Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wieruszowie
US-III/443-15/04
z 17 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US-III/443-15/04
Data
2004.11.17



Autor
Urząd Skarbowy w Wieruszowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
marża
odliczenie podatku od towarów i usług
podatek naliczony
samochód ciężarowy
środek transportowy


Pytanie podatnika
  1. Czy istnieje obowiązek wpłaty podatku VAT w terminie 14 dni od wewnątrzwspólnotowego nabycia nowego środka transportu przez przedsiębiorcę, którego przedmiotem działalności jest handel samochodami, jeżeli samochód ten nie będzie przez tego podatnika rejestrowany ani użytkowany, lecz zakupiony został do dalszej odprzedaży?
  2. Czy można odliczyć VAT naliczony związany ze sprzedażą towarów opodatkowanych przy zastosowaniu marży?
  3. Czy samochód ciężarowy Mercedes 814 D o łądowności 3,5 t i liczbie miejsc 3, zakupiony jako środek trwały przez nabycie wewnątrzwspólnotowe, nie posiadający wydanego w Polsce świadectwa homologacji, można traktować jako samochód ciężarowy w rozumieniu ustawy o VAT?


    1. Zgodnie z art. 103 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwanej dalej „ustawą o VAT”, podatnicy są obowiązani, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczania i wpłacania podatku w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego na rachunek urzędu skarbowego w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia nowych środków transportu lub innych środków transportu, od których podatek jest rozliczany zgodnie z art. 99 ust. 1-3 lub 8, jeżeli środek transportu ma być przez nabywcę zarejestrowany na terytorium kraju lub jeżeli nie podlega rejestracji, a jest użytkowany na terytorium kraju.
    Zasadnicze pytanie, na które należy udzielić odpowiedzi przy ustalaniu treści normy prawnej zawartej w omawianych przepisach prawa sprowadza się do zdania: Czy zastrzeżenie "jeżeli środek transportu ma być przez nabywcę zarejestrowany na terytorium kraju lub jeżeli nie podlega rejestracji, a jest użytkowany na terytorium kraju" dotyczy wyłącznie innych środków transportu, od których podatek jest rozliczany zgodnie z art. 99 ust. 1-3 lub 8 czy też dotyczy również nowych środków transportu ?
    W ocenie tut. organu powyższe zastrzeżenie odnosi się zarówno do nowych jak i innych środków transportu.
    W konsekwencji norma prawna zawarta w art. 103 ust. 4 ustawy obliguje podatnika do wpłaty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia zarówno nowego jak i innego środka transportu, od których podatek jest rozliczany zgodnie z art. 99 ust. 1-3 lub 8 wyłącznie w przypadku, jeżeli ten środek transportu ( nowy lub inny ) ma być przez nabywcę zarejestrowany na terytorium kraju lub jeżeli nie podlega rejestracji, a jest użytkowany na terytorium kraju.

    2. Zgodnie z postanowieniami art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.Stosownie natomiast do postanowień art. 120 ust. 19 ustawy o VAT, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków, jeżeli podlegały opodatkowaniu zgodnie z ust. 4.
    Zwrócić należy uwagę, że unormowany w art. 120 ust. 19 ustawy o VAT wyjątek od ogólnej zasady uregulowanej w art. 86 ust. 1 tej ustawy ma zastosowanie wyłącznie do nabywanych przez podatnika towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków, jeżeli podlegały opodatkowaniu przy zastosowaniu marży, nie dotyczy natomiast innych dostaw lub świadczenia usług związanych z dostawą opodatkowaną na zasadzie marży.
    Nie należy bowiem zapominać, że dostawa opodatkowana z uwzględnieniem art. 120 ust. 4 ustawy o VAT poprzez fakt opodatkowania marży nie przestaje być dostawą opodatkowaną, a tylko jej podstawa opodatkowania została skonstruowana odmiennie niż podstawowa jej forma, określona w art. 29 ust. 1 ustawy.
    W konsekwencji należy przyjąć, że podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących zakup towarów lub usług związanych ze sprzedażą opodatkowaną w oparciu o regulację art. 120 ust. 4 ustawy o VAT, z wyjątkiem, omówionym powyżej, wynikającym z art. 120 ust. 19 tej ustawy.

    3. Zgodnie z art. 86 ust. 3 ustawy o VAT w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona wg wzoru:

DŁ = 357 + n x 68 kg,

    gdzie: DŁ – oznacza dopuszczalną ładowność , n – oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy
    kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca – nie więcej jednak niż 5 000 zł.
    Z kolei dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń) powinna być określona na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisie decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe. (art. 86 ust. 5 ustawy o VAT).
    W piśmie jednak z dnia 17 września 2004r. Nr PP3-812-830/2004/JŁ/2609PP Ministerstwo Finansów wyraziło pogląd, iż w przypadku użytkowania samochodu ciężarowego, który w konkretnym stanie faktycznym u danego podatnika bezspornie konstrukcyjnie przeznaczony jest wyłącznie do przewozu towarów, nie powinno stosować się art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT.
    W konsekwencji należy stwierdzić, że samochód ciężarowy MERCEDES 814 D o ładowności 3,5 t i liczbie miejsc 3 należy uznać za samochód, do którego nie będzie miała zastosowanie regulacja art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj