Interpretacja Urzędu Skarbowego w Parczewie
PP-443-27 /2004
z 17 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443-27 /2004
Data
2004.11.17



Autor
Urząd Skarbowy w Parczewie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
stołówka szkolna
zakładowy fundusz świadczeń socjalnych


Pytanie podatnika
Pismem z dnia 14.09.2004r. (data wpływu 18.10.2004r.) Dyrekcja Liceum Ogólnokształcącego zwróciła się do Naczelnika tut. Urzędu z prośbą o udzielenie informacji o zakresie stosowania przepisów podatkowych. 1. Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że placówka prowadzi stołówkę szkolną, w której wyżywienie jest wydawane uczniom i pracownikom szkoły. W roku 2003 sprzedaż zamknęła się kwotą 39.500 zł, czyli nie przekroczyła 10.000 EURO. Wątpliwości dotyczą zastosowania właściwej stawki podatku VAT do opodatkowania ww. czynności. 2. Czy w wypadku organizowania wycieczki dla pracowników szkoły finansowanej z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych przy pokryciu kosztów autokaru należy odprowadzić podatek dochodowy i w jakiej wysokości ?


Po przeanalizowaniu stanu faktycznego oraz mając na uwadze obowiązujący stan prawny, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Parczewie, działając na podstawie art. 14 a ustawy z 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 – z późn. zm.) informuje:

Ad.1. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r., Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podlega między innymi odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług. Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Stosownie natomiast do treści obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa zarówno towary jak i usługi identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej – art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 ustawy o VAT

W związku z powyższym istotnym w przedmiotowej sprawie jest właściwe zaklasyfikowanie wykonywanych usług przez podatnika pod odpowiedni symbol PKWiU. Z uwagi na to, że organ podatkowy nie posiada kompetencji w tym zakresie a prawidłowa klasyfikacja pozwoli na udzielenie wyczerpującej odpowiedzi w przedmiotowej sprawie należy zwrócić się do Urzędu Statystycznego w Łodzi ul. Suwalska 29 – Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych 93-176 Łódź , celem ustalenia prawidłowego symbolu PKWiU na wykonywanie usługi.

W przypadku gdy przedmiotowe usługi zostaną zaklasyfikowane pod symbolem PKWiU 80 „Usługi w zakresie edukacji” w odniesieniu do sformułowanego we wniosku pytania zastosowanie będą miały następujące unormowania w zakresie podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 43 ust 1 pkt 1 ustawy o VAT zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. Natomiast w pozycji nr 7 załącznika nr 4 wymieniono usługi z grupowania PKWiU ex 80 „Usługi w zakresie edukacji”. W związku z powyższym przedmiotowe usługi będą przedmiotowo zwolnione z podatku VAT.

W przypadku gdy przedmiotowe usługi zostaną zaklasyfikowane wg PKWiU w grupowaniu 55.51.10 „Usługi stołówkowe”, w odniesieniu do sformułowanego we wniosku pytania zastosowanie będą miały unormowania zawarte § 40 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 – ze zm.). Zgodnie z jego treścią w okresie do 31 grudnia 2007r. obniżoną do wysokości 7% stawkę podatku stosuje się do usług związanych z podawaniem napojów (PKWiU ex 55.4) oraz usług stołówkowych i usług dostarczania posiłków dla odbiorców zewnętrznych (PKWiU 55.5) , z wyłączeniem:1. sprzedaży napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów alkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%,2. sprzedaży kawy i herbaty (wraz z dodatkami), napojów bezalkoholowych gazowanych, wód mineralnych, a także sprzedaży w stanie przetworzonym innych towarów opodatkowanych stawką 22%.

Ad. 2. Zgodnie z art. 21. ust. 1 pkt 67 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14. poz. 176 z 2000r. z późn. zm.) wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń otrzymanych przez pracownika, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych do wysokości nie przekraczającej w roku podatkowym kwoty 380,00 zł.Rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi.

Jak wynika z brzmienia powołanego przepisu wydatki na pokrycie kosztów wynajmu autokaru w wypadku organizowania wycieczki dla pracowników, szkoły finansowanej z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych jest świadczeniem rzeczowym, korzystającym ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych, przy spełnieniu łącznie następujących warunków: 1. otrzymujący musi być pracownikiem, 2. świadczenie musi mieć charakter świadczenia rzeczowego, 3. świadczenie musi być sfinansowane w całości z funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, 4. nie może przekraczać kwoty 380,00zł. w roku podatkowym - jeżeli dofinansowanie było imienne (jeżeli dofinansowanie było "ogólnie" do wycieczki kwota to kwota to i ten przepis nie maja zastosowania), 5. nie może być bonem, talonem lub innym znakiem uprawniającym do wymiany ich na towary lub usługi.Finansując zakup świadczeń rzeczowych ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych należy również pamiętać aby daną formę pomocy przewidywał regulamin zakładowy funduszu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj