Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-470/04/CIP/01
z 21 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-470/04/CIP/01
Data
2004.06.21



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Stawki podatku

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
eksport usług
moment powstania obowiązku podatkowego
stawki podatku
uszlachetnianie czynne


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się z zapytaniem czy w wyżej opisanym przypadku, pomimo wywiezienia uszlachetnionych towarów przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwanej dalej ustawą, może stosować przepisy ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), zwanej dalej starą ustawą, Podatnik przywołując art. 170 ust. 2 ustawy uważa, że na zasadzie analogii także do przedmiotowej sytuacji ma zastosowanie stara ustawa i podatnik będzie miał prawo, z chwilą otrzymania zapłaty do wykazania w deklaracji VAT-7 sprzedaży opodatkowanej stawką 0% z tytułu wykonanych tychże usług.


Stan faktyczny

Podatnik przed 1 maja 2004r. świadczył usługi polegające na uszlachetnianiu czynnym towarów sprowadzanych z Włoch. Towary będące przedmiotem uszlachetniania czynnego zostały przed dniem 1 maja 2004r. wywiezione poza terytorium kraju. Podatnik nie otrzymał zapłaty za świadczoną usługę do dnia 30 kwietnia 2004r.

Ocena prawna stanu faktycznego

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegały czynności wymienione w art. 2 ustawy i dla tych czynności określone zostały właściwe stawki podatku..

Art. 2 ust. 2 starej ustawy wskazuje, iż opodatkowaniu podlega eksport usług za który w rozumieniu art. 39 ust. 1 pkt 5 starej ustawy uznaje się usługi polegające na naprawie, uszlachetnianiu, przerobie lub przetwarzaniu towarów przywiezionych na polski obszar celny, które zostały objęte procedurą uszlachetniania czynnego, jeżeli towary te zostaną wywiezione za granicę zgodnie z warunkami określonymi w przepisach celnych.

Obowiązek podatkowy z tytułu eksportu usług, zgodnie z przepisem art. 6 ust. 8b pkt 7 starej ustawy, powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty albo otrzymania towaru.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika wynika, iż świadczona usługa polegająca na uszlachetnianiu czynnym towarów sprowadzanych z Włoch została wykonana do 30 kwietnia 2004r. oraz za ww. usługę podatnik nie otrzymał zapłaty od kontrahenta do dnia 30 kwietnia 2004r.

Wykonanie przez podatnika czynności, podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług powoduje obowiązek rozliczenia podatku według stawek obowiązujących w dniu wykonania tej czynności. Określony w przepisach moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu eksportu usług wskazuje na termin rozliczenia przez podatnika podatku z tytułu wykonania czynności.

Zatem w przypadku czynności, która została wykonana przez podatnika przed dniem 30 kwietnia 2004r., dla której obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstał po 1 maja 2004r. – czynność ta podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki obowiązującej dla tej czynności w momencie jej wykonania, tj. przed dniem 1 maja 2004r.

Takie stanowisko zajęło Ministerstwo Finansów w piśmie nr PP3-812-458/2004r./AK/1786 z dnia 24.06.2004r.

W stanie faktycznym sprawy takim, że wykonana czynność miała miejsce w kwietniu 2004r., a obowiązek podatkowy w eksporcie usług powstał po 1 maja 2004r. – podatnik ma obowiązek wykazania przedmiotowej sprzedaży w deklaracji VAT-7 za miesiąc, w którym otrzymał zapłatę z prawem do zastosowania stawki podatku VAT 0%.

Ponadto należy zaznaczyć, że przepis art. 170 ust. 2 ustawy nie będzie miał zastosowania w przedstawionym stanie faktycznym sprawy.

Warunkiem zastosowania ww. przepisu jest obowiązek pozostawania towarów będących przedmiotem uszlachetniania czynnego w dniu 1 maja 2004r. na terytorium kraju.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj