Interpretacja Urzędu Skarbowego w Chełmie
DD-415/20/2004
z 22 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
DD-415/20/2004
Data
2004.11.22



Autor
Urząd Skarbowy w Chełmie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Wyłączenia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dotacja przedmiotowa
księga przychodów i rozchodów
oświata
przedszkole
rozliczenie dotacji


Pytanie podatnika
Czy dotacje oraz sfinansowane nimi wydatki, a także dochody uzyskiwane z tytułu prowadzenia przedszkoli przeznaczane w części na ich prowadzenie należy księgować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów oraz wykazywać w deklaracji na zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy PIT-5.


W odpowiedzi na zapytanie dotyczące ewidencjonowania w podatkowej księdze przychodów i rozchodów oraz wykazywania w deklaracji na zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy PIT-5 - dochodów zwolnionych od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 36 i pkt 47b ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14 poz 176 z późn. zm.) oraz kosztów uzyskania przychodu przypadających na dochody zwolnione, które zgodnie z zapisem art. 23 ust. 1 pkt 31 cytowanej wyżej ustawy nie są uznawane za koszty uzyskania przychodu - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chełmie na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz.U. 137 poz. 926 z późn zm.) informuje, że zgodnie z zapisem art. 14 ust. 2 pkt. 2 cytowanej wyżej ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku przychodem z działalności gospodarczej są dotacje, subwencje i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i praw, od których zgodnie z art. 22a - 22o dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.Tak więc dotacje, w świetle powołanego wyżej przepisu, stanowią co do zasady przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, przy czym od reguły tej przewidziano dwa wyjątki. Pierwszy dotyczy dotacji związanych z zakupem bądź wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, które w ogóle nie stanowią przychodów z działalności gospodarczej o czym wprost stanowi zacytowany wyżej przepis. Drugi wyjątek dotyczy grupy dotacji zwolnionych z opodatkowania podatkiem dochodowym na podstawie art. 21 ustawy.W myśl art. 21 ust. 1 pkt 47b ustawy w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2003 roku wolne od podatku dochodowego są dotacje, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, otrzymane z budżetu państwa lub budżetu jednostek samorządu terytorialnego. Powyższy przepis uchylony został przepisem art. 1 ustawy z dnia 12 listopada 2003 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 202 poz. 1956) przy czym ustawodawca zachował przedmiotowe zwolnienie do dnia 31 grudnia 2004 roku w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01 stycznia 2004 roku o czym stanowi art. 14 ustawy z dnia 12 listopada 2003 roku.

Z przedstawionego wyżej stanu prawnego wynika, że dotacje w rozumieniu przepisów o finansach publicznych otrzymywane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego będące przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej do dnia 31 grudnia 2004 roku korzystają na dotychczasowych zasadach ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a sfinansowane bezpośrednio tą dotacją wydatki i koszty nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.W tym stanie rzeczy otrzymane przez przedszkole na działalność dydaktyczną środki pieniężne z budżety Miasta będące dotacją w rozumieniu przepisów o finansach w 2004 roku są wolne od podatku dochodowego na mocy art. 21 ust. 1 pkt 47b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2004 roku. W związku z tym, że zarówno przychody z dotacji, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 47b jak i dochody zwolnione na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 36 z tytułu prowadzenia szkół w rozumieniu przepisów o systemie oświaty są wolne od podatku dochodowego, a pokryte tymi dochodami wydatki nie stanowią kosztów uzyskania przychodu, to tym samym nie tworzą podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.Wielkości te nie podlegają ewidencjonowaniu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, ktora to księga winna stanowić dowód pozwalający na określenie wysokości zobowiązań podatkowych.

Zważywszy jednak na przedstawione wyżej regulacje prawne dotyczące preferencji podatkowych w zakresie korzystania z otrzymanych dotacji jaki i uzyskiwanych dochodów z tytułu prowadzenia szkół w rozumieniu przepisów oświaty, ktore w myśl art. 21 ustawy o podatku dochodowym znajdują się w katalogu zwolnień przedmiotowych - w celu otrzymania pełnego obrazu prowadzonej działalności (zobrazowania wszystkich zdarzeń gospodarczych) - zasadnym byloby zabezpieczenie w prowadzonej ewidencji finansowo - księgowej odrębnych rozliczeń otrzymanych dotacji, sfinansowanych nimi wydatków oraz dochodów zwolnionych, o których mowa wyżej.Z powyższego wynika więc, że zarowno dotacji otrzymanych z Urzędu Miasta jak i sfinansowanych nimi kosztów oraz dochodów uzyskiwanych z tytułu prowadzenia szkół w rozumieniu ustawy o systemie oświaty - nie należy uwzględniać przy wyliczaniu dochodu do ustalenia zaliczek w podatku dochodowym PIT-5, ponieważ nie powiększają one podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym, a co za tym idzie nie mają wpływu na należne zaliczki.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj