Interpretacja Lubuskiego Urzędu Skarbowego
I-2/443-146/04/KW
z 17 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I-2/443-146/04/KW
Data
2004.09.17



Autor
Lubuski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
dotacja
struktura sprzedaży
środek trwały


Pytanie podatnika
Czy przyznana dotacja powinna podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT i czy stosownie do przepisów zawartych w art. 90 ustawy o VAT po otrzymaniu dotacji Spółka będzie musiała stosować rozliczenie strukturą sprzedaży ?


Spółka zwróciła się pismem z dnia 18.08.2004 r. (data wpływu 25.08.2004) do Naczelnika Lubuskiego Urzędu Skarbowego o udzielenie informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Spółka złożyła wniosek o dotację do Wrocławskiej Agencji Rozwoju Regionalengo: EUROPEAId/116595/M/G/PL: Fundusz Dotacji Inwestycyjnych Phare 2001 SSG w maksymalnej wysokości 2460,77 EURO. Jest to dotacja na pokrycie maksymalnie 24,99 % poniesionych wydatków związanych z modernizacją środków transportu wewnętrznego-zakup wózka widłowego RAK-125D. Rachunek bankowy Spółki zostanie uznany kwotą dotacji w terminie 60 dni od dnia rozpatrzenia dokumentów potwierdzających realizację przedsięwzięcia. W momencie zakupu wózka widłowego przysługiwało Spółce prawo odliczenia podatku VAT naliczonego.

Mając powyższe na uwadze Spółka skierowała do Naczelnika tutejszego Urzędu następujące pytanie:

Czy przyznana dotacja powinna podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT i czy stosownie do przepisów zawartych w art. 90 ustawy o VAT po otrzymaniu dotacji Spółka będzie musiała stosować rozliczenie strukturą sprzedaży ?

Spółka stanęła na stanowisku, iż przyznana dotacja nie powinna podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT ponieważ związana jest z zakupem środka trwałego, natomiast obowiązek stosowania art. 90 ustawy o VAT więc i obliczanie proporcji podatnik ma wówczas, gdy jednocześnie dokonuje sprzedaży zwolnionej i opodatkowanej.

Działając w oparciu o art. 14 a § 1 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze wyjaśnia:
Otrzymanie dotacji jako zdarzenie powodujące powstanie obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług jest zjawiskiem nowym, które pojawiło się dopiero pod rządami ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535).

W art. 29 ust. 1 ustawy, określającym podstawę opodatkowania podatkiem VAT ustawodawca określił, iż jest nią kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem, w myśl cyt. przepisu, jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług. Natomiast w art. 90 ustawy określającym zasady dokonywania odliczenia podatku naliczonego od zakupów związanych zarówno z czynnościami dającymi prawo do odliczenia podatku naliczonego jak i czynnościami niedającymi takiego prawa określono (w ust. 7), że do obrotu uzyskanego z czynności, w stosunku do których nie przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, wlicza się kwotę otrzymanych subwencji (dotacji) innych niż określone w art. 29 ust. 1.

Z powyższych regulacji wynika, iż opodatkowaniu podatkiemVAT podlegają tylko dotacje, subwencje i inne podobne dopłaty, które związane są z dostawą konkretnych towarów lub świadczeniem konkretnych usług. Jeżeli zatem podatnik otrzymuje dotację przeznaczoną na dofinansowanie całej działalności, albo np. dotację na zakup środka trwałego – taka dotacja z jednej strony nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, z drugiej strony natomiast fakt ten wpływać będzie na zasady rozliczania podatku naliczonego od zakupów związanych z całą działalnością podatnika.

Stosownie do przepisu art. 106 ust. 7 określającego zasady wystawiania faktur wewnętrznych w zdaniu drugim tegoż przepisu zawarto stwierdzenie "faktury wewnętrzne są wystawiane także dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze". Z tego wynika, że bezpośrednie unormowanie w przepisach podatkowych znalazło zdarzenie związane ze zwrotem kwot dotacji, natomiast brak jest unormowania w zakresie otrzymania dotacji.

W związku z powyższym otrzymana dotacja na sfinansowanie zakupu środka trwałego jest zdarzeniem niepodlegającym opodatkowaniu w świetle przepisów o podatku od towarów i usług, które nie powinno być udokumentowane fakturą VAT bądz fakturą wewnętrzną. Natomiast w kwestii stosowania przepisu zawartego w art. 90 ust. 7 ustawy o VAT tut. Organ podatkowy wyjaśnia, iż ma on zastosowanie wówczas, gy podatnik jednocześnie dokonuje sprzedaży zwolnionej i opodatkowanej.

Jeżeli zakupiony środek trwały w całości służy do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, wskutek czego cały podatek naliczony został odliczony w miesiącu, w którym został dokonany zakup, to późniejszy wpływ środków pieniężnych z funduszu PHARE , nie wywoła jakichkolwiek skutków w podatku VAT. Otrzymana kwota z funduszów "pomocowych" nie ma wpływu ani na wysokość podatku naliczonego podlegającego odliczeniu, ani też nie stanowi przedmiotu opodatkowania podatkiem VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj