Interpretacja Urzędu Skarbowego w Dębicy
POV/413-27/04
z 18 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
POV/413-27/04
Data
2004.11.18



Autor
Urząd Skarbowy w Dębicy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze sprzedaży nieruchomości

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Podatek od sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych


Słowa kluczowe
majątek wspólny małżonków
małżonek
nabycie
nabycie prawa
podział majątku
spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu
sprzedaż nieruchomości


Pytanie podatnika
Czy istnieje obowiązek uiszczenia zryczałtowanego podatku dochodowego ze sprzedaży w 2004 r. mieszkania własnościowego wykupionego od spółdzielni mieszkaniowej w 1993 r., a następnie w wyniku podziału majątku dorobkowego w 1999 r. postanowieniem sądu przyznania mieszkania w całości jednemu z małżonków i dokonania na rzecz drugiego małżonka spłaty w kwocie odpowiadającej czwartej części wartości majątku dorobkowego?


W odpowiedzi na zapytanie z dnia 19.10.2004 r. (wpływ do US 20.10.2004 r.) sprecyzowanym i uzupełnionym oświadczeniem złożonym do protokołu w dniu 10.11.2004 r., na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Dębicy informuje o zakresie stosowania przepisów podatkowych w przedstawionym stanie faktycznym:

Artykuł 10 ust. 1 pkt 8 lit. b ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) poddaje opodatkowaniu przychody uzyskane z odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego jeżeli zbycie nastąpiło przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. Należy przy tym zaznaczyć, iż użyte przez ustawodawcę pojęcie „nabycie” jest użyte w znaczeniu szerokim, niesprecyzowanym w ustawie i należy przez to rozumieć każdą formę nabycia nieruchomości.

Z przedłożonych przez panią dokumentów wynika, że sprzedane mieszkanie położone w D. zostało wykupione jako prawo własnościowe w 1993 r. podczas trwania związku małżeńskiego. W wyniku podziału majątku dorobkowego postanowieniem Sądu Rejonowego w D. z dnia 29.11.1999 r. przyznano pani wyłączną własność tego mieszkania oraz określono udział pani w majątku dorobkowym, który wynosi 3/4 i zobowiązano panią do dokonania spłaty na rzecz byłego małżonka w kwocie odpowiadającej 1/4 majątku dorobkowego.

Posiłkując się wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 9.04.1997 r., sygn. akt I SA/Kr 35/97, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Dębicy nie potwierdza pani stanowiska zawartego w oświadczeniu do protokołu z dnia 10.11.2004 r. i informuje, iż w pani przypadku za datę nabycia mieszkania, które stało się przedmiotem podziału majątku dorobkowego małżeńskiego należy przyjąć dzień, w którym dokonano podziału majątku dorobkowego małżeńskiego, ponieważ wartość otrzymanego przez panią mieszkania przekracza pani udział w majątku dorobkowym małżeńskim. W istniejącej sytuacji za przychód podlegający opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym należy przyjąć 1/4 kwoty uzyskanej ze sprzedaży mieszkania.

Zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10 % przychodu podlegającego opodatkowaniu płatny jest w terminie 14 dni od dokonania sprzedaży na konto organu podatkowego właściwego według miejsca zamieszkania osoby osiągającej przychód ze sprzedaży składając w tym samym terminie deklarację PIT-23, bądź w tym samym terminie można złożyć oświadczenie, że uzyskany z odpłatnego zbycia przychód zostanie w okresie dwóch lat od daty sprzedaży przeznaczony na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a i e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj