Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PP/443-287-1/04
z 13 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-287-1/04
Data
2004.12.13



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług


Słowa kluczowe
miejsce (kraj) płatności podatku od towarów i usług
faktura VAT
kontrahent zagraniczny
podatek od towarów i usług
stawki podatku
usługi edukacyjne


Pytanie podatnika
- Czy należy wystawić fakturę za zorganizowanie seminarium wraz z podatkiem (z jaką stawką podatku) czy też ewentualnie nabywca usługi jest zobowiązany do uregulowania podatku w swoim kraju?- Czy faktura powinna być wystawiona w PLN czy w EURO?


Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawi podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, o której stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. 137, poz. 926 ze zm.).

Pismem z dnia 19 października 2004r. Podatnik zwrócił się do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Jednostka jest dobrowolnym, samorządnym zrzeszeniem osób fizycznych kadry kierowniczej, właścicieli przedsiębiorstw i zakładów branży kamieniarskiej oraz innych z nimi współpracujących producentów maszyn, wyrobów z kamienia i importerów branży kamieniarskiej. Jednostka zamierza zorganizować seminarium na terytorium Polski na rzecz innej organizacji pozarządowej z kraju Unii Europejskiej, tj. Portugalii.

Na tle tych okoliczności Jednostka sformułowała następujące pytania:

  • Czy należy wystawić fakturę za zorganizowanie seminarium wraz z podatkiem (z jaką stawką podatku) czy też ewentualnie nabywca usługi jest zobowiązany do uregulowania podatku w swoim kraju?
  • Czy faktura powinna być wystawiona w PLN czy w EURO?

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega, odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Stosownie natomiast do treści obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa zarówno towary jak i usługi identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej (art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 ustawy o VAT).

Zakres opodatkowania podatkiem VAT w przypadku świadczenia usług został uregulowany w art. 27 ust. 1 ustawy o VAT. W myśl wyżej powołanego przepisu w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28 (nie mają zastosowania w przedmiotowej sprawie). Jednostka posiada stałe miejsce prowadzenia działalności na terytorium kraju, a więc miejscem świadczenia przedmiotowych usług będzie terytorium kraju. Mając na uwadze powyższe organizowane przez Jednostkę szkolenie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT na terytorium kraju.

Zgodnie z treścią art. 43 ust. 1 ustawy o VAT zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W pozycji 7 ww. załącznika wymieniono usługi z grupowania PKWiU ex 80 „Usługi w zakresie edukacji”.

Według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług w dziale 80 sklasyfikowane są następujące usługi:

  • usługi szkolnictwa podstawowego i gimnazjalnego- PKWiU 80.1,
  • usługi szkolnictwa średniego, w tym szkolnictwo ogólnokształcące, techniczne i zawodowe – PKWiU 80.2,
  • usługi szkolnictwa wyższego – PKWiU 80.3,
  • usługi szkolnictwa dla dorosłych i pozostałych form kształcenia – PKWiU 80.4 – do których zalicza się: usługi świadczone przez szkoły nauki jazdy, pilotażu i żeglarstwa, samochodowej, kształcenie osób dorosłych umożliwiające uzyskanie wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych – prowadzone w szkołach i pozaszkolnych formach, na kursach dziennych, wieczorowych, radiowych, telewizyjnych, korespondencyjnych, działalność placówek doskonalenia nauczycieli, działalność uniwersytetów ludowych i uniwersytetów powszechnych.

Wymienione powyżej usługi są przedmiotowo zwolnione z podatku VAT. Jednakże nie każda forma szkolenia może być uznana za edukacyjną. Podstawowe znaczenie dla określenia rodzaju szkolenia ma charakter podmiotu je realizującego oraz okoliczności i cel w jakim to czyni.

W związku z powyższym istotnym w przedmiotowej sprawie jest właściwe zaklasyfikowanie wykonywanych usług przez Jednostkę pod odpowiedni symbol PKWiU. Z uwagi na to, że organ podatkowy nie posiada kompetencji w tym zakresie a prawidłowa klasyfikacja pozwoli na udzielenie wyczerpującej odpowiedzi w przedmiotowej sprawie, należy zwrócić się do Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29 – Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych 93-176 Łódź, celem ustalenia prawidłowego symbolu PKWiU na wykonywane usługi.

W przypadku gdy usługi te zostaną zakwalifikowane do grupowania PKWiU 80. - wówczas podlegać będą zwolnieniu z podatku VAT na podstawie wskazanego wyżej art. 43 ust. 1 ustawy. W przeciwnym wypadku zastosowanie będzie miała stawka podatku 22%.

Kwestia zasad wystawiania faktur została uregulowana rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 poz. 971)

Zgodnie z §12 ust. 1 powołanego rozporządzenia faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej:

  1. imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy;
  2. numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11;
  3. dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako "FAKTURA VAT"; podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym;
  4. nazwę towaru lub usługi;
  5. jednostkę miary i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonanych usług;
  6. cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto);
  7. wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto);
  8. stawki podatku;
  9. sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu;
  10. kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;
  11. wartość sprzedaży towarów lub wykonanych usług wraz z kwotą podatku (wartość sprzedaży brutto), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku lub zwolnionych od podatku, lub niepodlegających opodatkowaniu;
  12. kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem, wyrażoną cyframi i słownie.

Zgodnie natomiast z § 12 ust. 6 ww. rozporządzenia kwoty podatku wykazuje się w złotych bez względu na to, w jakiej walucie określona jest kwota należności w fakturze. Kwoty wykazywane w fakturze zaokrągla się do pełnych groszy, przy czym końcówki poniżej 0,5 grosza pomija się, a końcówki 0,5 grosza i wyższe zaokrągla się do 1 grosza

W związku z powyższym Jednostka wystawiając fakturę VAT ma obowiązek wykazać w niej kwoty podatku w złotych, natomiast pozostałe kwoty, mogą być wykazywane w dowolnej walucie.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż powyższa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego obowiązuje jedynie w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez Podatnika rzeczywistego stanu faktycznego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj