Interpretacja Lubuskiego Urzędu Skarbowego
I-2/443-142/04/KW
z 6 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I-2/443-142/04/KW
Data
2004.10.06



Autor
Lubuski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy dostawie towarów --> Miejsce dostawy towarów


Słowa kluczowe
miejsce wykonywania czynności
nabycie od podmiotu zagranicznego
podmioty powiązane
transakcja trójstronna


Pytanie podatnika
1. Czy występuje wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów przez firmę, jeżeli sprzedawca będący spółką niemiecką posiada 100% udziałów w firmie polskiej?
2. Czy zastosowana stawka zerowa jest prawidłowa?
3. Czy z uwagi na fakt posiadania w firmie 100% udziałów przez spółkę niemiecką może ona korzystać z numeru NIP UE firmy polskiej?


R. POLSKA Sp. z o.o. (zwana dalej Podatnikiem) zwróciła się pismem z dnia 16.08.2004r. (data wpływu 19.08.2004r.) do Naczelnika Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze o udzielenie informacji w zakresie stosowania prawa w niżej opisanej sytuacji.

Podatnik współpracuje z firmą R. GmbH mającą siedzibę na terenie Niemiec, która ma w firmie R. POLSKA 100% udziałów, przy czym firmy te działają jako odrębne podmioty gospodarcze. Firma R. GmbH jest firmą handlową pośredniczącą w zakupie towarów handlowych od producentów na terenie Niemiec, sprzedając je do firmy R. POLSKA. Dostawa następuje bezpośrednio od producentów z Niemiec do magazynu Podatnika w Ż. Producent towaru (firma niemiecka) wystawia fakturę z tytułu dostawy na R. GmbH po czym firma ta wystawia fakturę na R. POLSKA, stosując stawkę 0%. Podatnik traktuje dostawy od firmy R. GmbH jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Nabywając towar Podatnik oblicza i nalicza VAT należy – wystawiając fakturę wewnętrzną ze stawką VAT 22%. Według Podatnika w opisanej sytuacji nie istnieje potrzeba rejestracji firmy R. GmbH w Polsce.

Podatnik zwrócił się z prośbą czy w opisanej sytuacji:
1.występuje wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów przez podatnika?
2.zastosowana stawka zerowa w fakturach R. GmbH jest prawidłowa?
3.z uwagi na fakt posiadania 100% udziałów w R. POLSKA przez R. GmbH możemy razem korzystać z numeru VAT UE firmy R. POLSKA?

Działając w oparciu o art. 14a § 1 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze wyjaśnia:

Zgodnie z art. 22 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w przypadku gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy, przy czym towar ten jest wysyłany lub transportowany, to wysyłka lub transport tego towaru jest przyporządkowana tylko jednej dostawie; jeżeli towar jest wysyłany lub transportowany przez nabywcę, który dokonuje również jego dostawy, przyjmuje się, że wysyłka lub transport jest przyporządkowana dostawie dokonanej dla tego nabywcy, chyba że nabywca ten udowodni, że wysyłkę lub transport towaru należy zgodnie z zawartymi przez niego warunkami dostawy przyporządkować jego dostawie.

Przy czym (zgodnie z art. 22 ust. 3 ww. ustawy) dostawę towarów, która poprzedza wysyłkę lub transport towarów uznaje się za dokonaną w miejscu rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów, a dostawę towarów, która następuje po wysyłce lub transporcie towarów, uznaje się za dokonaną w miejscu zakończenia wysyłki lub transportu towarów.

Zgodnie z podstawową zasadą miejscem świadczenia w przypadku dostawy, w wyniku której towary będące jej przedmiotem są transportowane lub wysyłane do nabywcy, jest miejsce, w którym towary te znajdowały się w momencie rozpoczęcia ich przemieszczenia.

Jednakże w przypadku tzw. transakcji łańcuchowych, kiedy to towar jest przedmiotem kolejnych dostaw, lecz faktycznie jest przemieszczany tylko od pierwszego dostawcy do finalnego nabywcy, przyjmuje się, że ma miejsce tylko jedna wysyłka, więc tylko w odniesieniu do jednej transakcji można ustalać miejsce świadczenia w oparciu o powyższe zasady. W odniesieniu do pozostałych dostaw, którym nie można przypisać wysyłki, ustalanie miejsca świadczenia odbywa się jak dla towarów niewysyłanych, a więc według miejsca, w którym znajdowały się w momencie dostawy.

Ustawa w przypadku transakcji łańcuchowych nakazuje przyjmować, że jeśli towar wysyła lub transportuje nabywca, który następnie dokonuje jego dostawy (pośrednik), przyjmuje się, że wysyłka lub transport jest przyporządkowana dostawie dokonanej dla tego właśnie pośrednika. Wówczas ta dostawa – dla pośrednika transportującego towary – jest dokonana w miejscu rozpoczęcia wysyłki.

Natomiast dostawa dokonywana przez pośrednika na rzecz ostatecznego nabywcy zachodzi w miejscu, gdzie zakończono wysyłkę lub transport towarów. W przedmiotowym przypadku transport towarów kończy się w Polsce, co dla firmy R. GmbH oznacza obowiązek rejestracji w Polsce i opodatkowanie sprzedaży dokonywanej dla R. POLSKA według stawki właściwej w kraju. Wówczas u Podatnika nie dojdzie do wewnątrzwspólnotowego nabycia – będzie to transakcja krajowa.

Jeżeli jednak pośrednik (nabywca, który dokonuje dalszej dostawy tj. R. GmbH) udowodni, że wysyłkę lub transport towaru należy zgodnie z zawartymi przez niego warunkami dostawy przyporządkować jego dostawie, to wówczas transport towarów będzie przyporządkowany dostawie dokonywanej przez niego (a nie na jego rzecz). Zgodnie z przyjętymi zasadami jeśli transport towarów należał do tegoż pośrednika, to wówczas będzie on dokonywał dostawy w miejscu rozpoczęcia transportu tj. w Niemczech (a nie jego zakończenia), gdyż transport ten będzie przypisany jego dostawie (a nie dostawie dokonanej dla niego).

Natomiast w kwestii korzystania przez firmę R. GmbH z numeru NIP UE firmy R. POLSKA, tut. organ podatkowy wyjaśnia, iż fakt posiadania przez firmę R. GmbH 100% udziałów w firmie R. POLSKA nie daje podstaw do korzystania z jednego numeru NIP UE nadanemu tylko i wyłącznie firmie R. POLSKA zwłaszcza, że firmy te działają jako dwa odrębne podmioty gospodarcze.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj