Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowym Dworze Mazowieckim
US-14/PPM/440-1894/04/RN
z 8 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US-14/PPM/440-1894/04/RN
Data
2004.12.08



Autor
Urząd Skarbowy w Nowym Dworze Mazowieckim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów


Słowa kluczowe
obowiązek podatkowy
samochód osobowy
umowa cywilnoprawna
Unia Europejska (Wspólnota Europejska)


Pytanie podatnika
Czy od zakupu samochodu osobowego z kraju UE na podstawie umowy cywilnej na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej firma powinna zapłacić podatek od towarów i usług (VAT-23)?


Z przedstawionego pisma wynika iż podatnik zakupił samochód osobowy w Niemczech ( państwo członkowskie Wspólnoty Europejskiej). Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt. 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

§ 11 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. (Dz. U. Nr 97, poz. 971) w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług mówi, że zarejestrowani podatnicy jako podatnicy VAT czynni, posiadają numer identyfikacji podatkowej, wystawiają faktury oznaczone wyrazami „FAKTURA VAT”. Natomiast zgodnie z treścią art. 86 ust. 2 cyt. ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 1)suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika.

Aby dokonaną transakcję uznać za wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru musi zostać dokonane przez podatnika podatku od wartości dodanej, nabywcą musi również być podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika, o czym mówi art. 9 cyt. ustawy o VAT. Transakcja taka musi być udokumentowana fakturą, co jest podstawą do odliczenia
Mając powyższe na uwadze stanowisko podatnika należy uznać za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj