Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ropczycach
US.PP/448-82/04
z 23 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.PP/448-82/04
Data
2004.07.23



Autor
Urząd Skarbowy w Ropczycach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności wykonywanej osobiście


Słowa kluczowe
badanie zwierząt
Państwowa Inspekcja Weterynaryjna
usługi weterynaryjne


Pytanie podatnika
Jaką stawką podatku od towarów i usług opodatkowane są usługi weterynaryjne?


Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 7.07.2004 r., które wpłynęło do tut. organu podatkowego w dniu 12.07.2004 r. dotyczące obowiązującej stawki podatku od towarów i usług na świadczone usługi weterynaryjne, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ropczycach udziela następującej informacji:

W załączniku nr 4 do ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) pod pozycją nr 9 (wykaz usług zwolnionych od podatku) jako zwolnione wymieniono usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2). Wskazuje to więc na fakt, że usługi weterynaryjne nie korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

W myśl art. 41 ust. 2 ww. ustawy dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy stawka podatku wynosi 7 %. Załącznik ten zawiera wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7 %, gdzie pod poz. 152 wpisano: „ex 85 – usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej – wyłącznie świadczone przez instytucje, których usługi te nie są zwolnione od podatku”. Biorąc pod uwagę, że usługi weterynaryjne nie korzystają ze zwolnienia od podatku, niezależnie od podmiotu, który je świadczy - warunek braku zwolnienia należy uznać za spełniony. W związku z tym, że usługi weterynaryjne klasyfikowane są w grupowaniu 85.2 PKWiU należy je zaliczyć do usług w zakresie ochrony zdrowia, tym samym stawka podatku wynosi 7 %.

Ponadto w § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970) zawarto przepis, że stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy obniża się do wysokości 7 % dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 1 do rozporządzenia. W przypadku weterynarzy może mieć zastosowanie poz. 17 tegoż załącznika, w której wpisano „usługi badania zwierząt rzeźnych i mięsa wykonywane przez lekarzy weterynarii”. Jednocześnie należy pamiętać, że stosownie do art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 29.01.2004 r. o Inspekcji Weterynaryjnej, jeżeli powiatowy lekarz weterynarii z przyczyn finansowych lub organizacyjnych nie jest w stanie wykonać ustawowych zadań Inspekcji, może wyznaczyć na czas określony lekarzy weterynarii niebędących pracownikami Inspekcji do wykonywania niektórych czynności. Wyznaczenie tych osób następuje zawsze w drodze decyzji administracyjnej powiatowego lekarza weterynarii określającej rodzaj i zakres czynności przekazanych do wykonania, a następnie poprzez zawarcie stosownej umowy.

W art. 13 pkt 6 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) określono, że przychodami z działalności wykonywanej osobiście są również przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności.

W związku z powyższym, biorąc pod uwagę całość uregulowań zawartych w ustawie o Inspekcji Weterynaryjnej oraz ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody osiągane z omawianego wyżej tytułu będą kwalifikowane do przychodów, o których mowa w art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji powyższego zakwalifikowania, zgodnie z art. 15 ust. 3 pkt 3 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, za wykonywaną samodzielnie działalność nie uznaje się czynności, które zostały wymienione w art. 13 pkt 2 - 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności, co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego. Tym samym wykonywane w opisanych wyżej warunkach usługi badania zwierząt rzeźnych i mięsa wykonywane przez lekarzy weterynarii nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Natomiast opisane usługi badania zwierząt rzeźnych podlegają opodatkowaniu wg stawki 7-procentowej, jeżeli wykonywane są bez wyznaczenia (np. badanie mięsa na życzenie osoby fizycznej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj