Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu
US 24/1110/443/115/2004/IW
z 6 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US 24/1110/443/115/2004/IW
Data
2004.12.06



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
opinia
opinia klasyfikacyjna


Pytanie podatnika
1.Czy usługi w zakresie wydawania opinii w zakresie projektowania budowlanego, sprawowania nadzorów budowlanych, kierowania robotami budowlanymi, badania i oceny stanu technicznego budynków i budowli na rzecz sądów powszechnych, policji oraz prokuratury podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?2.Która ze stron jest płatnikiem podatku od w/w usług?3.Jaka jest stawka tego podatku i co stanowi podstawę jego naliczenia?4.W jakim termine winien być podatek naliczony i odprowadzony?5.Jak powinny być dokumentowane te czynności dla potrzeb organów skarbowych?


AD.1. i 2
Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dn. 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą. Jednakże, o czym mowa w pkt. 3 tegoż artykułu, za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą nie uznaje się czynności wymienionych w art. 13 pkt. 6 ustawy z dn. 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Nr 2000 Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), tj. przychodów uzyskanych z tytułu świadczenia usług w ramach działalności wykonywanej osobiście przez osoby, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów zlecił wykonywanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym, jeżeli:
1) z tytułu wykonywania tych czynności osoby te są związane prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny co do warunków wykonywania tych czynności,
2) wynagrodzenia,
3) odpowiedzialności zlecającego wykonywanie tych czynności.
Jeżeli umowa nie zawiera któregoś z powyższych warunków (np. brak przejęcia odpowiedzialności usługobiorcy za czynności usługodawcy) czynności realizowane w oparciu o tę umowę uznaje się za wykonywanie samodzielnej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 wyżej cyt. ustawy o VAT i w związku z tym usługi podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
W związku z tym, że w przedstawionym zapytaniu stanie faktycznym nie określono szczegółów umów, Urząd nie może zająć jednoznacznego stanowiska w przedmiotowej sprawie.
AD.3.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 54, poz. 535) podatnikami są osody prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
W przypadku gdy, jeden z warunków określonych w ad.1i2, niezbędny do wyłączenia tej czynności z kategorii samodzielnie wykonywanej działalności nie jest spełniony, usługa w zakresie wydawania opinii z zakresu rachunkowości na rzecz sądów powszechnych, policji oraz prokuratury podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 22%.
Zgodnie z art. 29 ust. 1 cyt. ustawy podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.
Zgodnie z art. 29 ust. 4 cyt. ustawy obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur.
AD. 4.
Zgodnie z art. 19 ust. 1 cyt. ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi.
Zgodnie z art. 19 ust. 4 cyt. ustawy jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.
Przepisy art. 19 ust. 1 i ust. 4 cyt. ustawy stosuje się odpowiednio do faktur za częściowe wykonanie usługi.
Zgodnie z art. 104 ust. 1 cyt. ustawy podatnicy są obowiązani, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczania i wpłacania podatku za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, na rachunek urzędu skarbowego.
2. Podatnicy, o których mowa w art. 99 ust. 2 i 3 ( mali podatnicy), są obowiązani, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczania i wpłacania podatku za okresy kwartalne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy, na rachunek urzędu skarbowego.
AD.5.
Zgodnie art. 106 ust. 1 cyt. ustawy podatnicy są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy.
Szczegółowe zasady wystawiania faktur VAT określone zostały w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27.07.2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie maja zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług ( Dz. U. nr 97 poz. 971).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj