Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
I USB XVI/412/1766/2004
z 18 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I USB XVI/412/1766/2004
Data
2004.11.18



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
dofinansowanie wypoczynku
emeryci
fundusz świadczeń socjalnych


Pytanie podatnika
Czy sfinansowanie wycieczki dla emerytów z funduszu socjalnego jest zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, czy też podlega opodatkowaniu 10 % zryczałtowanym podatkiem dochodowym?


W związku ze złożonym w dniu 20.10.2004 r. zapytaniem, uzupełnionym 26.10.2004 r., Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje:

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wolna od podatku jest wartość rzeczowych świadczeń otrzymywanych przez pracownika, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych – do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380,00 zł.

Natomiast przepis art. 21 ust. 1 pkt 38 stanowi, że wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych są świadczenia rzeczowe lub ekwiwalenty pieniężne w zamian tych świadczeń otrzymywane przez emerytów i rencistów, w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy lub spółdzielczym stosunkiem pracy oraz od związków zawodowych – do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.280,00 zł

Z powyższego zwolnienia wynika, iż nie wszystkie świadczenia pieniężne wypłacane emerytom są wolne od podatku dochodowego, a jedynie te wypłacone w zamian świadczeń rzeczowych, które są ich ekwiwalentem. Świadczeniami rzeczowymi są świadczenia w naturze, tj. przykładowo paczki żywnościowe, bilety na imprezy, sportowe, kulturalne itp.

Wszelkie inne wypłaty dla emerytów i rencistów, w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy lub spółdzielczym stosunkiem pracy (z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 26 i pkt 38) o charakterze pieniężnym podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do art. 30 ust. 1 pkt 4 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w brzmieniu obowiązującym począwszy od 2004 roku) od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochodów (przychodów) z tytułu świadczeń otrzymanych przez emerytów lub rencistów w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunkiem pracy pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10% należności.

Reasumując, sfinansowania w całości z funduszu socjalnego wycieczki dla emerytów i rencistów, nie można zaliczyć do ekwiwalentów pieniężnych za świadczenia rzeczowe ani do świadczeń rzeczowych (art. 21 ust. 1 pkt 38 i pkt 67 w/w ustawy), a więc podlegają zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 4 opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj