Interpretacja Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli
US.III-443/70/2004
z 13 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.III-443/70/2004
Data
2004.10.13



Autor
Urząd Skarbowy w Stalowej Woli


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Wyłączenia

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Korekta kwoty podatku naliczonego

Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Wejście w życie


Słowa kluczowe
darowizna
korekta podatku
nabycie przedsiębiorstwa
przedsiębiorstwa


Pytanie podatnika
Podatnik otrzymał zgodnie z aktem notarialnym, tytułem darowizny od swojej matki, zorganizowane przedsiębiorstwo obejmujące składniki majątku trwałego i obrotowego, zobowiązania i kapitały własne. W dniu darowizny w przedsiębiorstwie nie występowały składniki majątku zużywające się jednorazowo lub będące przedmiotem obrotu (materiały podstawowe i pomocnicze oraz towary handlowe). Występowały natomiast środki trwałe, z tytułu nabycia których odliczony został podatek naliczony na zasadach ustawy z dnia 8.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.). Pytanie dotyczy opodatkowania podatkiem od towarów i usług dokonanej darowizny oraz konieczności skorygowania odliczonego podatku naliczonego zarówno przez darczyńcę, jak i obdarowanego.


W nawiązaniu do pisma z dnia 12.08.2004 r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli, działając w oparciu o art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), informuje jak niżej:

Jak wynika z przedmiotowego pisma podatnik otrzymał zgodnie z aktem notarialnym z dnia 27.07.2004 r. tytułem darowizny od swojej matki zorganizowane przedsiębiorstwo obejmujące składniki majątku trwałego i obrotowego, zobowiązania i kapitały własne. W dniu darowizny w przedsiębiorstwie nie występowały składniki majątku zużywające się jednorazowo lub będące przedmiotem obrotu (materiały podstawowe i pomocnicze oraz towary handlowe). Występowały natomiast środki trwałe, z tytułu nabycia których odliczony został podatek naliczony na zasadach ustawy z dnia 8.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.). Pytanie dotyczy opodatkowania podatkiem od towarów i usług dokonanej darowizny oraz konieczności skorygowania odliczonego podatku naliczonego zarówno przez darczyńcę, jak i obdarowanego.

Po zapoznaniu się ze stanem faktycznym oraz analizie obowiązujących w tym względzie przepisów podatkowych wyjaśnia się jak niżej:

Jak słusznie zauważono, zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług VAT (Dz. U. Nr 54, poz.535) przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans. Przez zbycie należy rozumieć zarówno sprzedaż, jak też darowiznę przedsiębiorstwa. Zbyciem jest więc każda czynność prowadząca do przeniesienia własności. Wyłączeniu spod ustawy o podatku od towarów i usług podlegają zatem wszystkie czynności wymienione w art. 5 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, jeżeli ich przedmiotem jest przedsiębiorstwo. Tym samym darowizna przedsiębiorstwa nie podlega ustawie z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług.

Jednocześnie zgodnie z art. 91 ust. 9 ww. ustawy o VAT, w przypadku zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu samodzielnie sporządzającego bilans, korekty podatku odliczonego określone w art. 91 ust. od 1 do 8, tj. przy czynnościach służących sprzedaży opodatkowanej oraz zwolnionej od podatku, są dokonywane odpowiednio przez nabywcę przedsiębiorstwa lub zakładu. Zbycie przedsiębiorstwa w formie darowizny nie skutkuje w sferze wcześniejszych odliczeń podatku dokonywanych przez darczyńcę. Zgodnie z art. 176 pkt 3 cytowanej wyżej ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług, przepisy art. 90 i 91 stanowiące o częściowym odliczeniu podatku oraz o korektach podatku naliczonego stosuje się od dnia 1.05.2004 r. Przepisy te stosowane są zatem do odliczeń podatku naliczonego, które miały miejsce w deklaracjach dla podatku od towarów i usług VAT-7 począwszy od miesiąca maja 2004 r. Nie tracą więc prawa do odliczenia części VAT podatnicy, którzy otrzymali w drodze darowizny środki trwałe zakupione przed 1.05.2004 r.

Reasumując: darowizna przedsiębiorstwa nie podlega przepisom ustawy z dnia 11.03.2004 r. o VAT i nie pociąga za sobą dla obowiązku dokonywania korekt w deklaracjach podatkowych podatku naliczonego od dokonanych zakupów ani dla darczyńcy, ani dla obdarowanego.

Stanowisko przedstawione przez podatnika jest zatem słuszne.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj