Interpretacja Urzędu Skarbowego w Golubiu-Dobrzyniu
DF/415-6/04/AM
z 9 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
DF/415-6/04/AM
Data
2004.08.09



Autor
Urząd Skarbowy w Golubiu-Dobrzyniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu


Słowa kluczowe
księgi podatkowe
rachunkowość
spółka komandytowo-akcyjna


Pytanie podatnika
Czy spółka komandytowo-akcyjna będzie mogła stosować przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie uproszczonych metod prowadzenia księgowości od początku jej założenia i w latach następnych, jeżeli jej przychód netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych w roku rozpoczęcia jej funkcjonowania i w latach następnych nie osiągnie równowartości w walucie polskiej 800.000 euro.


Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz.926 z późn. zm.), w związku z Pana pisemnym zapytaniem z dnia 8 lipca 2004 r. w zakresie udzielenia informacji czy spółka komandytowo-akcyjna będzie mogła stosować przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie uproszczonych metod prowadzenia księgowości od początku jej założenia i w latach następnych, jeżeli jej przychód netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych w roku rozpoczęcia jej funkcjonowania i w latach następnych nie osiągnie równowartości w walucie polskiej 800.000 euro, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Golubiu-Dobrzyniu informuje co następuje.

Z treści złożonego wniosku wynika, że chce Pan wykonywać działalność gospodarczą w formie spółki komandytowo-akcyjnej, jednocześnie stosując uproszczoną metodę rachunkowości – określoną w przepisach ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – jaką jest ewidencjonowanie przychodów za pomocą podatkowej księgi przychodów i rozchodów (dalej pkpir).

Pana zdaniem przepisy prawa dopuszczają możliwość prowadzenia pkpir gdyż przepis art. 24a ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) obliguje do jej prowadzenia między innymi spółki jawne osób fizycznych, z czego wywodzi Pan wniosek iż dotyczy on również spółki komandytowo-akcyjnej ze względu na fakt stosowania w kwestiach nieuregulowanych w Kodeksie spółek handlowych przepisów dotyczących spółki jawnej.

Zgodnie z art. 24a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, wykonujące działalność gospodarczą, są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, albo księgi rachunkowe, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, w tym za okres sprawozdawczy, a także uwzględniać w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacje niezbędne do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 22a-22o.

Natomiast art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 z późn. zm.) stanowi, iż przepisy ustawy o rachunkowości stosuje się do mających siedzibę lub miejsce sprawowania zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółek handlowych (osobowych i kapitałowych, w tym również w organizacji) oraz spółek cywilnych, z zastrzeżeniem pkt 2, a także innych osób prawnych, z wyjątkiem Skarbu Państwa i Narodowego Banku Polskiego.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 1 § 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) spółkami handlowymi są spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna.

Ponadto, w myśl art. 4 § 1 pkt 1 Kodeksu, spółka komandytowo-akcyjna jest spółką osobową.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że do spółek komandytowo-akcyjnych, w zakresie rodzaju prowadzonych form księgowości, zastosowanie mają przepisy ustawy o rachunkowości gdyż ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 24a ust. 1 wymienia enumeratywnie formy prawne podmiotów działalności gospodarczej do których zastosowanie mają przepisy dotyczące prowadzenia pkpir. Nie ma wśród nich spółki komandytowo-akcyjnej.

Natomiast ustawa o rachunkowości w art. 2 ust. 1 pkt 1 stwierdza wyraźnie, iż jej przepisy dotyczą spółek handlowych (zarówno osobowych, jak i kapitałowych).

Z pkt 2 ust. 1 art. 2 wynika zwolnienie z obowiązku stosowania ksiąg rachunkowych (pełnej księgowości) w przypadkach, gdy przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy nie przekroczyły równowartości w walucie polskiej 800.000 euro. Zwolnienie powyższe dotyczy jednak wyłącznie osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich i jest odzwierciedleniem treści przepisu zawartego w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 24a.

Dodać w tym miejscu należy, iż podniesiony przez Pana aspekt stosowania odpowiednich przepisów dotyczących spółki jawnej, w sprawach nieuregulowanych w Kodeksie spółek handlowych, odnosi się wyłącznie do materii ustroju prawnego spółki komandytowo-akcyjnej, nie dotyczy natomiast przepisów prawa podatkowego i bilansowego.

Reasumując, w ocenie tut. organu, spółka komandytowo-akcyjna jest zobligowana stosować przepisy ustawy o rachunkowości i prowadzić księgi rachunkowe (pełną księgowość) od początku swojej działalności, bez względu na wielkość osiąganych przychodów.

Pana stanowisko zatem nie jest zgodne z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.

Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny wynikający z rozpatrywanego pisma i stan prawny obowiązujący w dniu jej datowania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj