Interpretacja Urzędu Skarbowego w Gryfinie
US.DPD/35/423/86/30/04
z 17 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.DPD/35/423/86/30/04
Data
2004.12.17



Autor
Urząd Skarbowy w Gryfinie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
cmentarze
miejsce grzebalne
opłata
przychód
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
umowa o zarządzanie


Pytanie podatnika
Spółka na podstawie zawartej umowy z Gminą zarządza cmentarzami komunalnymi. W związku z tym zobowiązana jest do pobierania od ludności opłat za udostępnianie miejsc cmentarnych do pochówku. Pobrane opłaty Spółka w całości przekazuje na rachunek Gminy. Czy pobrane opłaty stanowią przychód dla Spółki.


Na podstawie przepisów art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gryfinie, na pisemne zapytanie „Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych” Spółki z o.o. z siedzibą w (...) z dnia 2 listopada 2004 r., udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i stwierdza, co następuje:

Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że Spółka na podstawie umowy zawartej z Gminą zarządza cmentarzami komunalnymi w mieście i gminie. W związku z zawartą umową zobowiązana jest m.in.: do pobierania od ludności opłat za udostępnianie miejsc cmentarnych do pochówku i dalsze korzystanie z miejsca na cmentarzu w wysokościach określonych Uchwałą Rady Miejskiej. Pobrane opłaty Spółka w całości przekazuje na rachunek Gminy, zgodnie z terminem określonym w umowie, tj.: w terminie 30 dni od zakończenia kwartału.

Na tle takich okoliczności faktycznych, Strona formułuje stanowisko, że pobrane opłaty za miejsca cmentarne nie stanowią dla Spółki przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gryfinie stwierdza, że stanowisko podatnika jest prawidłowe.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego: Art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (jedn. tekst: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).

Zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy, „Za przychody związane z działalnością gospodarczą (...), osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont (...)”.

Natomiast, z definicji przychodów i zysków w rozumieniu ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (jedn. tekst: Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.) wynika, że przez przychody i zyski rozumie się uprawdopodobnione powstanie w okresie sprawozdawczym korzyści ekonomicznych, o wiarygodnie określonej wartości w formie zwiększenia wartości aktywów albo zmniejszenia wartości zobowiązań, które doprowadzą do wzrostu kapitału własnego lub zmniejszenia jego niedoboru w inny sposób niż wniesienie środków przez udziałowców lub właścicieli.

Nawiązując do wyżej przedstawionego stanu faktycznego właścicielem miejsc na cmentarzach jest Gmina, która za udostępnienie tych miejsc ludności, otrzymuje zapłatę zgodnie z cennikiem zatwierdzonym Uchwałą Rady Miasta, a Spółka zgodnie z zawartą umową o zarządzaniu cmentarzami komunalnymi pobiera powyższe opłaty i przekazuje na konto Gminy w ustalonych terminach. Spółka jest tylko pośrednikiem, inkasentem w pobieraniu opłat, które to nie stanowią aktywów Spółki i nie wpływają na wynik ekonomiczny działalności gospodarczej Spółki. Przekazywane opłaty, stanowią przychód Miasta i Gminy (...). Pobierane opłaty byłyby przychodem wówczas, gdyby Miasto i Gmina obciążało Spółkę za niniejsze miejsca cmentarne.

Podsumowując, pobrane na rzecz Gminy opłaty za miejsca na cmentarzach nie stanowią dla „Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych” Spółka z o.o. przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj