Interpretacja Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego
PP II 443/827/323/04
z 16 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP II 443/827/323/04
Data
2004.09.16



Autor
Dolnośląski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
kantor wymiany walut
sprzedaż walut
wartość sprzedaży


Pytanie podatnika
Jaką wartość sprzedaży zwolnionej z tytułu działalności kantorowej należy ująć w deklaracji VAT-7, czy powinna to być kwota równa marży (prowizji) uzyskanej ze sprzedaży walut.
Zdaniem Podatnika, ponieważ działalność kantorowa polega na pośrednictwie między sprzedającym a kupującym waluty obce, wartość sprzedaży powinna być równa kwocie marży uzyskanej ze sprzedaży.
Podobne rozwiązanie, choć dotyczące czynności opodatkowanych, znajduje się w art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy, gdzie opodatkowana jest kwota prowizji.


Odpowiadając na pytanie Podatnika, należy wskazać, że zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przy czym zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 powołanej ustawy, zwolnione zostały od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. Pod poz. 3 tego załącznika wymienione zostały usługi pośrednictwa finansowego. Zatem usługi polegające na kupnie i sprzedaży walut obcych jako usługi pośrednictwa finansowego korzystają z przedmiotowego zwolnienia z podatku od towarów i usług.
Obrotem w rozumieniu przepisu art. 29 ust. 1 ustawy jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku.
Kwota należna obejmuje zaś całość świadczenia należnego od nabywcy. Jako wartość sprzedaży (świadczenia usług) uzyskiwaną przez kantory, należy wykazywać kwotę należną z tytułu sprzedaży walut obcych, obejmującą całość świadczenia należnego od nabywcy. Brak jest bowiem w przepisach dotyczących opodatkowania podatkiem od towarów i usług innej możliwości ustalenia obrotu ze sprzedaży walut obcych, niż wynikająca z powołanego wyżej art. 29 ust. 1 cytowanej ustawy.
Powołany przez Podatnika art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług nie będzie miał w tym przypadku zastosowania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj