Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
UPO/443/313/04/RK
z 16 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
UPO/443/313/04/RK
Data
2004.11.16



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
usługi transportu międzynarodowego


Pytanie podatnika
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka wykonuje usługi transportowe polegające na przewozie towarów na trasie Hamburg-Warszawa, na zlecenie spedycji niemieckiej, która posiada NIP nadany dla transakcji wewnątrzwspólnotowych oraz na zlecenie spedycji polskiej. Z załączonych dokumentów przewozowych CMR oraz stanowiska spółki wynika, iż nadawcą towaru, który przewozi Spółka jest kraj spoza Wspólnoty (Chiny, Wietnam). W związku z powyższym Spółka uważa, że usługa transportowa wykonana na zlecenie spedycji niemieckiej nie podlega opodatkowaniu w Polsce, natomiast przewóz towarów na zlecenie spedycji polskiej podlega opodatkowaniu stwką 22%. Ponadto Spółka nie wie, czy faktura powinna być rozpisana na odcinek krajowy i zagraniczny.


Zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. - o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz. 535) - zwanej dalej ustawą, miejscem opodatkowania usług transportowych co do zasady jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości, z zastrzeżeniem art. 28. Zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do usług transportu międzynarodowego. Przez usługi transportu międzynarodowego między innymi rozumie się przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju (art. 83 ust. 3 pkt 1 lit. b ustawy). Dokumentami stanowiącymi dowód świadczenia usług, o których mowa wyżej w przypadku transportu towarów przez przewoźnika lub spedytora – jest list przewozowy lub dokument spedytorski (...), stosowany wyłącznie w komunikacji międzynarodowej, lub inny dokument, z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim, oraz faktura wystawiona przez przewoźnika (spedytora), w zgodzie z art. 83 ust. 5 pkt 1 i pkt 2.

Kierując się w/w przepisami należy uznać, iż wykonywane przez spółkę usługi polegające na przewozie towarów, które pochodzą z krajów trzecich, tj. Chin i Wietnamu, odbieranych w Niemczech i wiezionych do Polski - spełniają ustawową definicję międzynarodowego transportu towarów i przy ich świadczeniu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 0% będzie podlegała ta część usługi, która odbywa się na polskim terytorium (zgodnie z art. 5 ustawy – opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatnie świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów, import towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów), proporcjonalnie do całości trasy, zaś pozostała część nie będzie podlegała opodatkowaniu w Polsce, oczywiście pod warunkiem posiadania dokumentów, o których mowa w niniejszym piśmie. Należy również zauważyć, iż w opisanym stanie faktycznym, stawka podatkowa nie jest uzależniona od podmiotu zlecającego wykonanie usługi, a dla udokumentowania transportu międzynarodowego wystarczy dokument CMR ( jeżeli z niego wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim) oraz faktura wystawiona przez przewoźnika.

Należność za wykonaną usługę transportu, wykazaną na fakturze VAT należy rozbić na dwie części: odcinek krajowy należy wykazać ze stawką 0 %, natomiast odcinek wykonany na terytorium Niemiec bez podatku VAT z adnotacją, iż odcinek ten, podlega opodatkowaniu poza terytorium kraju.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj