Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
US35/FD1/415/63/04/SS
z 8 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US35/FD1/415/63/04/SS
Data
2004.12.08



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
koszty uzyskania przychodów
szkolenie pracownicze


Pytanie podatnika
Podatnik w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej zatrudnił pracownika na stanowisku asystenta. Pracownik ten jest asystentem i wystąpił o dofinansowanie edukacji. W związku z powyższym pytania podatnika dotyczą:- czy kwota przeznaczona na dofinansowanie edukacji pracownika stanowi koszt uzyskania przychodu dla pracodawcy.


Z przedstawionej przez Pana w piśmie sytuacji wynika, że w prowadzonej przez siebie firmie zatrudnił Pan pracownika na stanowisku asystenta. Pracownik ten jest studentem i wystąpił o dofinansowanie edukacji. W/w pismem zwrócił się Pan o wyjaśnienie, czy tego typu świadczenie jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych i składek ubezpieczeniowych oraz czy kwota przeznaczona na dofinansowanie edukacji pracownika stanowi koszt uzyskania przychodu dla pracodawcy. Pana zdaniem przedmiotowe świadczenie jest wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych, nie stanowi podstawy wymiaru składek ubezpieczeniowych, stanowi natomiast koszt uzyskania przychodu dla pracodawcy.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zm.) wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych.
Zakres świadczeń, jakie pracodawca ma możliwość przyznać pracownikom podnoszącym kwalifikacje zawodowe określa rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz. U. Nr 103, poz.472 z późn. zm.). Zgodnie z §4 ust.2 pkt 1 – 3 oraz §5 ust.1 cytowanego wyżej rozporządzenia są to:
1.zwrot kosztów przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia na zasadach obowiązujących przy podróżach służbowych na obszarze kraju, o ile nauka odbywa się w innej miejscowości niż miejsce zamieszkania i miejsce pracy pracownika,
2.pokrycie kosztów podręczników i innych materiałów szkoleniowych,
3.pokrycie opłaty za naukę, pobierane przez szkołę.W świetle cytowanych przepisów należy stwierdzić, że stanowisko wyrażone przez Pana w piśmie jest w tej części prawidłowe.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, iż na podstawie art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) jest uprawniony do udzielania pisemnych informacji wyłącznie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, natomiast odnośnie rodzajów przychodów stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137, poz. 887 ze zm.) oraz rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. Nr 161, poz. 1106 ze zm.).

Powyższe oznacza, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty, zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami oraz koszty dotyczące całokształtu działalności podatnika związane z jej funkcjonowaniem, o ile spełnione zostaną przesłanki wynikające z art. 22 ust. 1 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wydatki związane ze szkoleniem pracowników mające na celu podnoszenie ich kwalifikacji niezbędnych do wykonywania obowiązków służbowych mają związek z wykonywaną działalnością i pośrednio z osiąganymi przychodami. Wydatki te nie zostały również wymienione w art. 23 ust. 1 ustawy, zawierającym katalog wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów.

Reasumując należy zatem stwierdzić, że jeżeli kierunek studiów pracownika ma związek z zakresem jego obowiązków oraz profilem działalności prowadzonej przez pracodawcę, to poniesione w tym celu wydatki mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj