Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
II-2/423/300/JB/184/04
z 13 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
II-2/423/300/JB/184/04
Data
2004.12.13



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
komis
różnice kursowe


Pytanie podatnika
Czy powstałe z rozliczeń powyższych transakcji różnice kursowe - stanowią koszty uzyskania przychodów w Spółce.


Odpowiadając na pismo z dnia 17.09.2004 r. (data wpływu 22.09.2004r.) w sprawie kwalifikacji do kosztów uzyskania przychodów różnic kursowych powstałych w związku z realizowaną przez Spółkę sprzedażą komisową działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U Nr 137, poz. 926 ze zm.) w celu zapewnienia jednolitego stosowania prawa przy ocenie skutków w podatku dochodowym od osób prawnych, Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego informuje:

W opisanym stanie faktycznym Spółka na podstawie umowy o sprzedaży komisowej zawartej z polskim podatnikiem realizuje transakcje handlowe polegające na sprzedaży towarów kontrahenta polskiego nabywcom z krajów należących do Unii Europejskiej lub spoza Unii. Rozliczenia finansowe między ,,I...” a kontrahentem polskim realizowane są w walucie obcej w terminach wynikających z zawartej umowy, niezależnie od terminu przekazania środków dewizowych przez zagranicznego odbiorcę.

, Uregulowania dotyczące umowy komisu zawarte są w przepisach Kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 765 k.c. przez umowę komisu przyjmujący zlecenie (komisant) zobowiązuje się za wynagrodzeniem (prowizją) w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do kupna lub sprzedaży rzeczy ruchomych na rachunek dającego zlecenie (komitenta), lecz w imieniu własnym. Na podstawie art. 766 k.c. komisant powinien wydać komitentowi wszystko, co przy wykonywaniu zlecenia dla niego uzyskał, w szczególności powinien przelać na niego wierzytelności, które nabył na jego rachunek.

W sprawie będącej przedmiotem zapytania tj. sytuacji komisu sprzedaży zasadniczym obowiązkiem komisanta, który doprowadził do zawarcia umowy jest przekazanie komitentowi rzeczywiście uzyskanej ceny.

Wraz z wejściem w życie przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) nie zmieniły się zasady ustalania przychodów związanych z działalnością gospodarczą oraz z tytułu różnic kursowych, wynikające z ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm).

Dla ustalenia przychodów z działalności gospodarczej realizowanych w walutach obcych w sytuacji komisu sprzedaży zastosowanie mają przepisy art. 12 ust. 1 pkt 1 oraz art. 12 ust 3 i 3c ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych. Jak wynika z treści art. 12 ust 3c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dniem uzyskania przychodu przez komitenta będzie dzień, w którym na podstawie regulacji umownych między stronami umowy komisu należność od komisanta stanie się wymagalna.

Reasumując w stanie faktycznym opisanym przez podatnika, jeżeli należności są wyrażone w walutach obcych, to w sytuacji gdy między tak ustalonym dniem uzyskania przychodu przez komitenta, a dniem faktycznego otrzymania przez niego przychodu wystąpią inne kursy waluty, to powstaną różnice kursowe mające wpływ na wielkość przychodu osiągniętego przez komitenta.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj