Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-723/04/CIP/01
z 14 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-723/04/CIP/01
Data
2004.07.14



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Odliczenie częściowe podatku

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
biblioteki
dotacja
obrót
studenci
usługi związane ze sportem


Pytanie podatnika
Podatnik zapytuje o sposób zaliczenia dotacji do obrotów Uczelni. Zwraca się również z pytaniem czy usługi udostępniania basenu innym osobom niż studenci będą usługami zwolnionymi z podatku VAT a także zapytuje do jakiego symbolu PKWiU należy zaliczyć usługi świadczone przez bibliotekę i w jaki sposób będą opodatkowane.


Stan faktyczny:

Uczelnia otrzymuje dotację z budżetu państwa na działalność bieżącą, która jest przeznaczana głównie na sfinansowanie wynagrodzeń pracowników oraz składek ZUS. Otrzymywane dotacje nie są związane bezpośrednio z wykonywanymi usługami podlegającymi opodatkowaniu. Podatnik prowadzi również basen służący studentom, a także za opłatą udostępniany jest rodzinom pracowników i uczniom szkół. Ponadto Uczelnia prowadzi bibliotekę, z której korzystają tylko studenci, a opłata którą uiszczają dotyczy karty bibliotecznej.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Stosownie do treści art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze, związana z dostawą lub świadczeniem usług.

Zatem w sytuacji, gdy podatnik – w związku z konkretną dostawą lub świadczeniem usługi – otrzymuje od innego podmiotu jakiekolwiek dofinansowanie (dotację, subwencję) stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi, to tego rodzaju dofinansowanie stanowi obok ceny uzupełniający ją element podstawy opodatkowania z tytułu tej dostawy lub świadczenia usługi (dotacja przedmiotowa).

Natomiast w sytuacji, gdy taki związek bezpośredni nie występuje, dofinansowanie na pokrycie niezidentyfikowanych wprost kosztów działalności nie podlega opodatkowaniu, ponieważ obrotu w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług (art. 29 ust. 1 ustawy) nie stanowi dotacja mająca na celu dofinansowanie działalności określonych instytucji, nie uzależniona od ilości i wartości świadczonych usług. Dotacja ta ma charakter podmiotowy i nie występuje bezpośredni związek pomiędzy otrzymaną dotacją, a konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług

Zgodnie z treścią art. 90 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług, do obrotu uzyskanego z czynności, w stosunku do których nie przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, wlicza się kwotę otrzymanych subwencji (dotacji) innych niż określone w art. 29 ust. 1.

Zatem otrzymana dotacja z jednej strony nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, z drugiej strony natomiast fakt ten wpływać będzie na zasady rozliczania podatku naliczonego od zakupów związanych z całą działalnością podatnika. Zatem dotacje niezwiązane z dostawą konkretnych towarów lub świadczeniem usług stanowią obrót uzyskany z czynności, w stosunku do których nie przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego

Na mocy przepisu art. 90 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, proporcja (udział obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo) określa się w stosunku rocznym, na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej.

W zakresie zapytania dotyczącego świadczonych usług przez basen i bibliotekę Uczelni zaznaczyć należy, iż zaliczenie określonego wyrobu lub usługi do właściwego grupowania PKWiU należy do obowiązków producenta lub świadczącego usługę, a organy podatkowe nie są uprawnione do wydawania opinii o klasyfikacji towarów lub usług. W przypadku trudności w ustaleniu klasyfikacji świadczonej usługi, podatnik winien zwrócić się o wydanie opinii do Urzędu Statystycznego w Łodzi, Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych. Opinia taka jest wiążąca zarówno dla podatnika jak i organów podatkowych dokonujących oceny pod kątem podatkowym świadczonych przez podatnika usług.

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, iż stosownie do treści art. 5 ustawy opodatkowaniu podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W art. 41 stwierdzono, iż stawka podatku wynosi 22% z zastrzeżeniem ust. 2-12 (...). Natomiast dla towarów wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%. Pod pozycją 158 wymieniono usługi w zakresie działalności stadionów i innych obiektów sportowych (PKWiU 92.61).

W art. 43 ust. 1 w/w ustawy stwierdzono, iż od podatku zwalnia się usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy pod poz. 11 załącznika nr 4 wymieniono usługi związane z kulturą (...), usługi związane z rekreacja i sportem z wyłączeniem m.in. usług w zakresie działalności stadionów i innych obiektów sportowych (PKWiU 92.61). Z objaśnień do wymienionego załącznika wynika, że w przypadku usług w związanych ze sportem zwolnienie dotyczy wyłącznie usług które są świadczone przez podmioty, nie mające jako celu systematycznego dążenia do osiągania zysków, zaś wszelkie zyski, które mimo wszystko osiągną, przeznaczą na utrzymanie lub poprawę świadczonych usług.

Zatem w sytuacji zaliczenia usług udostępniania basenu do usług w zakresie działalności stadionów i innych obiektów sportowych (PKWiU 92.61) świadczone usługi będą opodatkowane stawką 7%. Natomiast w sytuacji innego zakwalifikowania tych usług jednakże mieszczącego się w grupowaniu 92, usługi te będą zwolnione z opodatkowania pod warunkiem, iż będą świadczone przez podmiot, który nie ma na celu systematycznego dążenia do osiągania zysków, zaś wszelkie zyski, które mimo wszystko osiągnie, przeznaczy na utrzymanie lub poprawę świadczonych usług. W przypadku podatnika będącego zakładem budżetowym, który pokrywa koszty działalności z przychodów własnych i przekazuje nadwyżkę środków obrotowych do budżetu, należy przyjąć, iż świadczone usługi udostępnienia basenu nie mają na celu systematycznego dążenia do osiągnięcia zysków.

Jak wskazano wyżej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Natomiast stosownie do art. 8 ust. 2 w/w ustawy, nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika, jeżeli nie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.

Nieodpłatne wypożyczanie wydawnictw przez bibliotekę, jako związane z prowadzonym przedsiębiorstwem (biblioteką) i przy braku prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu usług nie można oceniać jako czynności, o której mowa w/w cyt. art. 8 ust 2. Z związku z powyższym usługi nieodpłatnego wypożyczania wydawnictw przez Bibliotekę nie podlegają ustawie o podatku od towarów i usług.

Natomiast odpłatne świadczenie usług będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Stosownie do treści art. 41 ust. 2 w/w ustawy, usługi świadczone przez biblioteki, archiwa, muzea i inne usługi związane z kulturą w zakresie wstępu oraz wypożyczania wydawnictw o których mowa w pozycji 48 i 49 (ex 92.5), podlega opodatkowaniu stawką 7% (poz. 157 załącznika nr 3 do ustawy).

W wypadku zaliczenia świadczonych przez bibliotekę usług do grupowania PKWiU 80 – usługi w zakresie edukacji, usługa ta będzie podlegała zwolnieniu, gdyż została wymieniona w załączniku nr 4 pod poz. 7 ustawy o podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj