Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Lubelskim
PP/443-60/2004
z 15 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-60/2004
Data
2004.10.15



Autor
Urząd Skarbowy w Tomaszowie Lubelskim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
obniżka (obniżenie)
podatek
podatek naliczony


Pytanie podatnika
Starostwo jest podatnikiem VAT. W 2004r. W ramach działalności inwestycyjnej prowadzono budowę dróg. W ramach sfinansowania budowy dróg Starostwo ubiega się o częściową ich refundację ze środków SAPARD.W tym celu na w/w inwestycję zawatro stsowne umowy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnicta . Starostwo prosi o wyjaśnienie czy w świtle przepisów określonych w rozp. Min.Fin. Z dnia 24 kwietnia 2004r. W sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług /Dz.U. Nr 97, poz.970 z późn.zm./podatek VAT dotyczący tych inwestycji jest możliwy do odzyskania, czy też będzie kosztem kwalifikowanym. Naszym zdaniem jest kosztem kwalifikowanymi powiniem być przez nas odzyskany.


W odpowiedzi na Państwa pytanie zawarte w piśmie Znak:F-3120/62/04 złożone w tut.Urzędzie w dniu 05 października 2004 r. wraz z fotokopią umowy zawartej 10-05-2004 r. przez członków Zarządu Starostwa z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w dniu 06-10-2004 r. na realizację inwestycji polegającej na budowie dróg powiatowych oraz fotokopią wytycznych Ministra Finansów z dnia 29-07-2004 r. w sprawie kwalifikowania podatku VAT skierowanej do Prezesa ARiMR.

W/w pytanie uzupełnione zostało następnie pismem w dniu 14-10-2004 r. i dotyczy Państwa wątpliwości w przedmiocie interpretacji przepisów wykonawczych do ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie braku możliwości odzyskania podatku naliczonego od zakupów służących inwestycji w zakresie budowy drogi powiatowej finansowanej częściowo ze środków Programu SAPARD, Naczelnik Urzędu Skarbowego w T. na podstawie przepisu art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137,poz.926 z późn.zm.) uprzejmie wyjaśnia:od dnia 01 maja 2004 r. zgodnie z treścią art.86 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54,poz.535) ,w zakresie, w jakim nabywane towary i usługi są wykorzystywane do czynności opodatkowanych ,zarejstrowanym podatnikom przysługuje prawo do obniżenie kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonegood nabywanych towarów lub usług.W zakresie tym beneficjenci środków pochodzących z bezzwrotnej pomocy zagranicznej, m.in. również Programu SAPARD, nie mają podstaw do zaliczenia podatku naliczonego do kosztów kwalifikowanych.

W przedstawionym stanie faktycznym, pomocą finansową ze środków pochodzących z Unii Europejskiej objęta została inwestycja realizowana przez samorząd powiatu, polegająca na budowie dróg powiatowych wg projektów indywidualnych.Inwestor pomimo iż jest zarejestrowanym w tut.Urzędzie podatnikiem podatku VAT ,nie posiada legitymacji do zaliczenia wydatków związanych inwestycją o której mowa wyżej i objętych częściową refundacją z Programu SAPARD , jako służących dostawie towarów lub usług opodatkowanych podatkiem VAT.

Powyższe wyłączenie z możliwości pomniejszania kwot podatku należnego o podatek naliczony obejmuje swoim zakresem również inwestycje objęte refundacją ze środków Unii Europejskiej na podstawie umów zawartych przed 01 maja 2004 r. z ARiMR, który to przypadek w przedstawionym przez Państwa stanie faktycznym nie zachodzi ,ponieważ umowę zawarto w dniu 10 maja 2004 r. .- przepis art.16 ust. 1 pkt 46 litara a) ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.:Dz.U. z 2000 r.Nr 54,poz.654 z późn.zm.) zabrania zaliczać jako koszty uzyskania przychodu kwoty podatku naliczonego, z wyjątkiem kwot podatku naliczonego od towarów lub usług nabytych w celu wytworzenia albo odsprzedaży towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku VAT , również w przypadku zakupów inwestycyjnych – jeżeli podatek naliczony nie powiększa wartości środka trwałego.

Pośrednia rekmompensata nie odliczonych kwot podatku naliczonego poprzez ich zarachowanie w koszty uzyskania przychodu, również wyłącza możliwość uznania tych kwot naliczonego podatku VAT za koszty kwalifikowane przez beneficjenta środków pochodzących z Unii Europejskiej.Powyższa możliwość pośredniego zwrotu nieodliczonych kwot podatku VAT, w przypadku Starostwa Powiatowego w T. jest również niedopuszczalna, wynika to z treści art.6 ust.1 pkt 3 wyżej cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych , który to przepis zwalnia od podatku jednostki budżetowe. W przedstawionym wyżej stanie faktycznym, podzielam Państwa stanowisko odnośnie uznania kwot podatku naliczonego od zakupów służących realizacji inwestycji dróg powiatowych objętych częściową refundacją ze środków SAPARD , jako kosztu kwalifikowanego, gdyż podatek VAT związany z realizacją w/w inwestycji nie jest w jakikolwiek sposób odzyskiwany.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj