Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gliwicach
IUSIPD1/1/415/58/2004
z 28 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IUSIPD1/1/415/58/2004
Data
2004.10.28



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gliwicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku


Słowa kluczowe
członkowie
oprocentowanie
wkład


Pytanie podatnika
Opodatkowanie „ oprocentowania wkładów członkowskich" członków spółdzielni pracy.


Zgodnie z treścią art. 82 ustawy z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze (tekst jednolity Dz. U. z 2003 r. Nr 188 poz. 1848 ze zm.), który stanowi: „Oprocentowanie wkładów pieniężnych stanowi koszt uzyskania przychodów” przyjmuje się, iż źródłem finansowania ww. oprocentowania nie jest zysk spółdzielni, a zatem nie można go kwalifikować do przychodów z kapitałów pieniężnych jako przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych czy z tytułu udziałów w funduszach kapitałowych, o których mowa w art. 17 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

W związku z powyższym, kwoty oprocentowania wkładów pieniężnych, wypłacone członkom spółdzielni, podlegają opodatkowaniu na ogólnych zasadach tj. według skali progresywnej określonej w art. 27 ww. ustawy o podatku dochodowym.

Dokonując wypłaty kwot oprocentowania wkładów członków spółdzielni w ciągu roku podatkowego spółdzielnia – jako płatnik – jest obowiązana do poboru zaliczek. Zagadnienie to regulują przepisy art. 35 ust. 1 pkt 5 i ust. 6 i 9 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przepisy te stanowią:

art. 35 ust. 1 „Do poboru zaliczek miesięcznych jako płatnicy są obowiązane:”

pkt 5) „spółdzielnie - od oprocentowania wkładów pieniężnych członków spółdzielni, zaliczonego w ciężar kosztów spółdzielni”,

  • „pomniejszonych o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2”.

ust. 6 „Zaliczkę od przychodów, o których mowa w ust. 1 pkt 5 i 6, pobiera się w wysokości 19%

przychodu

ust. 9 „Zaliczkę od dochodów, o których mowa w ust. 1, obliczoną w sposób określony w ust. 3-8, zmniejsza się, z zastrzeżeniem art. 27b ust. 1 pkt 2 i ust. 2, o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, pobranej w tym miesiącu przez płatnika zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia”.

Przedstawiając powyższe tut. organ stwierdza, że przestawione w piśmie stanowisko nie znajduje potwierdzenia w obowiązujących przepisach podatkowych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj