Interpretacja Urzędu Skarbowego w Oleśnie
PDF-415/9/KG/04
z 10 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDF-415/9/KG/04
Data
2004.11.10



Autor
Urząd Skarbowy w Oleśnie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
określenie straty
rozliczanie straty


Pytanie podatnika
W jaki sposób należy rozliczać stratę za rok ubiegly ? Czy można odliczyć stratę za rok ubiegly w trakcie roku podatkowego, czy dopiero po jego zakończeniu, w zeznaniu podatkowym ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oleśnie działając na podstawie art.14a § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz.926 ze zm.) udziela pisemnej informacji na zapytanie z dnia 11.10.2004 r., uzupełnione pismem z dnia 19.10.2004 r., dotyczące odliczenia straty za rok ubiegły.

Jak wynika z treści wyżej wymienionych pism, a także z Pana akt podatkowych, w ubiegłym roku uzyskał Pan stratę z działalności gospodarczej, w związku z czym pyta Pan, czy odliczenie tej straty może nastąpić już w trakcie roku podatkowego, czy też dopiero po jego zakończeniu w zeznaniu podatkowym. Ponadto pyta Pan czy straty odlicza się od dochodu przez 5 lat po 20 %, czy też, w niektórych przypadkach kwota odliczenia może być wyższa niż 20% rocznie.

Równocześnie informuje Pan, iż w tej sprawie nie ma Pan swojego zdania, bowiem przepisy podatkowe ulegają częstym zmianom, a nie stać Pana na zatrudnienie „grupy specjalistów od szukania luk podatkowych”.

W myśl art.9 ust.2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zm.), zwanej dalej ustawą, dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art.24 – 25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Zgodnie zaś z treścią art.9 ust.3 wyżej wymienionej ustawy o wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, można obniżyć dochód uzyskany z tego samego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50 % kwoty tej straty.

Sposób odliczenia straty poniesionej w poprzednich latach podatkowych, w poszczególnych pięciu latach podatkowych zależy w zasadzie od decyzji podatnika, z tym jednak, że podatnik musi osiągać dochody z tego samego źródła co poniósł stratę, a odliczenie dokonane w jednym roku podatkowym nie może przekroczyć 50 % kwoty tej straty. Jednocześnie przepisy podatkowe nie obligują podatnika, aby rozpoczął rozliczenie tej straty już w pierwszym roku podatkowym, w którym osiągnie on wyżej wymieniony dochód, ale dają mu możliwość wyboru, w których kolejno następujących po sobie pięciu latach podatkowych obniżenie to ma nastąpić.

Nie ma również przeszkód prawnych, aby podatnik mógł sobie odliczyć stratę z lat ubiegłych w trakcie roku podatkowego. W tym przypadku wykazany w deklaracji podatkowej na zaliczkę miesięczną (PIT-5) dochód, można pomniejszyć o stratę w przysługującej wysokości , tj nie więcej niż 50 %. Taki sposób obliczenia zaliczki wynika z art.44 ust.3 pkt 2) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj