Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wołominie
US.42.TP/443-2860/04
z 6 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.42.TP/443-2860/04
Data
2004.12.06



Autor
Urząd Skarbowy w Wołominie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
usługi radiowo-telewizyjne


Pytanie podatnika
Czy w świetle ustawy o podatku VAT usługi dla telewizji publicznej podlegają opodatkowaniu?Czy w przypadku ich opodatkowania należy rejestrować się do podatku VAT?Czy i jak w myśl ustawy należy liczyć obrót, który został przekroczony w 2003r. i wyniósł ponad 45.700 ,- zł a wcześniej był zwolniony z podatku VAT?


Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt. 1 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do w/cyt. ustawy. Pozycja nr 11 powołanego załącznika wymienia jako zwolnione usługi o symbolu PKWiU ex 92 związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskimi prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, usługi związane z rekreacją i sportem z wyłączeniem :
1) usług związanyvh z taśmami wideo oraz z wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi,
2) usług związanych z wyświetlaniem filmów i taśm wideo, wyświetlaniem filmów na innych nośnikach oraz filmów reklamowych i promocyjnych,
3) usług zakresie działalności stadionów i innych obiektów sportowych (PKWiU 92.61),
4) wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2), związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10), świadczone przez wesołe miasteczka , parki rozrywki i cyrki (PKWiU 92.33 i 92.34.11) oraz wstępu na imprezy sportowe,,br>5) wstępu oraz wypożyczania wydawnictw (PKWiU 22.11, 22.12, 22.13) w zakresie usług świadczonych przez biblioteki, archiwa, muzea i innych usług związanych z kulturą (PKWiU 92.5),
6) działalności agencji informacyjnych,
7) usług wydawniczych,
8) usług radia i telewizji (PKWiU 92.2), z zastrzeżeniem poz.12.

Natomiast pod poz.Nr 12 w/w załącznika do ustawy zwolnieniu z podatku VAT podlegają usługi publiczne radia i telewizji (PKWiU ex 92.2) z wyłączeniem :
- usług związanych z taśmami wideo oraz wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi,
- działalności agencji informacyjnych.

Naczelnik Urzędu zauważa, że zwolnienie wyszczególnione w poz.12 dotyczy tylko działalności publicznego (państwowego) - radia i telewizji. Zgodnie z art. 26 ustawy z dnia 29 grudnia 1992r. o radiofonii i telewizji (Dz.U. z 2001r. Nr 101 , poz. 1114 ze zm.), telewizję publiczną tworzy spółka "Telewizja Polska - Społka Akcyjna" , związana w celu tworzenia i rozpowszechniania ogólnokrajowych programów I,II, TP Polonia oraz regionalnych programów telewizyjnych. Zwolnienie to dotyczyć może tylko działalności z zakresu radia i telewizji, a więc produkcji i nadawania programów radiowych i telewizyjnych .

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego usługi wykonywane dla telewizji publicznej polegają na komputerowym montażu dżwięku, przy produkcji audycji telewizyjnej dla redakcji WIADOMOŚCI (tj. obsługa urządzeń fonicznych, nagrywanie i przetwarzanie poprzez montowanie przy pomocy komputera korespondencji dziennikarzy telewizyjnych i radiowych ) i są zakwalifikowane na podstawie opinii Urzędy Statystycznego ( organu uprawnionego do interpretacji podstawowych standardów klasyfikacyjnych) pod symbolem PKWiU 92.20.12-00.00 - "usługi telewizji".

W związku z tym, że usługi te zostały wymienione pod poz. 11 i 12 w załączniku nr 4 w wykazie usług zwolnionych to na podstawie art. 43 ust.1 w/cyt. ustawy nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Naczelnik Urzędu informuje, żę zgodnie z art. 96 w/w ustawy podatnicy wykonujący wyłącznie czynności zwolnione przedmiotowo od podatku VAT nie muszą dokonywać zgłoszenia rejestracyjnego do tego podatku. Natomiast korzystanie ze zwolnienia podmiotowego przez podatników świadczących usługi opodatkowane od 1 maja 2004r., które do 30.04.2004r. były zwolnione z podatku VAT jest możliwe tylko wtedy, gdy wartość sprzedaży ich usług za 2003r. nie przekroczyła kwoty 45.700,- zł i jeżeli od początku 2004r. do dnia 30.04.2004r. wartośćtych usług nie przekroczyła również w/w wartości. W przeciwnym razie konieczność rozliczenia podatku VAT obowiązuje od 1 maja 2004r. (podstawa prawna: art.113 i art.168 ustawy o VAT).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj