Interpretacja Urzędu Skarbowego w Krasnymstawie
PP/4430-27/04
z 23 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/4430-27/04
Data
2004.11.23



Autor
Urząd Skarbowy w Krasnymstawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Obowiązek podatkowy u małych podatników

Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów i w wewnatrzwspólnotowym nabyciu towarów --> Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów i w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów

Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Informacje podsumowujące --> Informacje podsumowujące

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
informacja podsumowująca
metoda kasowa
odliczenie podatku od towarów i usług
powstanie obowiązku podatkowego


Pytanie podatnika
Jestem małym podatnikiem rozliczającym się metodą kasową, zarejestrowanym jako podatnik VAT-UE dokonujący wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów. Faktura potwierdzająca wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru wystawiona została przez zagranicznego kontrahenta w dniu 29.07.2004r. Fakturę otrzymałem w miesiącu sierpniu 2004r. wraz z towarem. Zapłaty za w/w fakturę dokonałem zaś w dniu 5.10.2004r. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów podatnika rozliczającego się metodą kasową? Czy elementem przesądzającym o powstaniu obowiązku podatkowego jest w tym przypadku uregulowanie należności za fakturę kontrahenta zagranicznego? Czy informację podsumowującą należy złożyć za III kwartał 2004r. wraz z deklaracją VAT-7K za III kwartał 2004r., w której zostanie wykazany podatek należny z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia, z jednoczesnym odliczeniem podatku naliczonego od tej transakcji?


Na podstawie art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm. ) – Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krasnymstawie w odpowiedzi na pismo z dnia 22.10.2004r. (data wpływu 25.10.2004r.) informuje :

Stosownie do art. 20 ust.5 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 54, poz. 535) obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia, z zastrzeżeniem ust. 6–9. Zgodnie z ust.6, w przypadku, gdy przed terminem, o którym mowa w ust. 5, podatnik podatku od wartości dodanej wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury.

Na podstawie art.21 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 54, poz. 535), obowiązek podatkowy u małego podatnika, który wybrał kasową metodę rozliczeń powstaje z dniem uregulowania całości lub części należności, nie później niż 90 dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2, 5 i 6. Uregulowanie należności w części powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części. Zgodnie zaś zapisem art.21 ust.6 przepis ust. 1 nie narusza przepisów art. 14 ust. 6, art. 19 ust. 6–9, 12 i 17–21 oraz art. 20.

W przedstawionym w piśmie stanie faktycznym obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów powstanie, stosownie do przepisu art.20 ust.6 ustawy, w III kwartale 2004r, gdyż faktura wystawiona została przez kontrahenta zagranicznego w miesiącu lipcu 2004r. tj. III kwartale 2004r. Zapłata za należności dokonana w IV kwartale 2004r. na rzecz kontrahenta zagranicznego nie będzie miała wpływu na powstanie obowiązku podatkowego, gdyż obowiązek podatkowy uzależniony jest w opisanym przypadku wyłącznie od wystawionej w dniu 29.07.2004r. faktury.

Opisane w piśmie wewnątrzwspólnotowe nabycie powinno być rozliczone w informacji podsumowującej za III kwartał 2004r., gdyż w tym kwartale powstał obowiązek podatkowy. Zgodnie z art.100 ust.1 pkt 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w rozumieniu art.9–12, zarejestrowani jako podatnicy VAT UE, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym informacje podsumowujące o dokonanych wewnątrzwspólnotowych nabyciach towarów, zwane dalej „informacjami podsumowującymi", za okresy kwartalne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów – w przypadku informacji podsumowujących dotyczących wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego będzie przysługiwało w deklaracji VAT-7K za III kwartał 2004r. Z regulacji art.86 ust.16 ustawy wynika bowiem, że w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów przez małych podatników rozliczających się metodą kasową, stosuje się przepis art.86 ust.10 ustawy. W świetle art.86 ust.10 pkt 2 ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w przypadkach, o których mowa w art.86 ust.2 pkt 4 – w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym u nabywcy odpowiednio od importu usług lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj