Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sandomierzu
PP/443/10/2004
z 23 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/10/2004
Data
2004.07.23



Autor
Urząd Skarbowy w Sandomierzu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
agent
ewidencja sprzedaży
kasa rejestrująca
umowa agencyjna


Pytanie podatnika
Czy agent będzie mógł wykonywać obowiązki ewidencyjne w imieniu zleceniodawcy, na kasie zleceniodawcy ?
Czy od wystawionej przez agenta faktury można odliczyć podatek VAT ?


W odpowiedzi na zapytanie zawarte w piśmie z dnia 03.06.2004 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sandomierzu, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami) informuje:

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

W przypadku sprzedaży własnej oraz prowadzonej na rzecz lub w imieniu innych podatników w ramach umów agencyjnych, agent powinien rejestrować pełną wartość sprzedaży, o której mowa w art. 111 ust. 1 w/w ustawy (§ 5 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 04.07.2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników).

Do zapłacenia podatku należnego od sprzedaży prowadzonej na rzecz lub w imieniu innych podatników w ramach umowy agencyjnej obowiązany jest zleceniodawca, czyli firma „J” spółka jawna. Wartość sprzedanych przez agenta towarów wraz z należnym podatkiem VAT, firma „J” powinna zaewidencjonować w swoim rejestrze sprzedaży i wykazać w swojej deklaracji VAT-7.

Agent zobowiązany jest jedynie do odprowadzenia podatku należnego od zrealizowanej prowizji. Zgodnie z art. 111 w/w ustawy brak jest podstawy do rejestrowania przy użyciu kasy rejestrującej prowizji realizowanej przez agenta.

Prowizja ta powinna być udokumentowana fakturą VAT zgodnie z § 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970) wystawioną przez agenta dla firmy „J” (zlecającego). Zleceniodawcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w fakturze otrzymanej od agenta.

Zgodnie z § 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23.12.2002 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 234, poz. 1971 ze zmianami) zwalnia się z ewidencjonowania przy zastosowaniu kas fiskalnych do dnia przekroczenia w 2004 r. kwoty obrotów w wysokości 20.000 zł. z działalności określonej w art. 29 ust. 1 ustawy o podatku VAT (od dnia 01.05.2004 r. - art. 111 nowej ustawy) - podatników rozpoczynających w danym roku podatkowym wykonywanie czynności, o których mowa w art. 2 ustawy (od 01.05.2004 r. - art. 5 nowej ustawy).

Dla potrzeb związanych z wykonaniem obowiązku prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących, przewidzianego w art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług i § 4 pkt 2 w/w rozporządzenia istotny jest obrót w rozumieniu art. 15 ust. 1 starej ustawy (od dnia 01.05.2004 r. - art. 29 ust. 1 nowej ustawy). Stanowisko takie wyraża NSA w wyroku z dnia 10.09.1998 r., sygn. akt. SA/Sz 1575/97.

W świetle powyższego obowiązek rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego, powstaje u zleceniobiorcy (agenta) z chwilą przekroczenia obrotów w wysokości 20.000 zł.

Agent będzie mógł wykonywać obowiązki ewidencyjne w imieniu zleceniodawcy (firmy „J”) na kasie zleceniodawcy, jeśli będzie to wynikać z postanowień zawartej umowy agencyjnej i udzielonego pełnomocnictwa do działania w imieniu „J”, pod warunkiem, że wyłącznie będzie prowadził sprzedaż na rzecz i w imieniu „J”.

Biorąc powyższe pod uwagę rozwiązanie przedstawione przez firmę „J” spółka jawna w piśmie z dnia 03.06.2004 r. należy uznać za zgodne z obowiązującymi przepisami.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj