Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Nowe Miasto
NP-C/005-222/04
z 8 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
NP-C/005-222/04
Data
2004.11.08



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0% --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0%

Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane


Słowa kluczowe
ogólne zasady opodatkowania
usługi transportowe


Pytanie podatnika
Podatnik świadczy usługi transportowe zarówno w kraju, jak i za granicą Polski i Unii Europejskiej i jest zarejestrowanym podatnikiem z NIP PL. Usługi te wykonuje głównie jako podwykonawca polskiego podatnika posiadającego NIP PL.W związku z powyższym Podatnik pyta o zasady opodatkowania tych usług..


Zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 23) ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U. nr 54, poz. 535 ) stawkę podatku w wysokości 0 % stosuje się do usług transportu międzynarodowego. Przy czym w myśl art. 83 ust. 3 pkt 1 przez usługi transportu międzynarodowego, o których mowa w ust. 1 pkt 23, rozumie się między innymi przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów :1)z miejsca wyjazdu ( nadania ) na terytorium kraju do miejsca przyjazdu ( przeznaczenia ) poza terytorium Wspólnoty,2)z miejsca wyjazdu ( nadania ) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu ( przeznaczenia ) na terytorium kraju,3)z miejsca wyjazdu ( nadania ) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu ( przeznaczenia ) poza terytorium Wspólnoty, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju ( tranzyt ),4)z miejsca wyjazdu ( nadania ) na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju do miejsca przyjazdu ( przeznaczenia ) poza terytorium Wspólnoty lub z miejsca wyjazdu ( nadania ) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu ( przeznaczenia ) na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju , jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju.

Jednak zgodnie z art. 83 ust. 4 ustawy o VAT nie jest usługą, o której mowa w ust. 3, przewóz towarów w przypadku, gdy miejsce wyjazdu ( nadania ) i miejsce przyjazdu ( przeznaczenia ) tych towarów znajduje się na terytorium kraju, a przewóz poza terytorium kraju ma wyłącznie charakter tranzytu. Jakie dokumenty stanowią dowód świadczenia usług transportu międzynarodowego określa art. 83 ust. 5 i ust. 6 ustawy o VAT.

Jeżeli Podatnik jako wykonawca usług transportu międzynarodowego nie spełnia przesłanek określonych w ustawie (w tym brak dokumentów, o których mowa wyżej), dana usługa stanowi sprzedaż opodatkowaną – co do zasady – stawką podstawową - 22 % .

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1) ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 27 ust. 2 pkt 2) miejscem świadczenia usług transportowych jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości, z zastrzeżeniem art. 28. W myśl tej zasady, przy świadczeniu usług przewozu towarów w ramach międzynarodowych usług transportu opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce według stawki 0 % podlega jedynie część usługi wykonywana na terenie kraju, a wyłączeniu spod opodatkowania w Polsce podlega usługa wykonywana na terytorium innych państw członkowskich oraz na terytorium krajów trzecich. To nie oznacza jednak, że usługa podlega wyłączeniu z opodatkowania w innych krajach. Na odcinkach znajdujących na terytorium innych państw ( czyli poza Polską ) usługa jest opodatkowana według regulacji tych państw, przez które dokonywany jest transport.

Zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy o VAT w przypadku transportu towarów, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich, zwanego dalej „ wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów”, miejscem świadczenia usługi jest miejsce, gdzie transport towarów się rozpoczyna, z zastrzeżeniem ust. 3 ( por. też art. 28 ust. 2 ustawy o VAT ). Artykuł 28 ust. 3 ustawy o VAT stanowi, że w przypadku, gdy nabywca usługi, o której mowa w ust. 1 i ust. 2, podał dla tej czynności świadczącemu wewnątrzwspólnotową usługę transportu towarów numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia transportu, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.

Zatem, jeśli nabywca wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów nie poda świadczącemu tą usługę ( polskiemu wykonawcy ) numeru, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia transportu, wówczas świadczący tą usługę opodatkowuje ją w państwie rozpoczęcia transportu. Jeśli transport rozpoczyna się w Polsce, a jego zakończenie ma miejsce na terytorium innego państwa członkowskiego, a nabywca wewnątrzwspólnotowej usługi transportu nie poda Podatnikowi numeru, pod którym jest zidentyfikowany w państwie członkowskim innym niż Polska, wówczas usługa podlega opodatkowaniu w Polsce według stawki 22 % - art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, co ma miejsce w sytuacji przedstawionej we wniosku. Jeśli nabywca poda Podatnikowi numer, pod którym jest zidentyfikowany np. w Niemczech, usługa będzie podlegać opodatkowaniu w Niemczech, a rozliczenia dokona zleceniodawca Podatnika, natomiast świadczący tą usługę wystawi fakturę bez VAT, w której wskaże, że obowiązek uiszczenia podatku ciąży na usługobiorcy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj