Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki
PD I 415-19/19/04
z 27 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD I 415-19/19/04
Data
2004.02.27



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Krzyki


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
likwidacja działalności
podatek
podatek dochodowy
podatek liniowy
przystąpienie
spółka jawna


Pytanie podatnika
Czy wstępując w ciągu roku podatkowego do spółki jawnej, przy jednoczesnym prowadzeniu działalności gospodarczej na własne nazwisko opodatkowanej podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych, można rozliczać się podatkiem liniowym oraz czy likwidując działalność gospodarczą prowadzoną na własne nazwisko i wstępując do spółki jawnej można rozliczać się podatkiem liniowym?


Zgodnie z zapisem zawartym w art. 30c ust. 1 – obowiązującym od 1.01.2004 r., wprowadzonym do ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) na mocy art. 1 pkt 27 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. (Dz. U. Nr 202, poz. 1956) podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d i art. 44 ust. 4 wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.
W myśl art. 9a ust. 2 ww. ustawy podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego – do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.
Należy przy tym wyjaśnić, że dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3 (...), o czym mowa w art. 9a ust. 1 ustawy.
Z powyższego wynika, iż podstawową formą opodatkowania podatkiem dochodowym dochodów z działalności gospodarczej są zasady ogólne. Wymieniona forma opodatkowania przysługuje z mocy ustawy i podatnik nie musi składać oświadczenia o jej wyborze.
Zgodnie z przepisami chcąc skorzystać w 2004 r. z opodatkowania podatkiem liniowym, podatnik kontynuujący działalność był zobowiązany do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, w terminie do dnia 20 stycznia 2004 r.
Podatnik, którzy wybierze opodatkowanie podatkiem liniowym musi płacić podatek liniowy od wszystkich swoich dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej – zarówno uzyskanych z działalności indywidualnej, jak i z działalności prowadzonej w formie spółki lub spółek niemających osobowości prawnej tzn. wybór sposobu opodatkowania według stałej stawki 19% dotyczy wszystkich form prowadzenia przez podatnika tej działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 9a ust. 5 cyt. ustawy). Jeżeli przedsiębiorca równocześnie prowadzi działalność indywidualną oraz w formie spółki cywilnej nie może od części dochodów (np.: z działalności indywidualnej) rozliczać się według skali podatkowej, a od części(np.: od dochodów z udziału w spółce) podatkiem liniowym).
Jak wynika z powyższego, podatnik prowadzący działalność gospodarczą na zasadach ogólnych, który w terminie, o którym mowa powyżej nie złożył oświadczenia o wyborze opodatkowania według stałej stawki w wysokości 19%, nie może w danym roku podatkowym zmienić zasad opodatkowania i to bez względu na to czy w ciągu roku podatkowego przystąpi do spółki jawnej czy też w przypadku, gdy zlikwiduje działalność gospodarczą prowadzoną na własne nazwisko i przystąpi do nowo powstałej spółki.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj