Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Szczecinie
IIIUS.DPP2/443/05/179/04
z 18 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IIIUS.DPP2/443/05/179/04
Data
2004.11.18



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Szczecinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe


Słowa kluczowe
dostawa towarów
lokal mieszkalny
odliczenie podatku od towarów i usług
przelew wierzytelności
sprzedaż nieruchomości
stawka preferencyjna podatku
stawki podatku


Pytanie podatnika
Podatnik sformułował pytanie, czy w przypadku sprzedaży lokalu mieszkalnego nabytego w celu dalszej odsprzedaży, znajdzie zastosowanie przepis art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), oraz czy prawidłowo odliczono podatek naliczony?


Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Szczecinie na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), na pisemne zapytanie udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i stwierdza, co następuje:

Wnosząca zapytanie Spółka przedstawiła stan faktyczny, z którego wynika,że w dniu 23 lutego 2004 r. nabyła na własność lokal mieszkalny wraz z udziałem w częściach wspólnych budynku i w prawie wieczystego współużytkowania gruntu. Przedmiotowy lokal w ocenie podatnika został wybudowany w 2003 r., a Spółka nie jest jego pierwszym właścicielem. Nabycie tego prawa związane było z istnieniem wymagalnej wierzytelności z tytułu umowy sprzedaży z dnia 1 lipca 2003 r. zawartej z ówczesnym właścicielem lokalu – Przedsiębiorstwem (...). Lokal nabyto celem zwolnienia dłużnika z zapłaty wierzytelności oraz dalszej odsprzedaży. W ówczesnym stanie prawnym sprzedaż ta była opodatkowana wg stawki 7 %. Podatek naliczony, wynikający z faktury zakupu Spółka zakwalifikowała jako podatek naliczony związany ze sprzedażą opodatkowaną i zadeklarowała do zwrotu. Lokal sprzedano 29 lipca 2004 r. Zgodnie z zapisami art. 146 ust. 1 pkt 2b zastosowano do tej sprzedaży stawkę 7 %. Nabywca zakwestionował prawo do zastosowania tej stawki w związku z art. 43 ust. 1 pkt 10. Opierając się na przesłankach tego przepisu skorygowano fakturę sprzedaży stosując zwolnienie z opodatkowania.

Na tle takich okoliczności faktycznych podatnik formułuje stanowisko,iż przepisy prawa podatkowego skutkują zastosowaniem przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług zwalniającego przedmiotową sprzedaż z podatku VAT. Jednocześnie zakup i odliczenie podatku naliczonego nastąpiło na podstawie art. 19 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym obowiązującej na dzień zakupu. W ówczesnym stanie prawnym sprzedaż ta była opodatkowana stawką w wysokości 7 %, w związku z czym odliczono podatek naliczony, jako dotyczący zakupów dokonanych w celu sprzedaży opodatkowanej. Ponadto zmiana przepisów prawa nie stanowi zdaniem podatnika konieczności dokonywania korekty podatku naliczonego, odliczonego pod rządami uprzednio obowiązujących przepisów.

Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Szczecinie stwierdza, że stanowisko to jest nieprawidłowe w części dotyczącej zastosowania zwolnienia przy dostawie lokalu mieszkalnego.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące przepisy prawa podatkowego: art. 5 ust. 1 pkt 1 oraz art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący.

Do ustalenia czy podatnik prawidłowo dokonał odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia przedmiotowego lokalu, należy zastosować przepisy ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Jeżeli więc transakcja ta stanowiła czynność opodatkowaną stawką podatku w wysokości 7 % dokonana celem sprzedaży opodatkowanej, jak również gdy zakup stanowił koszt uzyskania przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, to Spółka prawidłowo dokonała odliczenia podatku naliczonego z przedmiotowej faktury na podstawie art. 19 ust. 1 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.

Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (...) podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na podstawie przepisu art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b ww. ustawy w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7 % w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych. Tym samym, zdaniem tut. organu sprzedaż przedmiotowej nieruchomości stanowi odpłatną dostawę towaru, która jest czynnością opodatkowaną stawką podatku w wysokości 7 % VAT. Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika bowiem, iż lokal nie spełnia warunków określonych w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Powyższe wynika z faktu, iż nie został on poprzednio wydany w celu użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu (zgodnie z art. 2 pkt 14 cyt. ustawy) oraz nie został zamieszkany. Nieruchomość była jedynie przedmiotem kolejnych transakcji przeniesienia własności celem zwolnienia właściciela z zobowiązania. Tym samym przedmiotowa nieruchomość nabyta została w celu dalszej odsprzedaży, nie zaś użytkowania. Jej dalsza dostawa nie może zatem korzystać ze zwolnienia od podatku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj