Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
I USBI-2/415-5321/2004
z 17 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I USBI-2/415-5321/2004
Data
2004.12.17



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
odpisy amortyzacyjne
samochód ciężarowy
samochód osobowy


Pytanie podatnika
Proszę o wyjaśnienie w jaki sposób należy amortyzować samochód w razie zmiany kategorii samochodu ciężarowego (samochód z kratką) na osobowy?


W związku ze złożonym przez Pana w dniu 08.12.2004 r. zapytaniem dotyczącym wartości od jakiej należy dokonywać odpisów amortyzacyjnych od samochodu osobowego przebudowanego z samochodu ciężarowego, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia:

Z przedstawionego w piśmie opisu stanu faktycznego wynika, firma Pana w 2003 roku zakupiła samochód ciężarowy (samochód z kratką) za kwotę netto 60.902,21 zł. W dniu przekazania samochodu do używania wartość samochodu była mniejsza od 20.000 euro. Samochód amortyzowany jest wg 20% stawki amortyzacyjnej a naliczone odpisy amortyzacyjne wynoszą łącznie 14.210,56 zł.

Obecnie firma zamierza przekwalifikować samochód ciężarowy „z kratką” na osobowy.

Stosownie do art. 22h ust. 2 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podatnicy, z zastrzeżeniem art. 22l, dokonują wyboru jednej z metod amortyzacji określonej w art.art. 22i –22k dla poszczególnych środków trwałych przed rozpoczęciem ich amortyzacji, wybrana metodę stosuje się do pełnego zamortyzowania danego środka trwałego.

Na podstawie zaś art. 23 ust. 1 pkt 4 w/w ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia samochodu osobowego, dokonywanych wg zasad określonych w art. 22a-22o, w części ustalonej od wartości samochodu przewyższającej 20.000 euro przeliczonej na złote wg kursu średniego euro ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski z dnia przekazania samochodu do używania.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego oraz cytowanych wyżej przepisów Spółka po przebudowie samochodu na osobowy winna kontynuować naliczanie odpisów amortyzacyjnych wg dotychczasowych zasad do pełnego zamortyzowania wartości samochodu (kwotę 60.902,21 zł).

Dodatkowo należy zauważyć, iż dla celów podatku dochodowego definicję samochodu osobowego zawiera art. 23 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którą przez samochód osobowy rozumie się każdy samochód, nie posiadający homologacji producenta lub importera wymaganej dla samochodów innych niż osobowe oraz, którego dopuszczalna ładowność nie przekracza 500 kg.

Zatem w świetle przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych samochodem osobowym jest samochód spełniający łącznie dwa warunki:

  • nie posiada homologacji producenta lub importera wymaganej dla samochodów innych niż osobowe,
  • jego dopuszczalna ładowność nie przekracza 500 kg.

W świetle powyższego przepisu jeśli ładowność samochodu, o którym mowa w Pana piśmie przekracza 500 kg, to pomimo zmiany homologacji z samochodu ciężarowego na osobowy dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych będzie mieścił się on w kategorii samochodu ciężarowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj