Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG-005/292/KW/52/03OG-005/292/KW/52/03/04
z 11 grudnia 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
OG-005/292/KW/52/03
OG-005/292/KW/52/03/04
Data
2003.12.11



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Opodatkowanie stron umowy leasingu

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
leasing


Pytanie podatnika
Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki ponoszone przez leasingobiorcę w podstawowym okresie umowy leasingu operacyjnego z tytułu używania przedmiotu leasingu ?
Czy sprzedaż samochodu ciężarowego (przedmiot leasingu) w następnym dniu po jego zakupie powoduje powstanie przychodu wymienionego w art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ?


Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach uprzejmie informuje, że poruszone w piśmie z dnia 25.11.2003 r. zagadnienia regulują przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami).

Od 1 października 2001 r. do ustawy podatkowej został wprowadzony rozdział 4a zatytułowany - Opodatkowanie stron umowy leasingowej. Obejmuje on art. 23 litery a-l. Przepisy te mają zastosowanie do umów zawartych po 1 października 2001 r. Z treści w/w przepisów wynika, że jeżeli zawarta umowa spełnia wymogi ujęte w art. 23b ust. 1 i ust. 2 jest umową leasingu operacyjnego, wówczas do przychodów finansującego i odpowiednio do kosztów uzyskania przychodów korzystającego zalicza się opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego (leasingobiorcę) w podstawowym okresie umowy z tytułu używania przedmiotu leasingu, w tym również opłatę wstępną - czynsz inicjalny o ile nie jest on kaucją. Jeżeli z zawartej umowy wynika, że czynsz inicjalny jest opłatą wstępną uiszczoną w momencie zawierania umowy leasingu stanowiącą część wartości przedmiotu leasingu, to stanowi ona koszt, który trudno powiązać z konkretnym przychodem. Takie wydatki są związane z całokształtem działalności podatnika i podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów z chwilą ich faktycznego poniesienia.

W świetle powyższego ponoszone okresowe wydatki z tytułu umowy leasingu wymienione w piśmie z dnia 25.11.2003 r. pozostawały w bezpośrednim związku przyczynowym z uzyskiwanymi i spodziewanymi przychodami tak długo, jak długo występowała obiektywna możliwość korzystania z przedmiotu leasingu i uzyskiwania przychodów w następstwie jego używania, czyli w tym okresie podlegały zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów.

Jeżeli z umowy leasingu wynika obowiązek ubezpieczenia przedmiotu leasingu przez korzystającego, to zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych otrzymane odszkodowanie za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą jest przychodem z działalności gospodarczej.

Stosownie do generalnej zasady wyrażonej w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

W świetle cytowanych przepisów zakup uszkodzonego samochodu od leasingodawcy, jak i jego sprzedaż jest związana z prowadzoną działalnością gospodarczą, co powinno znaleźć odzwierciedlenie w księgach podatkowych jako zakup towaru i jego sprzedaż. Zatem zakup przedmiotu leasingu – w tym konkretnym przypadku samochodu ciężarowego, w myśl art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z uwzględnieniem postanowień art. 23 tejże ustawy, stanowi koszt uzyskania przychodów.

Sprzedaż zaś tego samochodu na podstawie art. 14 ust. 1 powołanej ustawy stanowi przychód z prowadzonej działalności gospodarczej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj