Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zakopanem
PD-415/40/2004
z 20 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-415/40/2004
Data
2004.04.20



Autor
Urząd Skarbowy w Zakopanem


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
opodatkowanie
przejazdy
zwrot kosztów


Pytanie podatnika
Czy zwrot kosztów przejazdu opiekuna osoby niepełnosprawnej z miejsca zamieszkania do ośrodka i z powrotem podlega opodatkowaniu?


Dotyczy: podatku dochodowego od osób fizycznych - funkcja płatnika.

W odpowiedzi na pismo z dnia 18.02.2004 r. (data wpływu 20.02.2004 r.)sygn. akt Fn I-3100/6/04, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem, stosownie do art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja Podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego:

Przedmiotowe pismo dotyczyło kwestii obowiązku potrącania podatku dochodowego od osób fizycznych. W złożonym piśmie zwrócono się bowiem z zapytaniem, czy od środków pieniężnych wypłaconych tytułem zwrotu kosztów przejazdu opiekuna osoby niepełnosprawnej (przejazd do szkoły i z powrotem.) należy potrącać zaliczki na podatek dochodowy, jeżeli tak to w jakiej wysokości.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000, Nr 14, poz. 176 ze zm.): „Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52 a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku ".Z brzmienia tego zapisu wynika zatem, iż opodatkowaniu podlegają wszelkie dochody, a obowiązek podatkowy nie dotyczy dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52 a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.Dokonując analizy zapisów art. 21, 52 i 52 a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000, Nr 14, poz. 176 ze zm.) stwierdzić należy, iż wymienione w przedmiotowym piśmie świadczenia (zwrot kosztów przejazdu opiekuna osoby niepełnosprawnej) nie są wymienione wśród dochodów wolnych od podatku dochodowego.

W świetle zatem powyższych ustaleń, mając na względzie fakt, iż przedmiotowe świadczenia nie zostały wymienione w art. 21, 52 i 52 a ustawy o podatku dochodowym j.w. jako dochody zwolnione z opodatkowania, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem stwierdza, iż wypłacane przez Urząd Miasta Zakopane środki pieniężne z tytułu zwrotu kosztów przejazdu opiekuna osoby niepełnosprawnej z miejsca zamieszkania do Specjalnego Ośrodka SzkolnoWychowawczego i z powrotem, podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i tym samym występuje obowiązek potrącenia należnej zaliczki na podatek dochodowy wg stawek podatku określonych w skali podatkowej(w zależności od wysokości świadczeń).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj