Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
I.US.I/415-37/04
z 30 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I.US.I/415-37/04
Data
2004.08.30



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
rusztowanie
stawka amortyzacyjna


Pytanie podatnika
dotyczy kwalifikacji rusztowań budowlanych wg Klasyfikacji Środów Trwałych oraz zastosowania stawki amortyzacyjnej


Pismem z dnia 5.07.2004 r. (data wpływu 8.07.2004 r.) zwrócił się pan do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z zapytaniem dotyczącym zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego. Pytanie dotyczy kwalifikacji rusztowań budowlanych wg Klasyfikacji Środków Trwałych oraz zastosowania stawki amortyzacyjnej. W przedstawionym stanowisku podaje pan, iż rusztowania budowlane należy zakwalifikować do grupy 581-9 Klasyfikacji Środków trwałych i podlegają one amortyzacji w rozumieniu ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych według rocznej stawki 20 %.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, stosując się do postanowień art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), informuje, że:

Zaplecze budów są to służące do obsługi realizowanych budów obiekty tymczasowe (np. pomieszczenia biurowe, barakowozy, wykonane na czas trwania budowy: drogi dojazdowe, mosty, pomieszczenia magazynowe, wiaty i zadaszenia, ogrodzenia placów budów, pomieszczenia socjalne) oraz urządzenia rozbieralne (rusztowania, zestawy metalowe, szalunki przestawne itp.). To zaplecze budowy, które jest związane z realizacją tylko jednego konkretnego obiektu i nie nadaje się do obsługi innych budów zalicza się w koszty budowy objętej danym zleceniem w momencie przekazania do używania. Natomiast obiekty i urządzenia służące do wielokrotnego używania, nie tylko do obsługi jednej budowy, lecz wielu obiektów objętych kolejnymi zleceniami - jeżeli spełnią kryteria określone przepisem art. 22a ust. 1 zawartym w ustawie z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), a mianowicie okres ich ekonomicznej użyteczności jest dłuższy niż rok, są kompletne, zdatne do użytku w momencie przekazania do używania i wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą - zalicza się do środków trwałych.

Zgodnie z pisemną opinią udzieloną przez Urząd Statystyczny w Łodzi Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych, w myśl zasad metodycznych Klasyfikacji Środków Trwałych wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30.12.1999 r. (Dz. U. Nr 112, poz. 1317 ze zm.), rusztowania budowlane należy zakwalifikować do grupy 8 rodzaj 808 - „narzędzia, przyrządy ruchomości i wyposażenie pozostałe”. Zgodnie z poz. 08 wykazu rocznych stawek amortyzacyjnych, stanowiącego załącznik nr 1 do wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, roczna stawka amortyzacyjna wynosi 20 %.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz aktualnie obowiązujące przepisy prawa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj