Interpretacja Podlaskiego Urzędu Skarbowego
P-I/423/64/WE/04
z 19 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
P-I/423/64/WE/04
Data
2004.11.19



Autor
Podlaski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
przychód
ustalanie


Pytanie podatnika
Przedsiębiorstwo jest dostawcą energii cieplnej. Odczyty liczników dokonywane są pod koniec każdego miesiąca. Faktury wystawiane są każdego ostatniego dnia miesiąca. W ciągu roku 2004 Spółka uiszcza zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych w formie uproszczonej, a wiec moment powstania przychodu należnego w ciągu roku nie jest istotny.
< W tym stanie faktycznym zostało postawione następujące pytanie:
Jak prawidłowo należy ustalić przychody za 2004 r? Problem dotyczy miesiąca grudnia 2004r., gdyż na fakturach za ten miesiąc Spółka nie umieści terminu płatności, bowiem termin płatności wynika z umowy zawartej z odbiorcą ciepła.


Ustawodawca w art. 12 ust. 3d ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz.654 z późn. zm.) określił moment powstania przychodu należnego w przypadku rozliczeń min. z tytułu dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub gazu przewodowego tzw. usług ciągłych. I tak, za datę powstania przychodu należnego uważa się wynikający z faktury termin płatności, a jeżeli termin nie jest określony, ostatni dzień miesiąca, w którym wystawiono fakturę.

W świetle powyższego, do przychodów za 2004 r, należy zaliczyć wszystkie wystawione faktury z terminem płatności określonym w 2004 r. W przypadku miesiąca grudnia 2004 r., kiedy to Spółka nie określi w fakturze terminu płatności, a faktura zostanie wystawiona w miesiącu grudniu 2004r., za datę powstania przychodu należy przyjąć ostatni dzień miesiąca, w którym wystawiono fakturę (31.12.2004 r.) i zaliczyć do przychodów za 2004 r. (zgodnie bowiem z w/w przepisem datę powstania przychodu należnego wyznacza termin płatności wynikający z faktury a nie z zawartej umowy).

Zgodnie z art. 15 ust.1 wyżej powołanej ustawy kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które nie zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe. W tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione (art. 15 ust.4 ustawy).

Jeżeli zatem przychód wyznacza termin płatności wynikający z faktur bądź ostatni dzień miesiąca, w którym wystawiono fakturę, to wydatki poniesione na zakup energii cieplnej staną się kosztem uzyskania przychodu z chwilą upływu terminu płatności bądź ostatniego dnia miesiąca, w którym wystawiono fakturę, tj. w momencie uzyskania przychodu.

Do kosztów uzyskania przychodów za 2004 r. należy zatem zaliczyć wydatki, które generują przychody w 2004 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj