Interpretacja Urzędu Celnego w Rzeszowie
402000-PA-910-31/2004
z 12 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
402000-PA-910-31/2004
Data
2004.05.12



Autor
Urząd Celny w Rzeszowie


Temat
Podatek akcyzowy --> Znaki akcyzy


Słowa kluczowe
skład celny
wyroby akcyzowe
znaki akcyzy


Pytanie podatnika
Czy możliwe jest wprowadzenie na teren kraju wyrobów winiarskich pochodzących z krajów pozaunijnych bez nałożonych na nie banderol krajowych, za pośrednictwem składu celnego na którym nakładane byłyby banderole innego kraju pozaunijnego i następnie dokonywany byłby eksport tych towarów? Czy dopuszczalna byłaby analogiczna sytuacja, ale gdyby ze składu celnego następowała wysyłka do jednego z krajów Unii Europejskiej?Czy w analogicznych sytuacjach operacja nałożenia banderol kraju trzeciego lub kraju należącego do Unii Europejskiej mogła by nastąpić na magazynie towarów akcyzowych sharmonizowanych prowadzonym przez zarejestrowanego handlowca?


Zgodnie z art. 87 ust. 2 ustawy z dn.23.01.2004r. o podatku akcyzowym (Dz.U. nr 29, poz.257) wyroby akcyzowe podlegające obowiązkowi oznaczania znakami akcyzy, bez ich uprzedniego prawidłowego oznaczenia odpowiednimi znakami akcyzy, nie mogą być:

  1. importowane;
  2. przywiezione na terytorium kraju w wyniku nabycia wewnątrzwspólnotowego poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy.

    Obowiązek w tym zakresie spoczywa m.in. na importerach i podmiotach dokonujących nabycia wewnątrzwspólnotowego chyba, że przepisy prawa zwalniają z niego. Z obowiązku oznaczania znakami akcyzy zwolnione zostały wyroby akcyzowe, które są:
  1. całkowicie niezdatne do użytku;
  2. wytworzone na terytorium kraju i przeznaczone przez producenta do dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej lub na eksport;
  3. wprowadzane do składów celnych, składów wolnocłowych i wolnych obszarów celnych, a przeznaczone do zbycia w sklepach wolnocłowych;
  4. przewożone przez terytorium kraju (tranzyt).

W przypadku importu z obowiązku oznaczania znakami akcyzy zwalnia się wyroby akcyzowe, które są zwolnione od należności celnych przywozowych na podstawie przepisów prawa celnego oraz zwolnione z akcyzy.

W przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego z obowiązku oznaczania znakami akcyzy zwalnia się wyroby akcyzowe zwolnione z akcyzy. (art. 88 ust.1-3 w/w ustawy).

Biorąc pod uwagę powyższe unormowania brak jest na dzień dzisiejszy możliwości wprowadzenia na terytorium kraju wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, które podlegają obowiązkowi oznaczenia znakami skarbowymi akcyzy – bez prawidłowego oznaczenia ich tymi znakami.

Odstępstwo od tej zasady dotyczy wyrobów znajdujących się w procedurze zawieszenia poboru akcyzy. Do momentu bowiem zakończenia tej procedury istnieje dowolność miejsca nanoszenia znaków akcyzy . W praktyce z możliwości tej skorzystać będą mogły podmioty prowadzące składy podatkowe producenckie lub dystrybucyjne.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj