Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
III-2/443-160/04
z 30 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III-2/443-160/04
Data
2004.11.30



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
budynek mieszkalny
dostawa towarów
montaż
podatek od towarów i usług
roboty budowlano-montażowe
stawki podatku


Pytanie podatnika
Jaką stawkę podatku od towarów i usług należy zastosować do usług wykonywanych w budynkach sklasyfikowanych w PKOB 111 i 112, tj. dział budynków mieszkalnych – budynki mieszkalne jednorodzinne oraz budynki o dwóch mieszkaniach i wielorodzinne w zakresie robót budowlanych związanych z:
  1. montażu i wymiany stolarki otworowej, tj. drzwi i okna,
  2. montażu i wymiany wodomierzy,
  3. montażu i wymiany armatury łazienkowej,
  4. montażu i wymiana podliczników energii elektrycznej,
  5. wymiany zabezpieczeń przedlicznikowych przystosowanych do oplombowania,
  6. wykonywania krat metalowych wraz z ich montażem,
  7. odbioru i plombowania wodomierzy,
  8. okresowej kontroli instalacji gazowej oraz przewodów kominowych,
  9. okresowej kontroli stanu technicznego i przydatności do użytkowania budynków, jego estetyki oraz badanie instalacji elektrycznej oraz piorunochronowej.


Wniosek Spółki dotyczy stawki podatku od towarów i usług stosowanej do usług wykonywanych w budynkach sklasyfikowanych w PKOB 111 i 112, tj. dział budynków mieszkalnych – budynki mieszkalne jednorodzinne oraz budynki o dwóch mieszkaniach i wielorodzinne w zakresie robót budowlanych związanych z:

  1. montażu i wymiany stolarki otworowej, tj. drzwi i okna,
  2. montażu i wymiany wodomierzy,
  3. montażu i wymiany armatury łazienkowej,
  4. montażu i wymiana podliczników energii elektrycznej,
  5. wymiany zabezpieczeń przedlicznikowych przystosowanych do oplombowania,
  6. wykonywania krat metalowych wraz z ich montażem,
  7. odbioru i plombowania wodomierzy,
  8. okresowej kontroli instalacji gazowej oraz przewodów kominowych,
  9. okresowej kontroli stanu technicznego i przydatności do użytkowania budynków, jego estetyki oraz badanie instalacji elektrycznej oraz piorunochronowej.
    1. Na podstawie przepisu art. 146 ust. 1 poz. 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano–montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, natomiast dostawa materiałów budowlanych i elementów w/w infrastruktury jest opodatkowana 22% stawką podatku od towarów i usług.

      Stosownie natomiast do treści art. 8 ust. 3 w/w ustawy, usługi identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z wyjątkiem usług elektronicznych.

      Zatem dla rozstrzygnięcia jaka stawka podatku od towarów i usług jest właściwa dla czynności wykonywanych przez Spółkę, istotne jest ustalenie, czy w danym przypadku jest to dostawa materiału, czy usługi oraz zaklasyfikowanie tych czynności do właściwego grupowania PKWiU.

      O tym czy materiał może wchodzić do wartości usługi, czy też mamy do czynienia z wykonaniem usługi i dostawą towaru, decyduje rodzaj czynności i etap na jakim jest ta czynność wykonana, z czym związana jest określona klasyfikacja statystyczna. Na podstawie Komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 5 listopada 2002r. w sprawie trybu wydawania opinii interpretacyjnych według obowiązujących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS NR 12, poz. 87) zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi) towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów.

      W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania zainteresowany podmiot może zwrócić się o wskazanie zaklasyfikowania rodzaju prowadzonej działalności, wyrobu lub usługi, towary, środka trwałego lub obiektu budowlanego i wydanie opinii interpretacyjnej do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi ul. Suwalska 29.

      Montaż elementów związanych z robotami budowlano–montażowymi oraz z remontami i robotami konserwacyjnymi związanymi z budownictwem mieszkaniowym przez producenta jest klasyfikowany przez urząd statystyczny jako dostawa towaru. Natomiast wykonanie w/w robót z wykorzystaniem materiałów zakupionych, klasyfikowana jest jako usługa.

      Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka dokonuje usługi bez wykorzystania materiałów np. okresowej kontroli instalacji gazowej lub przy użyciu materiałów zakupionych, jak również z użyciem materiałów wykonanych przez Spółkę np. montaż wykonywanych krat metalowych.

      W świetle przywołanych wyżej przepisów, świadczone przez Spółkę usługi, będące przedmiotem wniosku, wykonywane bez wykorzystania materiałów lub z wykorzystaniem materiałów zakupionych podlegają do dnia 31 grudnia 2007r. opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 7%, pod warunkiem, że zawarta z klientem umowa nie przewiduje odrębnego rozliczenia zużytych materiałów.

      Natomiast montaż wykonanych elementów tj. wykonanych przez Spółkę krat podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem w wysokości właściwej dla odpłatnej dostawy towarów.

      We wniosku Spółka zwraca się również o udzielenie odpowiedzi w zakresie wysokości stawki podatku od towarów i usług w przypadku świadczenia usług:

      1. remontów bieżących i konserwacji studni publicznych typu „Abisynka” zlokalizowanych na terenie osiedli mieszkaniowych. Woda z w/w studni wykorzystywana jest przez mieszkańców budynków w których nie ma instalacji wodociągowych oraz w przypadku awarii wodociągu przez mieszkańców budynków wyposażonych w instalację wodociągową,
      2. montażu, konserwacji i remontu bieżącego oświetlenia ulicznego – placów osiedlowych, dróg i ulic osiedlowych, dojść do budynków, ulic biegnących wzdłuż osiedli mieszkaniowych, ulic ze zwartą zabudową budynkami mieszkalnymi, ulic z zabudową mieszaną tj. z budynkami mieszkalnymi oraz innymi, dróg wiejskich dojazdowych do gospodarstw rolnych.

      Jak wskazano wyżej, na podstawie art. 146 ust. 1 poz. 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacjnych związanych m.in. z infrastrukturą towarzyszącą.

      Przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu – na podstawie art. 146 ust. 3 w/w ustawy rozumie się:

      1. sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,
      2. urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,
      3. urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne

      - jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

      Biorąc pod uwagę powyższe, usługi w zakresie remontów bieżących i konserwacji studni publicznych zlokalizowanych na terenie osiedli mieszkaniowych i wykorzystywana na potrzeby mieszkańców oraz montażu, konserwacji i remontu bieżącego oświetlenia placów osiedlowych, dróg i ulic osiedlowych jak również dojść do budynków mieszkalnych podlega do dnia 31 grudnia 2007r. opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług przy zastosowaniu stawki podatku w wysokości 7%.

      W przypadku gdy realizowana usługa będzie miała związek zarówno z infrastrukturą towarzyszą z budownictwu mieszkaniowemu jak i nie związaną z budynkami mieszkaniowymi, na podstawie posiadanych dokumentów kosztorysowych i projektowych należy wyodrębnić część związaną budownictwem mieszkaniowym oraz budynkami i budowlami pozostałymi i opodatkować zrealizowaną inwestycję zgodnie z obowiązującymi dla tych obiektów stawkami, tj. 7% dla infrastruktury towarzyszącej związanej z budownictwem mieszkaniowym i 22% dla pozostałej części.

      Jednocześnie informuję, iż powyższa informacja jest prawidłowa w zakresie stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj