Interpretacja Urzędu Skarbowego w Miliczu
PP 443-18/04
z 20 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP 443-18/04
Data
2004.10.20



Autor
Urząd Skarbowy w Miliczu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych

Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
inwestycje
koszty uzyskania przychodów
lokal użytkowy
lokale gastronomiczne
odliczenie podatku od towarów i usług
prawo do odliczenia
środek trwały
usługi
wartość początkowa
zakup
zakup towarów


Pytanie podatnika
Podatnik zamierza rozpocząć inwestycję polegającą na budowie lokalu użytkowego - baru. W związku z tym pyta czy:
- wydatki związane z przedmiotową inwestycją można zaliczyć bezpośredni do kosztów uzyskania przychodów czy też wydatki te powiększają wartość początkową inwestycji,
- czy przysługuje obniżenie podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur VAT dokumentujących zakup materiałów i usług związanych z przedmiotową inwestycją


1. Informacja o zakresie stosowania przepisów dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych.
Przepisy prawa podatkowego wyłączają z kosztów uzyskania przychodów wydatki o charakterze inwestycyjnym. Przyjęta jest zasada, że tego rodzaju wydatki są rozliczane sukcesywnie, w miarę zużywania się składnika majątku (art. 22 ust. 8 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, t. j. z 2000 r. - Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.).
Zgodnie z treścią tego przepisu kosztem uzyskania przychodu są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami ustawy. Przepisy mające zastosowanie w podatkowej amortyzacji środków trwałych zawierają art. 22a - 22o ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z definicją, zawartą w art. 22a ww. ustawy, za środki trwałe uważa się m. in. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością jeśli spełniają łącznie następujące warunki:

    - stanowią własność lub współwłasność podatnika,
    - są kompletne i zdatne do użytku w dniu ich przyjęcia do używania,
    - przewidywany okres używania przekracza rok,
    - wykorzystywane są przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo zostały oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu.

W związku z powyższym poszczególne wydatki inwestycyjne ponoszone przez Pana w trakcie trwania budowy baru nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodu w czasie ich ponoszenia.
Po zakończeniu procesu inwestycyjnego, spełnieniu warunków określonych dla uznania składnika majątkowego za środek trwały oraz określeniu wartości początkowej należy wprowadzić środek trwały do ewidencji.
Środki trwałe wprowadza się do ewidencji najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania. Odpisu amortyzacyjne stanowią koszty uzyskania przychodu od następnego miesiąca po wprowadzeniu środka trwałego do ewidencji.
Zgodnie z art. 22g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za wartość początkową środków trwałych uważa się koszt wytworzenia jeśli podatnik wytworzy środek trwały we własnym zakresie.
Jeżeli podatnik nie może sam ustalić kosztu wytworzenia środka trwałego powinien powołać biegłego, który dokona jego wyceny.
2. Informacja o zakresie stosowania przepisów dotyczących podatku od towarów i usług.Zgodnie z postanowieniami art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi (...) przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (...).
Kwotę podatku naliczonego stanowi m. in. suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług oraz potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego.
Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego z tytułu nabycia na terenie Rzeczypospolitej Polskiej towarów i usług niezbędnych do realizacji przedmiotowej inwestycji powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę, lub za następny okres rozliczeniowy, nie wcześniej jednak niż z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel albo przed wykonaniem usługi (z wyłączeniem przypadków, gdy faktura dokumentuje czynności, od których obowiązek podatkowy powstał zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 1, 2, 4, 7, 9-11 (art. 86 ust. 10 pkt 1) ust. 11 i 12 ustawy o VAT).
W przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.
Odpowiadając na zapytanie zawarte w piśmie, Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego informuje, że Podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług niezbędnych do realizacji inwestycji na zasadach określonych w art. 86 i 88 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj