Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie
IA-415/50/2004
z 18 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IA-415/50/2004
Data
2004.11.18



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Polesie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
księgi rachunkowe
moment powstania przychodów
nabycie przedsiębiorstwa
podatek dochodowy od osób fizycznych
zorganizowana część przedsiębiorstwa


Pytanie podatnika
Spółka jawna przekształca się w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z zamiarem wniesienia do niej zorganizowanej części przedsiębiorstwa spółki jawnej. W związku z tym, czy nie powstanie obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych od różnicy pomiędzy wartością netto (księgową) składników mienia ruchomego i nieruchomego stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa, a wyższą od niej wartością rynkową, po której środki te mają być wniesione w formie aportu do spółki z o.o. ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź- Polesie działając na podstawie przepisu art. 14a § 1, § 2 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), udziela Panu informacji w zakresie obowiązywania i stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie przedstawionej w piśmie z dnia 18 października 2004 roku (data wpływu do Urzędu 21 października 2004r.).

Definicje przedsiębiorstwa i zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawarte są w art. 5a ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem, przedsiębiorstwo w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odpowiada pojęciu przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. W kodeksie cywilnym przedsiębiorstwo zostało zdefiniowane w art. 55. Aktualne brzmienie tego artykułu obowiązuje od dnia 25 września 2003 roku.

Zgodnie z Kodeksem cywilnym przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono szczególności:

      1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa),
      2. własność nieruchomości lub ruchomości w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości,
      3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych,
      4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne,
      5. koncesje, licencje i zezwolenia,
      6. patenty i inne prawa własności przemysłowej,
      7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne,
      8. tajemnice przedsiębiorstwa,
      9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Powyższe wyliczenie jest katalogiem otwartym, w związku z tym w skład przedsiębiorstwa mogą wchodzić również inne niż w/w elementy, a niektóre z wymienionych elementów mogą nie wystąpić.

Pojęcie zorganizowanej części przedsiębiorstwa oznacza wyodrębniony organizacyjnie i finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

W przypadku wniesienia jako aportu przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, wartość udziałów (akcji) staje się przychodem dopiero w chwili ich zbycia – art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Natomiast, gdy składniki majątkowe wnoszone są jako wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, wartość wydanych w zamian udziałów lub akcji jest przychodem wspólnika już w momencie ich otrzymania (art. 17 ust. 1 pkt 9 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj