Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-327/12/BK
z 14 czerwca 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/1/415-327/12/BK
Data
2012.06.14



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
korekta
usługi ciągłe
źródła przychodu


Istota interpretacji
w zakresie ustalenia źródła przychodów, do jakiego należy zaliczyć przychód wykazany przez zleceniodawcę w informacji PIT-8C



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 4 marca 2012r. (data wpływu do tut. Biura 12 marca 2012r.), uzupełnionym w dniu 23 maja 2012r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia źródła przychodów, do jakiego należy zaliczyć przychód wykazany przez zleceniodawcę w informacji PIT-8C - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 grudnia 2011r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia źródła przychodów, do jakiego należy zaliczyć przychód wykazany przez zleceniodawcę w informacji PIT-8C. Powyższy wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 14 maja 2012r. Znak: IBPBI/1/415-327/12/BK wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniu 23 maja 2012r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Do końca listopada 2010r. Wnioskodawca prowadził jednoosobową działalność gospodarczą, w zakresie świadczenia usług pośrednictwa finansowego na rzecz spółki z o.o. (dalej: „Spółka”). W ramach umowy o współpracę ze wskazanym podmiotem (dalej: „Umowa”), zobowiązany był do organizowania spotkań z osobami fizycznymi, bądź przedsiębiorcami w celu prezentowania im oferty świadczenia usług finansowych sprzedawanych przez Spółkę na rachunek dużych instytucji finansowych i ubezpieczeniowych. W zamian otrzymywał wynagrodzenie oraz prawo do udziału w bezpłatnych szkoleniach. Zgodnie z pkt 2 załącznika nr 4 do Umowy (Regulamin wynagrodzeniowy), wynagrodzenie wypłacane było przez Spółkę za okresy rozliczeniowe obejmujące miesiąc kalendarzowy, w terminie do końca miesiąca następującego po miesiącu, za który jest należne pod warunkiem, ze współpracownik dostarczy Spółce poprawnie wystawioną fakturę lub rachunek do 20-go dnia miesiąca. Wynagrodzenie, co do zasady, naliczane było na zasadzie prowizji od pozyskania klienta oraz również za zorganizowanie określonej liczby spotkań z klientami.

Pomimo zakończenia działalności z końcem listopada 2010r. w dniu 17 grudnia 2010r. Wnioskodawca wystawił ostatni rachunek z tytułu wyświadczonych na rzecz Spółki usług. Ostatnia płatność rozliczona została przez Jego księgową w deklaracji PIT-36L za 2010r. wraz z całym uzyskanym dochodem z działalności gospodarczej.

W lutym 2011r. Wnioskodawca otrzymał od Spółki informację PIT-8C, z wykazanym przychodem z innych źródeł za 2010r. (część D informacji PIT-8C). Rodzaj przychodu nie został opisany przez Spółkę w żaden sposób. Kwota nie była również wykazana przez Wnioskodawcę na ostatnim rachunku. Z informacji telefonicznej uzyskanej od Spółki wynika, że przychód stanowi prowizję z tytułu świadczonych przez Niego w 2010r. usług pośrednictwa finansowego/ubezpieczeniowego. W konsekwencji Wnioskodawca powziął wątpliwość, czy PIT-8C został wystawiony zasadnie i czy nie powinien traktować wskazanego w tej informacji przychodu, jako przychodu z działalności gospodarczej, gdyż bezsprzecznie jest on pochodną świadczonych przez Niego usług na rzecz Spółki oraz jej partnerów.

Kwestia ta jest dla Wnioskodawcy istotna o tyle, iż kwalifikacja źródła przychodu może mieć znaczenie dla oceny momentu jego uzyskania.

W uzupełnieniu wniosku, ujętym w piśmie z dnia 21 maja 2012r. wskazano, m.in., iż:

  • otrzymane przez Wnioskodawcę od Spółki środki wpłynęły na Jego rachunek w styczniu 2011r.,
  • w oparciu o posiadane umowy ze Spółką i informacje telefonicznie uzyskane od pracownika (księgowej) Spółki, Wnioskodawca nie jest w stanie precyzyjnie wskazać, którego dokładnie okresu rozliczeniowego dotyczy otrzymana prowizja. Z uzyskanych informacji wynika jedynie, że dotyczy 2010r. Spółka posiada skomplikowany system wynagrodzeń prowizyjno-ryczałtowych. W niektórych sytuacjach umowy ze Spółką przewidują możliwość nabycia prawa do wynagrodzenia w okresie późniejszym niż wykonanie usługi. Po pierwsze Wnioskodawca nie wie, czy fakt ten jest istotny z punktu widzenia podatkowego traktowania przychodu w czasie, po drugie nie jest On w stanie zidentyfikować, w związku z którą wykonaną przez Niego usługą prowizja została wypłacona i na podstawie jakich postanowień umownych. Spółka nie wskazała bowiem żadnego tytułu w informacji PIT-8C, podała jedynie w rozmowie telefonicznej, że chodzi o prowizję z tytułu świadczenia usługi pośrednictwa ubezpieczeniowego wykonanej w 2010r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy uzyskany przychód powinien być rozliczony w 2010r., czy też w roku wypłaty wynagrodzenia...

Zdaniem Wnioskodawcy, przychód wykazany w informacji PIT-8C za 2011r. otrzymanej od Spółki stanowi przychód z działalności gospodarczej, który powstał w 2010, tym samym winien być rozliczony w 2010r. W konsekwencji zasadne będzie dokonanie korekty deklaracji PIT-36L za 2010r. oraz uiszczenie zaległego podatku wraz z odsetkami od zaległości podatkowych.

Uzasadniając powyższe twierdzenie, Wnioskodawca wskazał ponadto, iż jak wynika z art. 14 ust. 1c ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 361 ze zm.), przychód z działalności gospodarczej powstaje z dniem wykonania usługi (wszystkie usługi na rzecz Spółki Wnioskodawca świadczył w 2010r.). Natomiast, jeżeli usługa rozliczana jest w okresach rozliczeniowych za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku (art. 14 ust. 1e cyt. ustawy – ostatni rachunek Wnioskodawca wystawił w grudniu 2010r.). Istnieje, co prawda, jeszcze przepis art. 14 ust. 1i ww. ustawy, który stanowi, że w przypadku otrzymania przychodu z działalności gospodarczej, do którego nie stosuje się ust. 1c, 1e, za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty. Jednakże, Jego zdaniem, mając na uwadze, iż z całą pewnością przychód powstał w związku z usługami świadczonymi przez Niego w 2010r. (wszystkie spotkania z klientami odbyły się w 2010r., wszystkie umowy podpisane z klientami podpisano w 2010r.) oraz wyłącznie w związku z tymi usługami (Spółka nie wynagradzała Wnioskodawcy z innego tytułu, nie otrzymywał również żadnych dodatkowych świadczeń), uzyskany przez Niego przychód wykazany w informacji PIT-8C za 2011r. stanowi przychód z działalności gospodarczej, który powstał w 2010r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 270).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj