Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Lubelskim
PP/443-64/2004
z 28 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-64/2004
Data
2004.10.28



Autor
Urząd Skarbowy w Tomaszowie Lubelskim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
dopłata
obowiązek podatkowy
opodatkowanie
subwencja


Pytanie podatnika
W ramach naszej działalności gospodarczej prowadzimy aptekę. Za sprzedane leki otrzymujemy częściwą zapłatę od osoby dokonującej zakupu, a część należności jest nam refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia, zgodnie z odrębnymi przepisami. Pytanie czy: otrzymane pieniądze z refundacji leków z Narodowego Funduszu Zdrowia stanowią dotację, subwencję lub też inne dopłaty w rozumieniu przepisu art.19 ust.21 ustawy o podatkuVAT i w związku z tym obowiązek podatkowy od nich powstaje z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika. Naszym zdaniem otrzymane pieniądze z refundacji nie stanowią dotacji, subwencjiw rozumieniu przepisów o VAT i obowiązek podatkowy od sprzedanych przez nas leków powstaje na zasadach określonych w art.19 ust.1 ustawy, a więc generalnie z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi.Obecnie obowiązujący przepis art.29 ust.1 zawiera identyczne zapisy jak przepis art.15 ust.1 poprzednio obowiązującej ustawy tj: obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomeniejszona o kwotę należnego podatku... .Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego nabywcy. Jeżeli zatem refundacje do maja 2004r. Były opodatkowane w momencie wydania leku i data otrzymania refundacji nie miała wpływu na rpzliczenie VAT to przy braku zmiany definicji przychodu zasady opodatkowania refundacji nie ulegają


W odpowiedzi na pismo z dnia 01.10.2004r w sprawie udzielenia informacji w zakresie stosowania przepisów prawa działając na podstawie art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r- Ordynacja podatkowa ( Dz.U.Nr137 poz.926 z póź. zmian) uprzejmie informuję: Stosownie do art . 29 ust.1 ustawy z 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług ( Dz.U.Nr 54 ,poz.535) od 1maja 2004r-obrotem jest także otrzymana dotacja ,subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.Z regulacji tej wynika ,że w sytuacji gdy podatnik w związku z konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług otrzymuje od innego podmiotu bądź organu publicznego jakiekolwiek dofinansowanie ( dotację ,subwencję i inne) stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi ,jak np. pokrycie części ceny towaru lub rekompensata z powodu obniżenia ceny tego rodzaju dofinansowanie stanowi obok ceny ,uzupełniający ją element podstawy opodatkowania z tytułu dostawy. Jednakże takie dofinansowanie musi być bezpośrednio związane z daną dostawą towarów lub świadczeniem usługi.

Obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług zgodnie z art.19 ust.1wyżej cyt. ustawy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi . Od ogólnej zasady wprowadzono odstępstwa w ust.2 –21cyt powyżej przepisu art.19 oraz w art.14 ust.6 ,art.20 iart.21 ust.1.Dotyczy to między innymi momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu otrzymanej dotacji ,subwencji lub innych dopłat o podobnym charakterze który normuje art.19 ust.21 w/w ustawy o podatku VAT ,zgodnie z którym –obowiązek podatkowy z tytułu należnych na podstawie odrębnych przepisów dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze powstaje z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika .W przypadku uznania rachunku bankowego zaliczką z tytułu dotacji ,subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze obowiązek podatkowy powstaje w tej części.

Z przedstawionego w w/w piśmie stanu faktycznego wynika ,że Spółka prowadzi aptekę. Zdaniem Spółki otrzymane refundacje z Narodowego Funduszu Zdrowia nie stanowią dotacji, subwencji, lub też innej dopłaty w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usługi w związku z tym obowiązek podatkowy od sprzedawanych leków przez Spółkę powstaje na zasadach ogólnych określonych w art.19 ust.1 – a więc z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi .W piśmie Spółka wskazuje ,ze obecnie obowiązujący przepis art.29 ust.1 zawiera identyczne zapisy jak przepis art.15 ust.1 poprzednio obowiązującej ustawy tj.,, Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży ,pomniejszona o kwotę należnego podatku (....).Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego nabywcy”. W związku z powyższym zdaniem Spółki przy braku zmiany definicji przychodu zasady opodatkowania refundacji nie ulegają zmianie pod rządami ,, nowej ’’ ustawy. Ponadto wskazuje , ze przyjęcie stanowiska ,że refundacje otrzymywane z Narodowego Funduszu Zdrowia stanowią odrębną od sprzedaży towarów podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług prowadziłoby do wniosku ,że kwoty te pod rządami ,,starej’’ ustawy podatku od towarów i usług nie podlegały opodatkowaniu do 30 kwietnia 2004r.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i prawny stwierdza się ,że przedstawione stanowiskodotyczące rozliczenia podatku VAT od sprzedaży leków przez Spółkę jest niewłaściwe. Na mocy art. 19 ust.21 z obowiązującej od 1 maja 2004r nowej ustawy z dnia 11 marca 2004r.o podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy z tytułu należnych na podstawie odrębnych przepisów dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze powstaje z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika. Intencją ustawodawcy było w ustawie o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r obowiązującej od 1maja 2004r określenie innego momentu powstania obowiązku dla wyszczególnionej w art. 29 ust.1 dotacji , subwencji i innej dopłaty o podobnym charakterze związanej z dostawą lub świadczeniem usług. Otrzymana przez Spółkę refundacja z Narodowego Funduszu Zdrowia stanowi dopłatę do sprzedaży leków, które są sprzedawane za częściową odpłatnością lub bezpłatnie nabywcom na podstawie przepisów Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej. W związku z powyższym kwota stanowiąca dofinansowanie do cen leków nie będzie ewidencjonowana i nie będzie obliczany od niej podatek należny w momencie wydania towarów tak jak to było do 30.04.2004r lecz w momencie uznania rachunku bankowego podatnika.

Obrotem pod rządami nowej i starej ustawy jest całość kwoty należnej z tytułu sprzedaży leków pomniejszona o kwotę należnego podatku. Inny jest jedynie moment powstania obowiązkuz tytułu otrzymanej dopłaty do sprzedanych leków.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj