Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
US35/PP1/443-331/04/DG
z 10 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US35/PP1/443-331/04/DG
Data
2004.12.10



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów


Słowa kluczowe
faktura
faktura wewnętrzna
nabycie wewnątrzwspólnotowe
waluta obca


Pytanie podatnika
1. Według kursu z jakiego dnia należy przeliczać kwoty wyrażone w walucie obcej na fakturze?
2. Czy za podstawę opodatkowania przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu należy przyjąć kwotę brutto przed upustem czy pomniejszoną o udzielony upust?
3. Czy poniesione przez spółkę koszty własne transportu zwiększają podstawę opodatkowania przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu?


1. Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż podatnik dokonał wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów i z tego tytułu wystawił fakturę wewnętrzną. Podatnik zwraca się z zapytaniem wg. kursu z jakiego dnia powinien przeliczyć kwoty wyrażone w walucie obcej: wg. kursu z dnia wystawienia faktury przez dostawcę czy wg. kursu z dnia wystawienia faktury wewnętrznej.

Na podstawie przepisu § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) wydanego na podstawie delegacji z art. 106 ust. 12 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiana w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3. W przypadku gdy na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony. W przypadku niewystawienia faktury w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio.

Zgodnie natomiast § 37 ust. 4 w/w rozporządzenia przepisy ust. 1-3 stosuje się odpowiednio do przeliczania kwot wykazywanych na fakturze wystawionej przez podatnika podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze, jeżeli dokumentują one czynności, które u podatnika stanowią: wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, dostawę towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, lub import usług.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz stan faktyczny tut. organ podatkowy stwierdza, iż ustawodawca nie posługuje się w powyższym przepisie terminem „faktura wewnętrzna”. Ponadto stosownie do § 37 ust. 4 w/w rozporządzenia zasadę, iż kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, stosuje się odpowiednio do przeliczania kwot wykazywanych na fakturze wystawionej przez podatnika podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze, jeżeli dokumentują one czynności, które u podatnika stanowią m.in. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. W związku z tym właściwym wydaje się stosowanie kursu z dnia wystawienia faktury przez dostawcę, jako faktury pierwotnej.

2. Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, iż dostawca wewnątrzunijny udzielił mu 4 % upustu. Upust ten jest wykazany na fakturze w jednej pozycji, od ogólnej wartości faktury a nie od poszczególnych cen. Podatnik zwraca się z pytaniem czy za podstawę opodatkowania powinien przyjąć kwotę brutto przed upustem czy pomniejszoną o udzielony upust.

Zgodnie z art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U nr 54, poz. 535) „podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić.Podstawa opodatkowania, o której mowa w ust. 1, obejmuje: 1) podatki, cła, opłaty i inne należności płacone w związku z nabyciem towarów; 2) wydatki dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu oraz ubezpieczenia, pobierane przez dostawcę od podmiotu dokonującego wewnątrzwspólnotowego nabycia.Podstawa opodatkowania, o której mowa w ust. 1, nie obejmuje: 1) rabatów za zapłatę z góry; 2) opustów i zwrotów kwot z tytułu dokonanego nabycia udzielonych podmiotowi dokonującemu wewnątrzwspólnotowego nabycia. Biorąc pod uwagę powyższe oraz stan faktyczny tut. organ podatkowy stwierdza, iż za podstawę opodatkowania należy przyjąć w powyższej sytuacji kwotę jaką nabywca obowiązany jest zapłacić pomniejszoną o upust.

3. Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż podatnik nabywa od dostawcy wewnątrzunijnego towary na zasadzie ex works. Towary te przywożone są do Polski przez polską firmę spedycyjną. Koszty transportu ponosi bezpośrednio podatnik. Podatnik zwraca się z zapytaniem czy koszty transportu zwiększają podstawę opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia.

W omawianym przypadku nie występują okoliczności wymienione w art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), który stanowi, że podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić. Stosownie do zapisu ust. 2 pkt 2 w/cyt. artykułu podstawa opodatkowania, o której mowa w ust. 1 obejmuje: wydatki dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu oraz ubezpieczenia, pobierane przez dostawcę od podmiotu dokonującego wewnątrzwspólnotowego nabycia. Zatem, poniesione przez Spółkę własne koszty w związku z organizacją transportu towarów do miejsca przeznaczenia, które nie są wpłacane dostawcy nie stanowią podstawy opodatkowania w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj