomości w całości lub w części do używania innym podmiotom gospodarczym.Ustawodawca wiąże z takim działaniem konsekwencje podatkowe.Tak więc na podstawie art.14 ust.2 pkt.8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r) DzU z 2000 r Nr 14,poz.176 zezm.) wartośczynszowa jako wartość otrzymaneych świadczeńw naturze i innych nieodpłatnychświadczeń dla tej spółki będzie stanowiła jej przychód.Aby więc ustalić dochody wspólników z udziału w spółce cywilnej niezbędne jest ustalenie przychodów uzyskanych we wspólnym żródle w tym także z nieodpłatnych świadczeń ,a także kosztów ich uzyskania i ich rozdział pomiędzy wspólników według ich udziału.Zatem stanowisko spółki w tej sprawie jest prawidłowe.Informacja w zakresie nieodpłatenego świadczenia z tytułu udostępnienia nieruchomości po stronie właścicela nieruchomości.Zgodnie z art.16 ust.2 w/w ustawy jeżeli właściciel nieruchomości między innymi używa jej na własne potrzeby lub potrzeby członków rodziny nie ustala się przychodu z tytułu bezpłatnego odstąpienia całości lub części nieruchomości .Jednak wydatki związane z tą nieruchomością nie stanowią kosztów uzyskania przychodu.Zatem stanowisko spółki w tej sprawie jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj