Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
I US II-443/196/04
z 2 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I US II-443/196/04
Data
2004.11.02



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
czynności nieopodatkowane podatkiem od towarów i usług
drogi
modernizacja
obniżenie podatku należnego
pomoc zagraniczna
zawarcie umowy
zwrot podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy podatnikowi, który realizuje inwestycję (modernizacja drogi gminnej) objętą programem SAPARD, na podstawie umowy zawartej w dniu 18.06.2004 r. z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przysługuje prawo do odzyskania - zwrotu podatku od towarów i usług?


W odpowiedzi na pytanie strony ostatecznie sprecyzowane w piśmie z dnia 19.10.2004 r. (z datą wpływu do tut. Urzędu 22.10.2004 r.), czy podatnikowi, który realizuje inwestycję (modernizacja drogi gminnej) objętą programem SAPARD, na podstawie umowy zawartej w dniu 18.06.2004 r. z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przysługuje prawo do odzyskania - zwrotu podatku od towarów i usług, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, działając na podstawie przepisu art. 14a § 1 i 3 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), uprzejmie informuje:

Podatnikom podatku od towarów i usług przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług. Prawo do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego jest fundamentalną zasadą konstrukcji VAT, która opiera się na zasadzie potrącalności podatku naliczonego zapłaconego w poprzednich fazach obrotu, a każdy przypadek jego ograniczenia musi wynikać wprost z przepisów prawa. Należy jednak podkreślić, iż podatnik może skorzystać z tego uprawnienia przy ustaleniu swojego zobowiązania podatkowego, lecz nie stanowi to jego obowiązku. Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwanej dalej ustawą o VAT. Zgodnie z powołanym przepisem w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Z treści tego przepisu wynika, iż:

  • prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, zwanego również prawem do odliczenia podatku naliczonego, przysługuje jedynie podatnikowi,
  • podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z którego może skorzystać lub nie,
  • prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje podatnikowi jedynie „w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych”.

Mając na uwadze przedstawiony przez jednostkę w zapytaniu stan faktyczny, dla ustalenia i realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego niezbędne jest dokonanie w szczególności analizy pod kątem istnienia związku tegoż podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi. Określając tę zasadę w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, ustawodawca wskazał, że podatek naliczony podlega odliczeniu w zakresie, w jakim towary i usługi, z których nabyciem naliczono ten podatek, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Chodzi w tym przypadku o czynności opodatkowane VAT, które zostały wymienione w art. 5 ust. 1 ustawy o VAT tj.:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
  2. eksport towarów,
  3. import towarów,
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Przedstawiona zasada wyłącza zatem możliwość dokonywania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu. Jednocześnie z zasady tej wynika, że odliczenie podatku naliczonego może być częściowe, tzn. w tej części, w jakim dane towary lub usługi, z którymi związany jest podatek naliczony są wykorzystywane do realizacji czynności opodatkowanych, z pominięciem tej części podatku od tych towarów i usług, w jakiej towary te (usługi) są wykorzystywane do wykonywania czynności zwolnionych od podatku. Odliczenie to odbywa się wówczas w określonej przepisami prawa proporcji.

Mając powyższe na uwadze, tut. organ podatkowy poddał analizie stan faktyczny przedstawiony przez podatnika, zgodnie z którym gmina zrealizowała inwestycję (modernizacja drogi gminnej). W ramach przedmiotowej inwestycji wykonano wyłącznie modernizację drogi gminnej (korzystanie, z której jest nieodpłatne), w otoczeniu której nie znajdują się żadne parkingi i obiekty, których eksploatacja mogłaby stanowić źródło czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT. Gmina w dniu 18.06.2004 r. podpisała z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na dofinansowanie przedmiotowej inwestycji w ramach programu SAPARD.

Mając na uwadze wyżej przedstawiony stan prawny oraz stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu, podatnikowi, w ocenie tut. organu, nie będzie przysługiwało prawo do rozliczenia (odzyskania - zwrotu) - na podstawie ustawy o podatku od towarów i usług - kwot podatku naliczonego wynikających z faktur dokumentujących zakupy dokonane w trakcie realizacji przedmiotowej inwestycji.

Tutejszy organ podatkowy dokonał również analizy przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego w świetle rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), a w szczególności rozdziału 12 tego rozporządzenia określającego przypadki, w których kwota podatku naliczonego może być zwrócona jednostce dokonującej nabycia (importu) towarów i usług finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej oraz warunki i tryb dokonywania tego zwrotu. Mając na uwadze, iż przedmiotowa inwestycja została objęta programem SAPARD, na podstawie umowy zawartej w dniu 18.06.2004 r. z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w ocenie tut. organu podatkowego podatnikowi nie przysługuje prawo do wystąpienia o zwrot podatku naliczonego wynikających z faktur wystawionych przez wykonawcę przedmiotowej inwestycji, na podstawie powołanego powyżej przepisów rozporządzenia.

Reasumując: o ile przedstawiony w zapytaniu stan faktyczny jest zgodny z rzeczywistym, gminie realizującej zadanie inwestycyjne - modernizacja drogi gminnej, objęte programem SAPARD, na podstawie umowy zawartej w dniu 18.06.2004 r., nie przysługuje prawo do rozliczenia (odzyskania - zwrotu) - na podstawie ustawy o podatku od towarów i usług i jej aktów wykonawczych - kwot podatku naliczonego wynikających z faktur wystawionych przez wykonawcę przedmiotowej inwestycji.

Niniejszej odpowiedzi udzielono o w oparciu o aktualny stan prawny oraz stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj