Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
US32/IPdg2/415/428/20/2004
z 16 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US32/IPdg2/415/428/20/2004
Data
2004.11.16



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
odliczenia od podatku
odliczenie od dochodu
osoby współpracujące
składki na ubezpieczenia społeczne
składki na ubezpieczenia zdrowotne


Pytanie podatnika
Zwracam się z uprzejmą prośbą o interpretację przepisów podatku dochodowego w następującej sprawie. Mąż prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług murarskich i swoje przychody opodatkowuje w ramach kart podatkowej. Ja pracuję z mężem jako osoba współpracująca. Mimo, że z uzyskanych przychodów rozlicza - się tylko mąż ( US w Mińsku Mazowieckim ) to z tytułu ubezpieczenia społecznego oboje jesteśmy zobowiązani do opłacana obowiązkowych składek ZUS, z których tylko składka zdrowotna zarówno moja jak i męża jest możliwa do odliczenia od comiesięcznego zobowiązania podatkowego. Od czerwca br. prywatnie wynajmuję mieszkanie ( odrębna moja własność ) na cele mieszkalne i z tego tytułu rozliczam się na zasadach ogólnych wypełniając PIT 5 i płacąc podatek wyliczony zgodnie z Ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych. Uważam, że rozliczając się na zasadach ogólnych mam możliwość od wyliczonego dochodu odliczyć zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne: emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe, których zapłacenie wynika z mojej współpracy z mężem w ramach jego działalności gospodarczej.
Ustawa o podatku dochodowym nie ogranicza mi tego prawa, mimo, że obowiązek ich płacenia wynika z innego tytułu. Skoro wysokość zapłaconych składek nie ma wpływu na zobowiązanie podatkowe wynikające z Karty podatkowej ( tylko mogę potrącić składkę zdrowotną) to mogę tego dokonać przy obliczaniu dochodu do opodatkowania od innych zobowiązań rozliczanych, czy na zasadach ogólnych, czy w formie ryczałtu ewidencjonowanego. W moim przypadku byłoby to pomniejszenie dochodu wynikającego z osiąganych przychodów z tytułu najmu.
Uprzejmie proszę o informację, czy mój tok rozumowania jest zgodny z obowiązującymi przepisami podatkowymi.


W odpowiedzi na zapytanie zawarte w piśmie z dnia 5.10.2004 r. dotyczące możliwości pomniejszenia uzyskanego przez panią dochodu wynikającego z osiąganych przychodów z tytułu najmu o składki na ubezpieczenie społeczne, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany zgodnie z art. 14a § 1 Ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) udziela informacji o zakresie stosowania prawa podatkowego w tym zakresie.

W piśmie z dnia 5.10.2004 r. (data wpływu do Urzędu) przedstawiła Pani następującą sytuację:
- mąż prowadzi działalność gospodarczą, z której dochód opodatkowany jest w formie karty podatkowej. Pani pracuje z mężem jako osoba współpracująca. Mąż odprowadza obowiązkowe składki na ubezpieczenie społeczne zarówno za siebie jak i za Panią odliczając je od comiesięcznego zobowiązania podatkowego wynikającego z karty. Dodatkowo od czerwca br. roku prywatnie wynajmuje Pani mieszkanie, które stanowi odrębną Pani własność i z tego tytułu rozlicza się Pani na zasadach ogólnych, wypełniając deklarację PIT-5 i płaci Pani podatek dochodowy. W związku z tym iż rozlicza się Pani na zasadach ogólnych, chciałaby Pani od wyliczonego dochodu odliczyć składki na ubezpieczenie społeczne.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt. 2 lit. a Ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) podstawę obliczenia podatku stanowi dochód ustalony zgodnie z przepisami po odliczeniu składek określonych w Ustawie z dnia 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych ( Dz.U. 98 Nr 137 poz. 887 ze zm. ) zapłaconych w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenie emerytalne , rentowe, chorobowe, wypadkowe podatnika oraz osób z nim współpracujących.

Na podstawie art. 6 ust. 5 wyżej wymienionej ustawy, (...) ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu podlegają (...) osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej są osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność oraz osobami z nimi współpracującymi.Przepis art. 8 ust 2 wyżej wymienionej ustawy stwierdza, że jeżeli pracownik spełnia kryteria określone dla osób współpracujących, o których mowa w ust. 11, dla celów ubezpieczeń społecznych jest traktowany jako osoba współpracująca.

W art. 8 ust. 11 Ustawy o powszechnym ubezpieczeniu społecznym za osobę współpracującą z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność gospodarczą, uważa się małżonka, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodziców, macochę i ojczyma oraz osoby przysposabiające, jeżeli pozostają z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu tej działalności (...).

Zgodnie z art. 16 ust. 5 lit. a powyższej ustawy składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, chorobowe i wypadkowe osób współpracujących finansuje w całości z własnych środków osoba prowadząca pozarolniczą działalność.

W związku z powyższym, skoro obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie społeczne za osobę współpracującą ciąży wyłącznie na podatniku prowadzącym działalność gospodarczą to jemu przysługuje prawo pomniejszania podatku dochodowego z własnych środków o kwotę składki zapłaconej zarówno za siebie jak i za osoby współpracujące.

Zatem w świetle przedstawionego stanu faktycznego nie można uznać Pani za podatnika prowadzącego działalność gospodarczą, ponieważ dochody jakie Pani uzyskuje z najmu nie są realizowane w wykonywaniu działalności gospodarczej.

Brak jest podstaw prawnych aby to Pani jako osoba współpracująca mogła odliczyć składki na powszechne ubezpieczenie społeczne.Wobec powyższego stanowisko Pani nie jest zgodne z obowiązującymi przepisami.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj